YouTube, Trump seçim dezenformasyonuyla ilgili 6 Ocak komite klibini çektiMakale işlemleri yüklenirken yer tutucu

YouTube, 6 Ocak komitesi tarafından video platformuna yüklenen bir klibi yayından kaldırdı ve eski başkan Donald Trump’ın 2020 seçimleriyle ilgili yalanlar söylediği bir klibin yer aldığı videonun, uygun bağlam olmadan yanlış bilgi yaydığını söyledi.

video birçok yüklenenden biri Trump yanlısı bir mafya tarafından 6 Ocak’ta Capitol’e yapılan saldırıyı, çalışmalarının çevrimiçi bir kaydını oluşturmanın ve daha fazla sayıda insanla paylaşmanın bir yolu olarak araştıran Meclis komitesi tarafından.

Video, eski başsavcı William P. Barr’ı içeriyordu, ancak aynı zamanda Trump’ın oylarının bir kısmının Joe Biden’a verildiğini söylediği bir TV röportajının bir klibini de içeriyordu. Video kısaydı ve Barr’ı veya özellikle Trump’ın ifadesini yalan olarak nitelendiren başka birini içermiyordu.

YouTube sözcüsü Ivy Choi, “Seçim bütünlüğü politikamız, yeterli bağlam sağlamadığı takdirde, yaygın dolandırıcılık, hatalar veya aksaklıkların 2020 ABD başkanlık seçimlerinin sonucunu değiştirdiğine dair yanlış iddialarda bulunan içeriği yasaklıyor” dedi. “Politikalarımızı herkes için eşit şekilde uyguluyoruz.”

2020 seçimlerinin ardından YouTube, seçimlerin hileli veya çalıntı olduğu iddialarını yasaklayacak şekilde politikalarını değiştirdi. 6 Ocak’tan sonraki günlerde, sitelerinde Facebook ve Twitter tarafından da alınan bir eylem olan Trump’ın kanalını platformdan yasakladı.

YouTube yıllardır aşılar ve seçim sonuçları hakkında asılsız iddiaları yayınlamak için kullanılan önemli bir platform olmuştur. Pandemi sırasında şirket, koronavirüs ve aşıların etkinliği hakkında dezenformasyonu kısıtlamaya başladı. 2020 seçimleri ve Trump ile destekçilerinin sonuçların geri çevrilmesi için yürüttüğü kampanya, şirketi, insanların seçimlere olan inancını sarsabilecek yanlış iddialar için bir yayın platformu rolüyle daha da fazla boğuşmaya zorladı.

Şirketin liderleri defalarca siyasi sansür veya kapı bekçisi olarak hareket etmek istemediklerini söylediler ve tarafsız görünecek şekilde uygulayabilecekleri politikalar oluşturmaya çalıştılar. 6 Ocak komitesinin klibini kaldırmanın arkasındaki mantık bu gibi görünüyor.Kaynak : https://www.washingtonpost.com/technology/2022/06/17/jan6-youtube-committee-clip-pulled/?utm_source=rss&utm_medium=referral&utm_campaign=wp_business-technology

Yorum yapın