Zendesk, bağımsız kalmaya yemin ettikten sonra yatırımcılar tarafından cezalandırıldı – Teknolojik Haberler


Zendesk sahipliği destan, bu hafta harici bir yatırımcı olan Jana Partners ile birkaç yeni döneme girdi. şirkete karşı kışkırtmasona eren stratejik seçeneklerinin bir incelemesi ve iş yazılımı şirketi bağımsız kalmaya karar vermek.

Şimdi değeri 10 milyar dolardan az, Zendesk son aylarda bu büyüklükteki bir şirketten beklediğinizden daha fazla gürültü yaptı. Ancak geçen yıl Momentive’i (SurveyMonkey) 4 milyar dolardan fazla satın alacağını açıkladıktan sonra, Zendesk, yinelenen manşet yemi olduğu kanıtlanan dış yatırımcılarla şiddetli bir mücadeleye girdi.

Her ne kadar Jana çok aşık değildi Zendesk, SurveyMonkey anlaşmasıyla (en hafif tabirle) bunun gelir artışını artırmanın ve şirketi yalnızca yardım masasıyla ilgili görevlerden ve daha küçük bir dereceye kadar müşteri ilişkileri yönetimi veya CRM’den müşteriye yönlendirmenin bir yolu olduğuna inanıyordu. deneyim pazarı. Zendesk önerilen yatırımcı sunumu anlaşmanın, Kasım 2021’deki çalışma oranı olan yaklaşık 1,39 milyar dolardan 2024’e kadar 3,5 milyar dolara yükselmesine yardımcı olabileceğini ve Zendesk’in vurguladığı gibi, programın ilerisindeydi.

Zendesk Momentive ile ilgili ne satıyorsa, Jana almıyordu ve şirket ile hissedarı arasındaki konuşmanın tenörü zamanla daha da gerginleşti. Zendesk, Jana’nın giderek katılaşan taleplerini görmezden gelerek kendi işini yaptı. harflerle özetlenen şirkete ve kamuya yapılan açıklamalarda. Buna bu haftanın dava tehdidi Zendesk hemen bir hissedar toplantısı düzenleyemezse.

Jana, Zendesk’in satmasını istiyor. Bu yılın başlarında Zendesk, şirketi satmak için 17 milyar dolarlık bir teklifi geri çevirdi ve o sırada yazdığımız gibi Jana’yı “öfkelendirdi”. Teklif, özel sermaye şirketlerinden oluşan bir konsorsiyumdan geldi ve Zendesk’i sıfırdan inşa eden kurucu ve CEO Mikkel Svane’in neden bu yolu kullanmak istemediğini hayal etmek kolay. Duygu bir yana, o sırada Teknolojik Haberler tarafından yapılan bir analiz, anlaşmanın şirketin değerini düşürdüğü sonucuna vardı.

Zendesk’in bir tür satış sürecine girmesi sürpriz olmamalı. Son birkaç yılda, Broadcom’un VMware’i 61 milyar $’a satın alacağını duyurması da dahil olmak üzere bazı büyük kurumsal anlaşmalar gördük, ki bu hala bir mağazaya giriş hükmü altında ve düzenleyici incelemeye tabidir. Bundan önce, kapatılan bazı büyük yazılım anlaşmaları arasında Salesforce’un Slack’i neredeyse 28 milyar dolara satın alması, Oracle’ın Cerner’i aynı fiyata satın alması ve Microsoft’un Nuance Communications’ı 19 milyar dolara satın alması yer alıyor.

Yukarıdaki anlaşmaların farklı bir ekonomik ortamda gerçekleştiğini belirtmekte fayda var. Garantili olsun, piyasalar geri çekildi ve VC dolarları sıkılaşıyor. Değerlemeler her yerde düşüyor. Bu nedenle, Zendesk kendini satmak istese bile, şu an bunu yapmak için özellikle iyi bir zaman olmayabilir.

Şirket kabul eder. Zendesk parayı alıp kaçma şansına sahipti, ancak aslında tekliften daha değerli olduğuna inanıyordu – en azından o sırada. Bu yılın başlarında reddedilen 17 milyar dolarlık teklif, teknoloji şirketlerinin değerinde devam eden düşüşler ışığında daha çekici görünüyor mu? Elbette, ama kararı reddetmeye şüpheye düşmeye yetecek kadar mı? Hadi bulalım.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/12/zendesk-punished-by-investors-after-vowing-to-remain-independent/

Yorum yapın