Zoox, otonom robotaksisinin yakın çekimini ortaya koyuyor – Teknolojik Haberler


Zoox, Çarşamba günü San Mateo, California’daki Teknolojik Haberler Mobility 2022 konferansında ticari elektrikli robotaksisinin bir yakın çekimini paylaştı.

Amazon yan kuruluşunun dört kişilik, tam otonom aracı, büyük siyah sürgülü kapılara, tabandan tavana pencerelere, sesli uyarıları dikkati dağılan yayalara yönlendirmek için huzme oluşturan hoparlörlere ve 60 watt’lık bir USB-C bağlantı noktasına sahip beyaz, küp benzeri bir gövdeye sahiptir. 15 inç MacBook’u şarj etmek için yeterli güç.

Şık, kare siluet ön ve arka uçtan yoksundur. Bunun yerine, çift yönlü robotaksi simetriktir ve her iki tarafında da kameralar, ışıklar, hoparlörler ve büyük bir pencere bulunan aynı eğimli yüze sahiptir. Zoox’un kurucu ortağı ve CTO’su Jesse Levinson, sahnede verdiği bir röportajda, “İçeriden buna kuzey tarafı ve güney tarafı diyoruz” dedi.

Zoox otonom sürüş aracı

Resim Kredisi: Darrell Etherington

Tasarım, robotaksinin her köşesinde, aracın her yönü görmesini sağlayan bir sensör bölmesine sahiptir. Köşe mimarisi, “nesnelerin arkasındaki şeyler de dahil olmak üzere temelde her şeyi görmenize” yardımcı olur.

Levinson, “Aracın şekli, otonom sürüş için mükemmel çünkü bu sensör bölmelerinin her biri 270 derecelik bir görüş alanına sahip” dedi. “Her köşede bir tane olduğu için, yalnızca her şeyi 360 derece görmekle kalmıyor, aynı zamanda nesnelerin etrafını görmemize yardımcı olan örtüşen, fazladan bir görüş alanımız da var.”

Şirket, Aralık 2020’de San Francisco’da kapalı bir parkurda robotaksiyi ortaya çıkardı ve halka açık yollarda güvenli ve yasal hale getirmek için çalışıyor. Levinson bir zaman çerçevesi vermeyi reddetti, ancak şirketin “gerçekten yakın” olduğunu söyledi. Zoox, aracı Seattle, Las Vegas ve Foster City, California’da da kapalı yollarda test ediyor.

Sürgülü kapılar, yolcuların içeri girip çıkmasını kolaylaştıran alçak bir zemine açılan geniş bir açıklık oluşturur. Her iki tarafta, farların üzerinde bir hoparlör şeridi görüntülenir. Levinson, huzme oluşturan hoparlörlerin, hedeflenen bir odakla sesi herhangi bir yöne çekebileceğini ve belirli dikkati dağılmış yayaları kornadan daha kibar bir ping ile uyarabileceğini söyledi.

“Onlar duyacaklar ve diğerleri duymayacak.”

Dört koltuğun her biri, bir iPhone ile karşılaştırılabilir boyutta yedi inçlik bir ekrana sahip. Basit arayüz, yolcuların aracın dört bölgeli klima kontrolünü çalıştırmasını, rotayı kontrol etmesini ve müziği değiştirmesini sağlar.

Sadelik, görsel uyaranları azaltmak için tasarlanmıştır. Levinson, “Süper fantezi 3D oyunlarla ilgili değil” dedi. “Sizi her yerde benzer ekranlar ve reklamlarla bombalamıyoruz.”

Levinson, yolcu deneyiminin “aslında 30 saniyeden sonra oldukça sıkıcı olduğunu” söyledi, “ama bu iyi bir şey çünkü insanlar sadece hayatlarına devam etmek, sohbet etmek, kitap okumak, iPhone’ları ile oynamak ya da canları ne isterse onu yapmak istiyor. yapmak.”

Her koltukta ayrıca bir kablosuz şarj pedi ve 60 watt’lık bir USB-C bağlantı noktası bulunur.

Tavanda, Zoox’un Rolls-Royce’un beş figürlü yıldızlı tavan döşemesi seçeneğinden sonra modellenen “göksel tavan döşemesi” olarak adlandırdığı noktasal bir ışık ekranı bulunuyor.

Levinson, “Bu biraz bizim prestij özelliğimiz,” dedi. “Daha düşük maliyetli bir sürüm oluşturmak zorunda kalırsak, muhtemelen yapılacak ilk şey bu olacaktır.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/18/zoox-reveals-close-up-of-its-autonomous-robotaxi/

Yorum yapın