YouTube Shorts, içerik oluşturucular için daha iyi bir anlaşma ile TikTok’un gök gürültüsünü çalabilir • Teknolojik Haberler


en büyük açık kısa form videoda gizli algoritma ile ilgisi yoktur. İşin sırrı, TikTok’ta zengin olamamanızdır, çünkü en viral içerik oluşturucular bile gelirlerinin önemsiz bir kısmını platformun kendisinden kazanıyor.

TikTok, Instagram Reels ve Snapchat Spotlight gibi rakip sosyal medya devlerinin son yıllarda başlattığı taklitçi kısa biçimli video beslemeleri üzerinde büyük ölçüde baskın olmaya devam ediyor. Ancak, ABD’den gelen haberlere göre New York TimesYouTube Shorts, kısa biçimli videolarda devrim yaratabilecek ve TikTok’a parasının karşılığını tam anlamıyla verebilecek bir reklam geliri paylaşım modelini duyurmaya hazırlanıyor.

Gelir paylaşımı geldi, İçerik Üretici Fonları tükendi

YouTube, yaratıcı insanların internette ilginç içerikler yayınlayarak hayatlarını kazanmalarını mümkün kılan tartışmasız ilk platformdu. 2007’de, YouTube’un kurulmasından yalnızca üç yıl sonra, platform, içerik oluşturuculara videolarından önce veya video sırasında sunulan reklamlardan elde edilen gelirin %55’ini sunan İş Ortağı Programını açıkladı.

Ancak TikTok, yaratıcılara 2020 yazında açılan 200 milyon dolarlık Yaratıcı Fonu aracılığıyla ödeme yapıyor. O sırada TikTok, bu havuzu aşağıdakilere genişletmeyi planladığını söyledi. 1 milyar dolar önümüzdeki üç yıl içinde ABD’de ve uluslararası alanda bunu ikiye katladı.

Bu kulağa çok para gibi gelebilir, ancak karşılaştırıldığında, YouTube içerik oluşturuculara ödeme yaptı 30 milyar doların üzerinde son üç yıldaki reklam gelirinde.

TikTok ve diğer kısa biçimli video uygulamalarının henüz benzer bir gelir paylaşım programı açıklamamasının büyük bir nedeni, algoritmik olarak oluşturulmuş bir kısa video akışında reklam gelirinin nasıl adil bir şekilde bölüneceğini bulmanın daha zor olmasıdır. Bir videonun ortasına reklam yerleştiremezsiniz (ortada 8 saniyelik bir reklamla 30 saniyelik bir video izlediğinizi düşünün), ancak iki video arasına reklam yerleştirirseniz, gelir payını kim alır? Videosu hemen öncesinde mi yoksa sonrasında mı görünen içerik oluşturucu? Veya, içeriğinde ilerlemeye devam etmenizi teşvik ettiği için, akışında daha önce videosunu izlediğiniz bir içerik oluşturucu da bir kesintiyi hak eder mi?

VidCon’un eski CEO’su Jim Louderback, bu yaz Teknolojik Haberler ile yaptığı konuşmada, “Bu şeylerden nasıl para kazanacağımız konusunda henüz çok erken günlerdeyiz, ancak iyimserim ve endüstrinin bunu çözeceğini düşünüyorum” dedi. . “Yapmak zorunda kalacaklar çünkü aksi takdirde yaratıcılar paranın olduğu yere gidecekler.”

Ancak YouTube bunu anlamış olabilir. Şirketin Salı günü Made on YouTube etkinliğinde İş Ortağı Programı benzeri bir reklam geliri paylaşım modelini duyuracağı bildiriliyor. Söylentiler doğruysa, YouTube Shorts içerik oluşturucuları reklam gelirinin %45’ini alacaktı – YouTube videolarında yaptıklarından daha küçük bir kesinti, ancak düşük bir İçerik Oluşturucu Fonu ödemesine kıyasla önemli bir yükseltme. Louderback’in dediği gibi, içerik oluşturucular parayı takip edecek.

TikTok’ta para kazanma sorunu

TikTok’ta zengin olamıyor musun? Lisedeyken yatak odasından dans videoları yayınlamaya başlayan ve daha sonra 17.5 milyon dolar 2021’de mi? Ancak bu para TikTok’un kendisinden gelmiyor. Aksine, o ve kız kardeşi Dixie D’Amelio, büyük marka anlaşmaları, bir realite şovu ve risk sermayesi yatırımlarıyla zengin oldular. Yaparak diğer tüm içerik oluşturucuları geride bırakan YouTuber MrBeast (Jimmy Donaldson) bile 54 milyon dolar geçen yıl, iyi para kazanamıyor gibi görünüyor TikTok’ta.

