Zoom, geliştiricilerin yerel uygulama entegrasyonları oluşturması için SDK’yı başlattıAğır video konferans yazılımı Zoom Video İletişim A.Ş. bugün, geliştiricilerin Zoom istemcisi içinde çalışan üçüncü taraf uygulamaları oluşturmasını kolaylaştıran Zoom Apps yazılım geliştirme kitinin yaygın olarak kullanılabilir olduğunu duyurdu.

Şirket, geliştiricilerin artık uygulamalarını daha fazla kullanıcıya ulaşabilecekleri Zoom içine getirmek için Zoom Apps SDK’sını kullanabileceğini söyledi. Zoom Apps SDK’sı geçen yıldan beri beta sürümündedir ve bugüne kadar Zoom App Marketplace’te geliştiriciler tarafından yayınlanan yaklaşık 100 Zoom Uygulaması bulunmaktadır.

Zoom Uygulamaları, doğrudan Zoom Meetings istemcisine entegre olan uygulamalardır. Bir kullanıcı, görüşme sırasında Zoom kullanarak bunlara erişebilir. Zoom’a ek özellikler ekleyerek toplantı katılımcılarının belgeleri düzenlemesine, iş üzerinde işbirliği yapmasına, oyun oynamasına ve hatta sosyal ağ oluşturmasına olanak tanır.

Zoom Uygulamalarının Zoom Marketplace’teki normal uygulamalardan farklı olduğu unutulmamalıdır. Bu uygulamalar bunun yerine Zoom Meetings’i kendi arayüzlerine getiriyor.

Şirket, Zoom Apps SDK’nın, Sanal Arka Plan ayarları ve toplantı verileri gibi istemci özelliklerine erişim sağlayan JavaScript tabanlı bir SDK olduğunu açıkladı. Uygulama geliştiricilerinin, hem kullanıcılar hem de toplantının kendisi için tanımlayıcılarla toplantı bağlamını anlamalarını sağlar. Zoom, bu tanımlayıcıların daha sonra REST API’leri ve uygulama deneyimlerini zenginleştiren web kancaları dahil olmak üzere Zoom Geliştirici Platformu aracılığıyla kullanılabilen bir dizi uygulama programlama arabirimi uç noktasıyla kullanılabileceğini söyledi.

Geliştiriciler, uygulamalarını oluşturmak için Zoom Apps SDK’sını kullanabilir ve ardından bunları inceleme için Zoom Apps Marketplace’e gönderebilir. Gönderilen her uygulama, işlevselliği ve kullanılabilirliği ile güvenlik ve uyumluluğu hakkında kapsamlı bir incelemeden geçirilecektir. Bir uygulama incelemeyi başarıyla geçtiğinde, geliştiriciler onu App Marketplace’te yayınlayabilir.

Zoom’a üçüncü taraf uygulamaları ekleme yeteneği, daha fazla etkileşim sağlayacağından, platformun gelecekteki büyümesinin anahtarı olarak görülüyor. Zoom, önceki çeyrekte müşteri tabanını sağlıklı bir şekilde %24 oranında büyütmeyi başarmış olsa da, bu büyüme, COVID-19 pandemisinin zirvesi sırasında ulaştığı inanılmaz yüksekliklerden çok daha yavaş.

Zoom Baş Teknoloji Sorumlusu Brendan Ittelson, Zoom Apps SDK’sının geliştiricilerin uygulamalarının erişimini genişletmelerini kolaylaştırarak müşteri beklentilerini karşılamalarına yardımcı olacağını söyledi.

“Zoom Apps SDK’sının piyasaya sürülmesiyle, Zoom Developer Platform, geliştiricilere video iletişimini ve işbirliğini kendi yaratımlarına dahil etmek için yeni yollar sunmaya ve iş akışlarını sonsuza dek dönüştürmeye devam ediyor” dedi.

Resim: Yakınlaştır

Uzmanlardan oluşan Cube Club ve Cube Event Topluluğumuza katılarak misyonumuza desteğinizi gösterin. Amazon Web Servisleri ve Amazon.com CEO’su Andy Jassy, ​​Dell Technologies’in kurucusu ve CEO’su Michael Dell, Intel CEO’su Pat Gelsinger ve daha birçok aydınlatıcı ve uzmanı içeren topluluğa katılın.Kaynak : https://siliconangle.com/2022/06/21/zoom-launches-sdk-developers-build-native-app-integrations/

Yorum yapın