Zehirli Teleskop Bir Şapkacı Kadar Sizi Çıldırtıyor


[Hank Green] hakkında ilginç bir video yayınladı. ilk sıvı aynalı teleskop 1850’lerden beri. O zamanlar bilim adamları etkilenmemişti. Ancak bu günlerde insanlar bu fikri tekrar gözden geçiriyor. Erken teleskopla ilgili en büyük sorun, cıva kullanmasıydı. Merkür insanlar ve çevre için gerçekten kötü.

Sıvı bir skopla ilgili iyi olan şey, oldukça kolay bir şekilde büyük bir ayna yapabilmenizdir. Sadece sığ bir sıvı havuzuna ve onu döndürmenin bir yoluna ihtiyacınız var. Ancak, olumsuzluklar var. Sıvıyı titreşimlerden ve tozdan izole etmeniz gerekir. Diğer bir dezavantaj ise, yerçekimi aynanın şeklini aldığından, bu teleskoplar sadece tek bir yöne gidiyor – düz yukarı.

Modern sıvı teleskoplar, doğrudan görüş dışındaki tüm sorunlarla mücadele etmek için yüksek teknoloji yollarına sahiptir. Büyük miktarda cıvayı güvenli bir şekilde işlemek ve onu titreşimlerden izole etmek pahalı olsa da, benzer boyuttaki aynaları parlatmaktan daha ucuz olabilir. Örneğin British Columbia Üniversitesi’ndeki 6 metrelik Büyük Zenith Teleskopu, camdan yapılmış benzer bir aletin maliyetinin yaklaşık %2’sine mal olduğunu iddia ediyor. Parabolik şekillerini korumak için dönmeye ek olarak, Dünya’ya bağlı sıvı aynalar aynı zamanda Dünya’nın ekseni etrafında da döner, bu da aynanın doğrudan tepedeki noktadan çok az uzağa bakmasına neden olur, bu kesin gözlemlerin hesaba katması gereken bir şeydir.

İlk gerçek pratik sıvı aynalı teleskopun 50 cm’lik bir aynası vardı. Modern örnekler daha çok 3-6 metre aralığındadır. Galyum başka bir olası sıvıdır, ancak bu, maliyeti önemli ölçüde artırır. Ayrıca daha güvenli sıvılar bulmak ve aynayı eğmeyle ilgili sorunları çözmek için araştırmalar devam ediyor.

Bir ayna yapmanın klasik yolu, onu boş bir camdan öğütmektir. Kendi teleskopunuzu yaparsanız, görünüşüyle ​​ilginç şekillerde oynayabilirsiniz.
Kaynak : https://hackaday.com/2023/01/25/toxic-telescope-makes-you-mad-as-a-hatter/

Yorum yapın