Yugabyte, YugabyteDB Voyager ile SQL veritabanı geçişini basitleştiriyorYugabyte Inc. bugün birleşik veritabanı geçiş hizmetinin YugabyteDB Gezgini işletmelere iş yüklerini açık kaynaklı dağıtılmış YugabyteDB platformuna taşımaları için basitleştirilmiş bir yol sağlayarak artık genel kullanıma sunuldu.

Yugabyte, yeni teklifle şirketlerin artık eski ve tek bulut veritabanlarının sınırlamalarını geride bırakma ve küresel, internet ölçeğindeki uygulamaları desteklemek için tasarlanmış, bulutta yerel, dağıtılmış veritabanına geçme seçeneğine sahip olduğunu söylüyor.

YugabyteDB herhangi bir genel veya özel bulut platformunun yanı sıra Kubernetes ortamlarında çalışabilen özel, yüksek performanslı, dağıtılmış, yapılandırılmış bir sorgu dili veritabanıdır. Yugabyte, veritabanının düşük sorgu gecikmesi, hatalara karşı aşırı dayanıklılık ve küresel veri dağıtımı gerektiren uygulamalar için iyi olduğunu söylüyor. Güçlü bir belge deposu, otomatik parçalama ve çok parçalı parça başına dağıtılmış mutabakat çoğaltma gibi özellikleri birleştirir. atomikliktutarlılık, izolasyon ve dayanıklılık işlemleri.

YugabyteDB’nin belki de en iyi özelliği, SQL ve NoSQL yeteneklerini tek bir platformda bir araya getirmesi, yani hem yapılandırılmış hem de yapılandırılmamış verilerle çalışabilmesidir. Bu, kuruluşların tüm kritik iş yüklerini her türlü uygulamayı destekleyebilen tek bir dağıtılmış veritabanında standartlaştırabileceği anlamına gelir. Bu nedenle birden çok veritabanını korumaya gerek yoktur, bu da daha az karmaşıklık anlamına gelir.

Bu önemlidir, çünkü Gartner Inc.’e göre bulut harcaması, geleneksel şirket içi harcamaları geride bırakın Yugabyte, buluta devam eden geçişin, birçok kuruluşun uygulama modernizasyonuna ve çoklu bulut girişimlerine öncelik vermesiyle sonuçlandığını, ancak temeldeki verileri modern bir veritabanına taşımanın karmaşıklığının bu çabaların çoğunu geciktirdiğini söylüyor.

YugabyteDB Voyager’ın kullanıma sunulmasıyla birlikte, şirketler artık veri tabanı altyapılarını YugabyteDB şeklindeki tek, esnek, bulut tabanlı bir platforma geçerek modernize etmenin bir yolunu buldu. Şirket, basitleştirilmiş geçiş hizmetinin şirketlerin bu tür girişimlerin riskini azaltmasına ve işletme maliyetlerini düşürmesine olanak sağladığını da sözlerine ekledi.

Kurucu ortak ve Baş Teknoloji Sorumlusu Karthik Ranganathan, veritabanı geçişinin genellikle bu uygulama modernizasyon girişimlerinin önündeki en büyük engel olduğunu söyledi.

“On yıllardır kullanılan eski RDBMS’lerden yüzlerce veritabanını modern, bulutta yerel dağıtılmış bir SQL veritabanına geçirmenin operasyonel karmaşıklığı göz korkutucu olabilir” dedi. YugabyteDB Voyager, veritabanlarını herhangi bir kaynak veritabanından YugabyteDB’ye, herhangi bir ortama yerleştirmek için aynı adımları sunarak YugabyteDB’ye geçişi basitleştiren uçtan uca bir veritabanı geçiş aracı sağlayarak bu engeli ortadan kaldırıyor. Bu, birden fazla araç araştırma ve veritabanı ekibini yeniden eğitme ihtiyacını ortadan kaldırıyor.”

Şirkete göre Voyager ile YugabyteDB’ye geçiş, kuruluşların eski veritabanlarına yapılan harcamaları azaltarak bilgi teknolojisi maliyetlerini düşürmelerini sağlayacak. Ayrıca, veri yoğunluklarını artırmalarına ve “ikinci gün operasyonel talepleri” azaltmalarına olanak tanıyacak. YugabyteDB Voyager ile müşteriler, Oracle, MySQL ve PostgreSQL gibi eski veritabanlarının yanı sıra AWS RDS, AWS Aurora, Google Cloud SQL ve Azure Veritabanı gibi genel bulut tabanlı veritabanlarından hem şema hem de verileri taşımak için tutarlı ve kanıtlanmış bir sürece erişebilirler. PostgreSQL için.

YugabyteDB Voyager (önceki değeri) beta olarak kullanıma sunuldu geçen yıl müşterileri seçmek için harekete geçti ve ilk harekete geçenlerden biri, ticari operasyonları için modern bir veri katmanı arayan etkileşimli pazarlama şirketi Genxlead Inc. oldu. Genxlead’in kurucusu Madhan Kumar, “YugabyteDB Voyager ile 120 milyon kayıt yüklememizi sağlayan başarılı bir konsept kanıtlama işlemini tamamladık” dedi.

Yugabyte, bu beta lansmanından bu yana, YugabyteDB Voyager’ı erken benimseyenlerden gelen geri bildirimlere dayalı olarak birkaç yeni yetenekle geliştirdiğini söyledi; bunların en önemlisi, geçişlere başlama sürecini kolaylaştırmaya yardımcı olan yeni bir yükleyici.

Ventana Research analisti Matt Aslett, araştırmasının 10 kuruluştan altısının, daha çevik ve akıllı uygulamaları desteklemek ve hata toleransını artırmak amacıyla önümüzdeki birkaç yıl içinde mevcut operasyonel veritabanı tedarikçilerini yeniden incelemeyi planladığını gösterdiğini söyledi. Başka bir deyişle, birçok şirket farklı veritabanı seçeneklerine bakıyor.

Aslett, “Tek bir veri merkezinin veya bulut örneğinin ötesine geçen ölçeklenebilirlik ve dayanıklılık sağlamak için özel olarak tasarlanmış dağıtılmış SQL veritabanları, cazip seçenekler sunuyor” dedi. “Veritabanı geçişini kolaylaştırmak için tasarlanan YugabyteDB Voyager gibi ürünler, potansiyel veri platformu sağlayıcılarını değerlendiren kuruluşlar için bu nedenle önemlidir.”

2022’de bir beta teklifi olarak duyurulan genel kullanıma sunulan sürüm, devam eden mühendislik yatırımlarının yanı sıra beta müşterilerinden gelen geri bildirimlere dayalı bir dizi ek güncelleme ve yeni yetenekler içeriyor. Şirkete göre yeni bir Yükleyici, YugabyteDB Voyager’ın dağıtımını ve kullanılabilirliğini büyük ölçüde geliştirerek başlangıç ​​sürecini kolaylaştırıyor.

Resim: Yugabayt

Uzmanlardan oluşan Cube Club ve Cube Event Topluluğumuza katılarak misyonumuza desteğinizi gösterin. Amazon Web Services ve Amazon.com CEO’su Andy Jassy, ​​Dell Technologies’in kurucusu ve CEO’su Michael Dell, Intel CEO’su Pat Gelsinger ve daha pek çok aydın ve uzmanın yer aldığı topluluğa katılın.Kaynak : https://siliconangle.com/2023/01/24/yugabyte-simplifies-sql-database-migration-yugabytedb-voyager/

Yorum yapın