Zap Energy, şişede yıldırım füzyon teknolojisini ilerletmek için 160 Milyon Dolarlık C Serisi ağlar – Teknolojik Haberler


Füzyon başlatma Zap Energy, düşük maliyetli, karbonsuz enerji sunma yarışında öne geçebilecek iki dönüm noktasına ulaştı – 160 milyon dolarlık bir C Serisi turu ve ticari bir versiyona giden yolu açabilecek bir prototip füzyon reaktörünün başarılı bir testi.

Füzyon gücü, karbon emisyonları artmaya devam ettikçe ve iklim değişikliğinin etkileri daha belirgin hale geldikçe, beklenmedik bir yatırımcı favorisi haline geldi. Uzun yıllardır enerji üretmek için güneşin gücünden yararlanmaya çalışıyoruz, ancak on milyarlarca dolar ve onlarca yıllık araştırmalardan sonra füzyon henüz ulaşılamaz durumda.

Yine de, 100 milyon santigrat derecenin üzerinde yanan kavurucu sıcak plazmayı içeren akıllı yeni yaklaşımlar, füzyon gücünü cezbedici bir şekilde gerçeğe yaklaştırdı. Yatırımcılar, devam eden araştırmalar ve giderek karmaşıklaşan bilgisayar simülasyonları ile sağlanan ilerlemelerin sonunda füzyonun uzun başarısızlık dizisinden uzaklaşmasına yardımcı olacağını umarak alana akın ediyor.

Zap Energy’nin aşırı talep gören C Serisi, Lowercarbon Capital tarafından yönetildi. Yeni yatırımcılar arasında Breakthrough Energy Ventures, Shell Ventures, DCVC ve Valor Equity Partners yer alıyor. Mevcut yatırımcılar Addition, Energy Impact Partners ve Chevron Technology Ventures da tura katkıda bulundu. Girişimin temel teknolojisi, Washington Üniversitesi ve Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı’nda yapılan araştırmalardan çıkarıldı.

Genel olarak konuşursak, füzyon gücü, hidrojen izotoplarını (döteryum veya trityum) helyuma kaynaştırarak elektrik üretir. İşlem, daha sonra ısı üretmek ve bir türbini döndürmek için yakalanan nötronları serbest bırakır. Atom çekirdekleri kaynaşmayı sevmezler, bu yüzden onları füzyonun gerçekleşmesi için yeterince yakınlaştırmaya ikna etmek için nükleer bilim adamları aşırı basınç ve ısı kullanırlar ve plazma olarak bilinen dördüncü bir madde hali yaratırlar.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/22/zap-energy-nets-160m-series-c-to-advance-its-lightning-in-a-bottle-fusion-tech/

Yorum yapın