Bunun nedeni, TikTok’un Yaratıcı Fonu modelinin basitçe çalışmamasıdır. İçerik Oluşturucu Fonu, TikTok’un içerik oluşturucu programındaki kullanıcılar arasında her gün aldıkları görüntüleme sayısına göre bölünen statik bir para havuzudur – ancak havuz büyümediğinden, bu, TikTok büyüdükçe içerik oluşturucuların daha az para kazandığı anlamına gelir.

Uzun zamandır internet yaratıcısı Hank Green şunları söyledi: İçerik Oluşturucu Fonu hakkında video başlangıçta bin görüntüleme başına yaklaşık 5 sent kazandığını, ancak programdaki yaratıcıların sayısının programın kendisinin büyümesini geride bıraktığını söyledi. Böylece, zamanla, ödemesi bin görüntüleme başına yaklaşık 2 sente düştü. Bu oranda, ayda son derece etkileyici 10 milyon görüntüleme, size sadece 200 $ kazandıracaktır, bu da tam olarak kirayı ödemeyecektir.

Elbette TikTok, platformda bir izleyici kitlesi oluşturan içerik oluşturucular için hayat değiştirici olabilir. Charli ve Dixie D’Amelio, milyonlarını TikTok uygulamasının kendisinden kazanamayabilirler, ancak TikTok yıldızları olmasaydı, kendi moda çizgileri ve gerçeklik şovları üzerinde çalışma fırsatını elde edemezlerdi.

Bu TikTok yıldızlarının babası Marc D’Amelio, ailenin D’Amelio Brands gibi girişimlerinin CEO’sudur.

Marc D’Amelio Teknolojik Haberler’a e-posta yoluyla “TikTok’un bir reklam paylaşım modeli üzerinde nasıl çalıştığını okudum ve bu yaratıcı ekonomi için harika olurdu” dedi. “TikTok harika bir platform inşa etti ve on binlerce yaratıcıya yaratıcılıklarını dünyayla paylaşmaları için bir platform vererek hayatlarını değiştirdi. Bu yaratıcıların birçoğu yaratıcılıklarını tam zamanlı işlere dönüştürebilseydi, bu inanılmaz bir sonraki adım olurdu.”

D’Amelio’nun bahsettiği TikTok Nabzı, markaların reklamlarını platformdaki videoların ilk %4’ünün yanına yerleştirmek için ödeme yapmalarına olanak tanıyan bir program Mayıs ayında tanıtıldı. Bu, ilk kez, içerik oluşturucuların söz konusu program aracılığıyla elde edilen reklam gelirinin %50’sini kazanmasına olanak tanıyor. Şimdilik, bu program yalnızca platformun en iyi %4’ünü oluşturan ve aynı zamanda 100.000’den fazla takipçisi olan içerik oluşturucular tarafından kullanılabilir. Ancak YouTube Shorts’un potansiyel reklam geliri paylaşım programı, bu tür kazançlara erişimi daha da demokratikleştirebilir.

“Bence TikTok farkındalık konusunda harika. İster marka ister yaratıcı olun, insanların sizden haberdar olması için harika bir yer,” dedi Louderback. “Fakat dönüşüm söz konusu olduğunda, ister bir ürün satmak isteyen bir marka olun, ister bir Patreon satmak isteyen bir içerik oluşturucu olun. [subscription] veya ürün, YouTube birçok yönden daha iyi bir platform olabilir.”

İçerik oluşturucular kitlelerini TikTok’ta oluşturduğunda, platform uzun süre ekmek ve tereyağı olarak kalmıyor.

“Artık ona güvenmediğimi söyleyeceğim,” Tyler Gaca (hayalet bal) Haziran ayında Teknolojik Haberler’a söyledi. “Ne zaman [the Creator Fund] ilk çıktı ve kuruldu, haftada yedi video hazırladığım o dönemdeydim ve faturalarımın bir kısmını karşılamaya yardımcı oldu.”

Ancak Creator Fund ödemeleri daha az güvenilir hale geldiğinden Gaca, podcasting ve daha sürdürülebilir gelir için diğer yazı projeleri.

“Yaratıcı Fonu artık eskisi kadar yardımcı olmuyor” dedi. “Ama bunun nedeni, sanırım o kadar aktif değilim.”

Bazı içerik oluşturucular, ürünleri satmak veya diğer, daha kazançlı platformlarda onlara katılmak için TikTok takipçilerinden başarıyla yararlanabilir, ancak bu bir garanti değildir.

