Zenno Astronautics, uzay aracını yakıt yerine elektromıknatıs kullanarak hareket ettirmek istiyor – Teknolojik Haberler


Uyduları, Dünya’nın yörüngesinde sorunsuz ve (fark edilebilir) bir hareket olmadan dönen bir grup mini ay olarak düşünmek kolaydır. Ancak bu tam olarak doğru değil: uydular ve diğer uzay araçları genellikle yörüngedeki konumlarında oldukça sürekli ince ayarlar gerektirir.

Tarihsel olarak, havacılık endüstrisi, bir uzay aracının tutumunu, kontrolünü ve konumunu kontrol etmek için iticilere veya reaksiyon çarkları ve manyetik tork çubuklarının bir kombinasyonuna güvenmiştir. Ancak bunlar çok fazla yer ve kütle kaplar ve bir uzay aracının yörüngede ne kadar süre kalabileceğini sınırlar. Yeni Zelanda merkezli Zenno Astronotik bu ağır ve zaman sınırlı tahrik sistemlerine bir alternatif ortaya koymuştur. Çekirdek teknolojisi, çok güçlü bir manyetik alan üreten bir elektromıknatıstır ve bu, diğer uzay araçlarındakiler ve hatta Dünya’nın kendi manyetik alanları gibi, tork üretmek için diğer manyetik alanlarla etkileşime girebilen bir elektromıknatıstır.

Teknoloji, yakın zamanda 10.5 milyon NZ$ (6.585 milyon$) başlangıç ​​turuna katkıda bulunan yatırımcıların ilgisini çekti. Yeni Zelanda merkezli VC firmaları GD1 (Global From Day One) ve Nuance Connected Capital, Shasta Ventures’ın ek katılımıyla turu yönetti. NZGCP, K1W1, Avusturyalı milyarder Wolfgang Leitner, Alt Ventures, Enterprise Angels, Arkisys ve NZVC.

Finansman, Zenno’nun 18 aylık bir dönüm noktası olmasını umduğu şeyin başlangıcını işaret ediyor ve 2023’ün dördüncü çeyreğinde ilk lansmanlarıyla doruğa ulaştı. Aynı zamanda, şirket 1.000 elektromanyetik büyük üretim kapasitesine sahip bir üretim tesisine sahip olmayı umuyor. yıllık sistemler.

Kurucu Max Arshavsky Teknolojik Haberler’a “Uzayda yeni bir güç türü üretebiliriz” dedi. “Bu gerçekten sahip olduğumuz en temel atılım.”

Zenno Astronautics'in kurucusu Max Arshavsky

Zenno Astronautics’in kurucusu Max Arshavsky. Kredi: Zenno Astronotik.

Zenno, beş yıldan biraz daha uzun bir süre önce, Arshavsky’nin Yeni Zelanda’nın ilk Uzay Sistemleri programına ev sahipliği yapan ve fizik okuyan Auckland Üniversitesi’nde öğrenciyken başladı.

Girişimin Z01 veya Supertorquer adı verilen ilk tahrik sistemi, Arshavsky’nin açıkladığı gibi oldukça basittir: bir tel bobin kullanılarak bir elektromıknatıs oluşturulur (oradaki mühendisler için solenoid olarak da adlandırılır). Bu elektromıknatıs güçlü bir manyetik alan oluşturur ve bu alan daha sonra uydunun kendisini gezegene göre yönlendirmesini sağlamak için Dünya’nınkiyle etkileşime girer.

Bu teknolojiyi geliştirmeye yönelik önceki girişimler, bir parça geleneksel telden ne kadar elektrik akımı geçirebileceğinizle sınırlıydı. Zenno’nun çığır açan buluşu, elektrik akımının akışına sıfır dirence sahip olan, böylece çok büyük miktarda akımın geçirilebilmesi için yüksek sıcaklıkta süper iletken bir tel kullanmaktır. Akım miktarı ne kadar yüksek olursa, manyetik alan o kadar güçlü olur. Şirket, kablonun uzay boşluğundan çok daha soğuk olan yaklaşık 80 kelvin veya -193 Santigratta çalışması gerektiği gibi birkaç diğer darboğazı da çözdü.

