Yüzlerce SpaceX çalışanı Elon Musk’ın davranışını kınayan mektup imzaladı


400’den fazla SpaceX çalışanının CEO Elon Musk’ı eleştiren bir açık mektuba imza atması bir buçuk günden az sürdü ve bu mektup bazı iş arkadaşları tarafından dahili bir sohbette yayınlandıktan ve paylaşıldıktan sonra. Paylaşılmasından sadece 32 saat sonra, belgenin dahili açılış sayfası çevrimdışına alındı, yaklaşık olarak bir grup çalışanın mektubu hazırlamaya ve paylaşmaya katıldıkları için işten atıldığı sıralarda, bu bir çalışma ihlali olabilecek bir hareketti. yasa.

Açık mektup önce Doğu’nun öğle saatlerinde dahili bir açılış sayfasında yayınlandı ve ardından bir avuç çalışan tarafından Microsoft Teams’deki yaklaşık 10 sohbet odası ve bir e-posta listesiyle paylaşıldı. İçerik cesurdu: çalışanlar, Musk’ın son haftalardaki davranışlarının şirket için bir utanç kaynağı ve dikkat dağınıklığı haline geldiğini iddia etti. Mektup yazarları, SpaceX’in kendisini Musk’ın Twitter varlığından uzaklaştırmasının yanı sıra yöneticileri ve cinsel tacizde bulunanları sorumlu tutmak için daha iyi yapabileceği yollar için önerilerde bulundu.

Mektubun hazırlanmasına yardımcı olan, ancak anonim kalmak isteyen bir çalışan, “bir grup demografik yapı, rol ve düzeyden çok sayıda çalışanın mektubun yazılmasına yardımcı olduğunu” iddia etti. Çalışanlara, ankete katılarak veya QR kodunu tarayarak belgeyi imzalama seçeneği verildi.

Belgenin paylaşıldığı en büyük Teams kanalının yaklaşık 2.600 üyesi vardı ve bunların çoğu mühendislerden oluşuyordu, diğer Teams kanalları ise nispeten küçüktü. Yazarların ayrıca, üretim ve yemek servisi alanlarında insanların taraması için QR kodları da olan mektubun fiziksel kopyalarından oluşan bir yığın dağıtma planları vardı. Ancak olaya karışan kişilerden birine göre, ateş açılmadan önce kimse bunları dağıtacak kadar cesur değildi. Mektubun kopyalarını göndermenin sendika örgütlenmesi olarak algılanacağı ve SpaceX binasındaki kameraların onları kimin dağıttığını ortaya çıkaracağı endişeleri de vardı. Açılış sayfası kapatılmadan önce, yazarlar sitelerine yaklaşık 3.000 tekil ziyaretçi geldiğini gördüler.

Belge nihayetinde 404 imza alırken, daha fazla kişi, ilgili bir kişiye göre, o anda kovulmayı göze alabilirlerse imzalayacaklarını söyleyerek Signal’de, şahsen ve Teams aracılığıyla mektubu paylaşanlara ulaştı. 2017 yılında bir başka Musk şirketi Tesla, çalışanları sendikalaşmaya teşvik eden broşürler dağıttığı için bir çalışanı kovdu. Ek olarak, bu yılın Mayıs ayında Musk, Tesla’nın “doğrudan davaları başlatmak ve yürütmek” için “sert bir dava departmanı” oluşturacağını da tweetledi.

SpaceX yönetimi en azından işten atmaya başlayınca korkularının inandırıcı olduğu ortaya çıktı. Mektuba katılımlarından dolayı beş çalışan. SpaceX başkanı Gwynne Shotwell daha sonra şirkete bir e-posta göndererek belgeyi kınadı ve şirkete fesih hakkında bilgi verdi.

“Başaracak çok fazla kritik işimiz var ve bu tür aşırı kapsamlı aktivizme ihtiyacımız yok – mevcut liderlik ekibimiz, 35 yıllık kariyerimde gördüğümden daha iyi ve sürekli gelişen bir çalışma ortamına sahip olmamızı sağlamaya kendini adamış durumda. Shotwell yazdı. Mektup yazarlarını tekrarlayarak, mektubun Musk’ın davranışını değil, önümüzdeki günlerde ve haftalarda yoğun bir programı olan SpaceX için bir oyalama kaynağı oldu.

SpaceX tarafından yapılan yorum talebine yanıt vermedi Sınır yayın için zamanında.

Shotwell ayrıca e-postasında, mektuba dahil olmayan diğer çalışanların kendilerini rahatsız hissettiklerini, korkutulduklarını ve belgeyi imzalamaları için baskı altında olduklarını savundu. Ancak, bunu yazanlardan ikisi, anonimlik koşuluyla konuşan, bu iddiaya itiraz ediyor. Mektubu Teams kanallarına gönderdiklerini, insanları işaret ettiklerini ve destek istediklerini söylüyorlar.

Mektubun hazırlanmasına yardımcı olan bir çalışan, “Kimseye imza toplaması için baskı uygulanmadı” dedi ve aynı zamanda anonim kalmak istedi. “Açık mektup ya kendi başına durur ya da durmaz.”

Çalışanların işten çıkarıldığı haberi tüm şirkete yayıldı ve birkaç mevcut çalışan, Sınır şirketin yaptığı eylemlerde onların dehşeti.

Mektuba dahil olmayan bir SpaceX çalışanı, “Elon ile %100 aynı fikirde olmayan insanların çenelerini kapalı tutmak veya şirketten ayrılmak zorunda kalacağını hissediyorum, bu çok üzücü” diyor. Sınır. “Hepimiz onun zekasına hayranız ama sosyal davranışı kabul edilemez ve kendimizi SpaceX için çalışmaktan hem gurur hem de utandığımız bir konumda buluyoruz.”Kaynak : https://www.theverge.com/2022/6/17/23172913/spacex-complaint-letter-firing-elon-musk

Yorum yapın