Teknolojik Haberler’a konuşan Patreon CEO’su ve kurucu ortağı Jack Conte, Teknolojik Haberler’a “Funk grubum Scary Pockets ile oldukça hızlı bir şekilde bir TikTok varlığı oluşturduk ve üç ila altı ay içinde TikTok’ta 100.000 takipçiye ulaştık” dedi. “Anlayana kadar bu konuda pompalandık, bekleyin, bu aslında bizim için pek bir şey ifade etmiyor. Mesela bu insanları Spotify’a gönderemeyiz. Ürün satın almalarını veya bir üyeliğe katılmalarını sağlamak zor.”

Conte, bunun nedeninin TikTok’un algoritmasının anlaşılmasının çok zor olduğunu düşünüyor.

Conte, Teknolojik Haberler’a “Bazen bir video yayınlarsınız ve bir milyon görüntüleme alır ve bazen bir video yayınlarsınız ve 100 görüntüleme alır” dedi. “Algoritmik olarak küratörlüğünü yapılan ekosistemin özü budur. Bunun esas olarak yaptığı şey, bir içerik oluşturucunun takipçileriyle bağlantı kurma yeteneğini azaltmasıdır.”

Bu zorluklarla birlikte, bir içerik oluşturucu işletmesi yürütmek sürdürülemez hissedilebilir – ancak içerik oluşturucuların bu platformlar için ürettiği değer miktarıyla, böyle olmamalı.

Gaca, Teknolojik Haberler’a “Bana öyle geliyor ki, konuştuğum her içerik yaratıcısı arkadaşım, hepimiz bir gün her şeyin ayaklarınızın altına çökeceği korkusunu paylaşıyoruz” dedi. “Yani kendimi başlangıçta buldum [on TikTok] haftanın yedi günü kostüm değişiklikleri ve arka plan değişiklikleriyle dolu, dakikalarca süren komedi skeçleri yapmak gibi kesinlikle kendime fazla çalışıyorum. Seyirci oluşturmak için harikaydı ama sonra büyük bir kaza geçirdim ve yandım.”

Resim Kredisi: Teknolojik Haberler

Bu, YouTube Shorts’un TikTok’u geçmek için en iyi fırsatı

Son birkaç yıldır, büyük sosyal platformların TikTok’un patlayan popülaritesine ayak uydurma girişimleri gülünç geldi.

İçerik oluşturucuları platformuna çekmek için Instagram, viral Makaralar yayınlamak için büyük ikramiyeler ödemeyi bile teklif etti – Kasım ayında bir içerik oluşturucu Teknolojik Haberler’a Instagram’da 9.28 milyon Makara görünümü için 8.500 dolar teklif edildiğini söyledi. Ancak kullanıcılar hala Instagram’dan TikTok benzeri bir deneyim istemiyor gibi görünüyor. Instagram, kullanıcılar (Kylie Jenner ve Kim Kardashian dahil) onlar için bu kadar derin bir hoşnutsuzluk ifade ettikten sonra uygulamasında TikTok benzeri bazı değişiklikleri geri almak zorunda kaldı. Instagram başkanı Adam Mosseri bunu söyledi Instagram gecikmeleri The Information’ın yakın tarihli bir raporu, içerik oluşturucu memnuniyeti için önemli olan metriklerde YouTube ve TikTok’un arkasında olduğunu gösterdi.

Instagram’ın ana şirketi Meta, Makaraları oluşturmak için zengin kaynaklar akıtsa da, dahili belgeler Wall Street Journal’a sızdırıldı Instagram kullanıcılarının ürünle günde yalnızca toplam 17,6 milyon saat harcadıklarını ortaya çıkardı. Bu, TikTok kullanıcılarının platformda harcadığı zamanın yüzde onundan daha az, günde toplam 197,8 milyon saat.

Bu arada, her ay 1,5 milyardan fazla oturum açmış kullanıcı YouTube Shorts izliyor, ancak şirket bu kullanıcıların ne kadar etkileşimde olduklarına ilişkin ölçümleri paylaşmadı. TikTok yaklaşık bir yıl önce aylık 1 milyar aktif kullanıcıya ulaştı.

Bu reklam geliri paylaşımı modelini başarabilirse, YouTube Shorts artık kısa form video oluşturucularının geçimini sağlamanın en iyi yolu olduğunu kanıtlama şansına sahip. Daha da iyisi, sosyal uygulamaların birbirini kopyalamayı sevdiğini biliyoruz. YouTube Shorts’un yeni para kazanma yapısı, diğer platformları en kısa sürede kendi gelir paylaşımı modellerini bulmaya yönlendirebilirse, içerik oluşturucu ekonomisinde yeni bir patlama daha yaşıyoruz demektir.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/09/17/youtube-shorts-could-steal-tiktoks-thunder-with-a-better-deal-for-creators/

Yorum yapın