Yüksek Sıcaklıklar Çoğu Florida Deniz Kaplumbağasının Kadın Doğmasına Neden Oluyor


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

(Fotoğraf: Daria Gordova/Unsplash)
İklim değişikliği Florida deniz kaplumbağası popülasyonu üzerinde beklenmedik ve biraz sarsıcı bir etki yapıyor: çoğunlukla dişi olan yavru kaplumbağaları çarpıtıyor.

Artan atmosferik sıcaklıklar, tropikal bölgelerdeki kumların daha sıcak olmasına neden oluyor. Dişi deniz kaplumbağaları kumsalda yuva yapıp yumurtalarını bıraktıklarından, sıcak kum embriyonik gelişimi etkileme yeteneğine sahiptir. Deniz kaplumbağaları, döllenme sırasında cinsiyet tayini yapılmaması bakımından biraz benzersizdir; bunun yerine, çevredeki kumun sıcaklığı nihayetinde bir deniz kaplumbağasının hangi cinsel organlarının geliştiğini belirler. Daha sıcak kum, kaplumbağaların dişi özelliklerini geliştirme olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Bu da küçük bir ihtimal değil. Florida Keys’deki Kaplumbağa Hastanesi müdürü Bette Zirkelbach, söylenmiş Reuters, bölgede son dört yılda doğan deniz kaplumbağalarının yüzde 99’unun dişi olduğunu bildirdi. Bunun nedeni, son dört yazın her birinin kayıtlardaki en sıcak yaz olmasıdır. Kaplumbağa Hastanesi 1986’da açıldı; bu, o zamandan beri görülen en yüksek dişi-erkek bebek kaplumbağa oranı.

Kent, Kaplumbağa Hastanesi’nin daimi sakinlerinden biri. (Fotoğraf: Kaplumbağa Hastanesi)

Deniz kaplumbağası demografisindeki keskin kontrast, türlerin uzun vadeli hayatta kalma şansını kritik bir şekilde etkiler. Erkek deniz kaplumbağaları olmadan dişiler üreyemez, bu da nüfusun sayısının hızla düşeceği anlamına gelir. Hayvanat bahçelerinden deniz kaplumbağalarına özel kâr amacı gütmeyen kuruluşlara kadar kuruluşlar, yumurtaları döllemeye yardımcı olmak ve yumurtadan yeni çıkmış kaplumbağaların suya güvenli yolculuğunu sağlamak için düzenli olarak üreme programları yürütür. Ancak bu programlar bile yeterli sayıda erkek kaplumbağayı tanımlayamazlarsa yavaşlayarak durur.

Miami Hayvanat Bahçesi’ndeki kaplumbağa hastanesinden bir bekçi Reuters’e verdiği demeçte, “Yıllar içinde, genetik çeşitliliğe sahip olmadığımız için nüfuslarında keskin bir düşüş göreceksiniz” dedi. “Başarılı üreme seansları yapabilmek için gereken erkek-dişi oranına sahip değiliz.”

Cinsiyet değiştiren sıcak kumlar, deniz kaplumbağalarının hayatta kalmalarının önündeki iklim değişikliğiyle ilgili birçok engelden sadece biridir. NASA uyarır deniz seviyesinin yükselmesi ve giderek artan yıkıcı fırtınalar, deniz kaplumbağalarının sahil yaşam alanlarını hızlı bir şekilde işleyebilir. Kaplumbağaları beklenmedik yırtıcılara maruz bırakabilecek artan okyanus sıcaklıkları sayesinde akıntıların değişmesi bekleniyor. Daha yüksek sıcaklıkların, aksi takdirde iyi yosun ve deniz otu kaynakları olan mercan resiflerini tehdit ettiği yaygın olarak bilinmektedir: iki ana deniz kaplumbağası beslenme kaynağı.

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/extreme/338620-high-temps-are-causing-most-florida-sea-turtles-to-be-born-female

Yorum yapın