Sonuç, şirketin geleneksel tahrik sistemlerinden 20 kat daha az yer kapladığını söylediği bir sistem. Uyduları işaret etmenin yanı sıra, elektromanyetik sistem, yörünge enkaz temizleme, uzay aracı yerleştirme veya yörünge içi servis gibi uydular arası etkileşimler için de kullanılabilir. Arshavsky, çoğu uzay aracının manyetik tork çubukları gibi bir elektromıknatıs ile etkileşime girebilecek bir şeye sahip olduğunu, bu nedenle teknolojinin Zenno sistemleriyle donatılmamış olsalar bile eski uzay araçlarıyla uyumlu olduğunu söyledi.

Şirket ayrıca, uzay aracının içini – mürettebatlı veya kargo – dış uzaydaki büyük miktarda radyasyondan korumak için teknolojisini kullanmaya çalışıyor. Manyetik alan, yörüngedeki bir uzay aracının ömrünü uzatabilecek veya mürettebatı koruyabilecek yüklü parçacık radyasyonunu saptırmak için kullanılabilir. Bu, Mars da dahil olmak üzere derin uzay mürettebatlı misyonlar için çözülmesi gereken önemli bir sorundur.

Zenno Astronautics'in Z01

Zenno Astronautics’in Z01. Kredi: Zenno Astronotik.

Manyetik alanlar boşlukta farklı davranmazlar, bu da şirketin sistemi burada, Dünya’da test edebildiği anlamına gelir. Bir sonraki adım onu ​​uzaya götürmek. Zenno, 2023’ün dördüncü çeyreğinde, İtalyan şirketi D-Orbit ile bir SpaceX Falcon 9 araç paylaşımı görevinde tam ölçekli bir tutum kontrol sistemi başlatmayı hedefliyor.

“Teknoloji hazırlık seviyemiz şu anda altı civarında bir yerde NASA ölçeğine göreBu, laboratuvardaki tüm sistemleri ve alt sistemleri test ettiğimiz anlamına geliyor ve bizim için bir sonraki aşama yörüngedeki şeyleri test etmek” dedi Arshavsky. Lansmana kadar şirket, teknolojinin uzay uçuşu dereceli bir versiyonunu oluşturmaya odaklanıyor, “bir rokete çıkmak için tasarlanmış, [be] şiddetle sarsılır ve daha sonra uzayda güvenilir bir şekilde çalışır” diye ekledi. Bu sistem, entegre edilebilmesi için 23’ün ortalarında bir noktada D-Orbit’e sağlanacak ve ardından fırlatılmak üzere ABD’ye gönderilecek.

Sistemin ilk yörünge testine bir buçuk yıl uzakta olmasına rağmen, şirket, söz konusu büyük ölçekli üretim tesisini kurmayı planladığı teknolojisine yeterince ilgi gösterdi.

“Şu anda endüstri ile çok fazla çekişimiz var […] ve hazırlıksız yakalanmadığımızdan emin olmak istiyoruz,” diye açıkladı Arshavsky.

Şirket, teslimat tarihi Şubat 2024 olan üçüncü bir satış anlaşması imzaladı, bu nedenle üretim tesisinin o zamana kadar hazır ve çalışır durumda olması gerekiyor. Zenno’nun, ABD merkezli uydu sahipleri ve operatörleriyle, boru hattındaki bir takımyıldız taahhüdüne ek olarak, “birkaç milyon dolar” değerinde kesin satış anlaşmaları var. Arshavsky, müşterilerin adını veya takımyıldızın boyutunu belirtmemiş olsa da, Zenno önümüzdeki birkaç yıl içinde tam gaz ilerlemeye hazırlanıyor.

Zenno, şu anda 11 tam zamanlı çalışanı olan ekibini büyütmek için tohum finansmanının bir kısmını da kullanacak. Yatırım zamanında, şirketin yalnızca dört veya beş tam zamanlı çalışanı vardı, bu nedenle iş gücü kısa sürede iki katına çıktı. Zenno, Yeni Zelanda Uzay Ajansı’nın kurucusu Peter Crabtree’yi de yönetim kurulu başkanlığına getirdi. D-Orbit’in CEO’su ve kurucusu Luca Rossettini de yönetim kurulu danışmanı olarak geliyor.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/08/05/zenno-astronautics-wants-to-move-spacecraft-around-using-electromagnets-not-fuel/

Yorum yapın