YouTube, Russia Today, Avrupa’daki Sputnik kanallarını coğrafi olarak engelliyor – Teknolojik Haberler


Google, bölgesel milletvekillerinin Rus savaş propagandasını durdurmaya yönelik baskılarının ardından, YouTube’un Kremlin’e bağlı medya kuruluşları Russia Today (RT) ve Avrupa’daki Sputnik’i coğrafi olarak engelleyeceğini duyurdu.

İçinde bir tweet Şirketin Avrupa politika ekibi, coğrafi engellemeleri açıklarken şunları yazıyor: “Ukrayna’da devam eden savaş nedeniyle, Avrupa genelinde RT ve Sputnik’e bağlı YouTube kanallarını hemen geçerli olmak üzere engelliyoruz.”

YouTube’un duyurusuna yanıt vermesi için Komisyonla iletişime geçtik.

Pazartesi günü AB’nin iç pazardan sorumlu üyesi Thierry Breton, çabalarını hızlandırmaları için Google ve YouTube CEO’larıyla bir video görüşmesi yaptı.

YouTube, devlete bağlı iki Rus medya firmasının binlerce videosuna ev sahipliği yapıyor ve – dün belirttiğimiz gibi – RT’nin kendi kanal pazarlaması, “YouTube’da en çok izlenen haber ağı” olduğunu iddia ediyor.

Artık RT’nin YouTube kanalına göz atmaya çalışan Avrupalılar, “bu kanal sizin ülkenizde yok” mesajıyla karşılaşıyor:

YouTube Russia Today coğrafi bloğu

Ekran Görüntüsü: Natasha Lomas/Teknolojik Haberler

Dün Facebook, Microsoft, TikTok ve Twitter benzer kısıtlamaları duyurdu.

Ancak Google’ın yanıtını düşünmesi biraz daha uzun sürdü. Teknoloji devi gecikme için bir açıklama yapmadı.

Google, bu sabah coğrafi engellemeyi açıklayan tweetinde ayrıca şu uyarıda bulundu: “Sistemlerimizin tamamen hızlanması zaman alacak. Ekiplerimiz, hızlı önlem almak için 24 saat durumu izlemeye devam ediyor.”

Dolayısıyla şirket, Kremlin bağlantılı kanallardan bazı içeriğin yakın vadede erişilebilir olmaya devam etmesini beklediğinin sinyallerini veriyor gibi görünüyor – sistemleri “artık”.

YouTube’un hesapları yasaklamak veya askıya almak yerine yalnızca RT ve Sputnik’i coğrafi olarak bloke etmesiyle, Rusya’nın propagandası elbette Avrupa’nın dışına yayılmaya devam edebilir – buna hala Rusya’nın içinde erişilebilir olmak da dahil.

Yine de Google, bu uzlaşmayı seçme konusunda yalnız değil.

Facebook’un ana şirketi Meta ve TikTok, hesaplarını tamamen askıya almak veya yasaklamak yerine Rus devletine bağlı medya hesaplarını coğrafi olarak engellemeyi seçti.

Twitter ve Microsoft da platformlarının farklı nüanslarını yansıtan biraz farklı bir yol izlediler – devlet destekli RT ve Sputnik içeriğinin görünürlüğünü azaltmak için önlemler alacaklarını ve dolayısıyla erişim özgürlüklerini esasen sınırlayacaklarını söylediler.

Twitter ayrıca dün etiketleme politikasını genişletti – tweet’lere Rus devlet bağlantılı medyaya bağlantı veren bildirimler ekledi ve kullanıcıları “bilgilendirmeye devam etmeleri” konusunda uyardı.

İkincisinin sosyal (veya yayın) bir ağdan çok bir bilgi ağı olduğu göz önüne alındığında, etiketleme ve bağlama uygun bir yanıt gibi görünüyor – ancak AB’nin RT ve Sputnik’e gelen yasağının web platformlarının daha ileri gitmesini gerektirip gerektirmeyeceği henüz görülmedi.

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/03/01/youtube-geoblocks-rt/

Yorum yapın