YouTube, Lofi Girl’ün iki yıllık müzik akışını sahte DMCA uyarısı üzerinden sonlandırıyor – Teknolojik Haberler


Üç vardır hayattaki sabitler: ölüm, vergiler ve “lofi hip hop radyo – dinlenmek/çalışmak için vuruşlarYouTube akışı. Yani, YouTube yanlışlıkla lofi kız DMCA yayından kaldırma özelliğine sahip kanal, sevilen akışları iki yıldan beri ilk kez çevrimdışı hale getiriyor.

668 milyonu aşkın görüntülenme sayısıyla akış, insanların dinlendirici, aynı zamanda ders çalışırken veya çalışırken ilgi çekici müzikler dinlemek istediklerinde YouTube’un en popüler yerlerinden biriydi. Dinleyiciler bazen akışın canlı sohbetini anonim, uzak bir çalışma grubu gibi kullanarak birbirlerine mola vermelerini ve su içmelerini hatırlattı. Bu yüzden yayın aniden durduğunda hayranlar endişelendi.

YouTube, saatlerce süren sakinleştirici müzik akışlarıyla dolu, ancak “lofi hip hop radyo” akışlarının canlı doğası onu farklı kılıyor. Üzerinde YouTube akışışu anda bir “bu canlı yayın kaydı mevcut değil” mesajı veren, en iyi yorumlar şöyle yazıyor: “Umarım henüz bitmemiştir, bu yayın yasal olarak YouTube kültürünün son derece önemli bir parçasıdır.”

Bu doğru. Lofi Girl, YouTube’un ötesinde bile otuz bin üyeli r/LofiGirl alt dizisi ve 700.000 üyeli bir Lofi Girl Discord dahil olmak üzere yan topluluklarda yaşıyor. Kulaklık takan ve kedisi pencereden şehir manzarasına bakarken çalışan bir kızın Studio Ghibli’den ilham alan bir görüntüsü olan 7/24 canlı yayına eşlik eden animasyon, ödül töreninde ödül aldı. Kostüm oyunutarafından çoğaltılan Will Smith ve yeniden yaratıldı Cartoon Network’ün YouTube kanalı “Steven Universe”den bir karakterle.

Dün, Lofi Girl, bir tweet’te ani yayından kaldırmaya değindi ve “yanlış telif hakkı ihtarları nedeniyle lofi radyolarının kapatıldığını” belirtti. Yanıt olarak, Lofi Girl hayranları etiketi dolaştırdı #BringBackLofiKız YouTube’un dikkatini çekmek için. Hatta bazıları, sahte telif hakkı şikayeti yayınladığı iddia edilen Malezyalı şirket olan FMC Music’i spam ve trollemeye kadar varırken, diğerleri hayran sanatı.

Lofi Girl, Teknolojik Haberler’a, kanalın tüm müziklerinin plak şirketi Lofi Records aracılığıyla yayınlandığını, bu nedenle paylaşmak için gerekli haklara sahip olduklarını söyledi. Lofi Girl müziğe uygun haklara sahip olduğundan, YouTube hesabın ihlal değil telif hakkı yasalarından. Platform, Pazartesi günü Twitter’da Lofi Girl’e yanıt verdi ve kayıp canlı yayın videolarının 24 ila 48 saat içinde eski haline getirilmesi gerektiğini söyledi.

Teknolojik Haberler yorum için YouTube’a ulaştı ve bir sözcü bizi şirketin mevcut yanıt Twitter’da Lofi Girl’e.

Eğer geçmiş emsal Doğruysa, Lofi Girl’ün bir sonraki yayını, mevcut 2 yıllık yayının devamı olarak değil, baştan başlamak zorunda kalacak. 2020’de kanal, 13.000 saatlik akışını yanlışlıkla askıya aldığında benzer bir sorunla karşı karşıya kaldı. Bu durumda, YouTube da sahip olunan hatalarına geri döndü ve hesabı eski durumuna getirdi, ancak görünüşe göre aynı sorunlar geri döndü.

“Bu olay, platformdaki temel soruna ışık tuttu: Yıl 2022 ve dışarıda, çoğu bu tartışmaya katılan, hem videolarda hem de canlı yayınlarda bu yanlış iddialardan her gün etkilenmeye devam eden sayısız küçük içerik oluşturucu var. ” diye yazdı Lofi Girl cıvıldamak.

Bugün, YouTube’un Lofi Girl’e verdiği yanıtta şirket, yayından kaldırma taleplerinin “kötüye kullanım amaçlı” olduğunu, yani telif hakkı ihlalleriyle ilgili gerçek endişeden ziyade kanala yönelik bir saldırı olarak kullanıldıklarını söyledi. Bu davranış inanılmaz derecede yaygındır, ancak platformlar bu raporların ne zaman meşru olduğunu ve ne zaman asılsız olduklarını belirlemek için mücadele etti.

Lofi Girl, Teknolojik Haberler’a Twitter mesajıyla “Maalesef FMC’nin şikayeti neden gönderdiğinden tam olarak emin değiliz” dedi.

İçerik oluşturucular için yansımalar

Bazen, bu sahte DMCA yayından kaldırma işlemleri aşırıya kaçabilir.

Mart ayında, Destiny oynayan birkaç YouTube yayıncısı kendilerine tokat atıldığını fark etti. telif hakkı ihtarları. Destiny’nin geliştiricisi Bungie’nin bazı videoları bile etkilendi ve Bungie, hayranlarına bu eylemlerin arkasında olmadığını garanti ederek işleri daha da garip hale getirdi.

Görünüşe göre, “Lord Nazo” adlı bir YouTuber, Bungie’nin telif hakkı yönetim firmasını taklit eden gmail hesapları oluşturmuş ve yüksek profilli Destiny YouTubers’a karşı 96 dolandırıcılık şikayetinde bulunmuştur. Geçen ay, Bungie YouTuber’a 7.6 milyon dolarlık dava açtıondan bir örnek yapmak istediklerini söyleyerek.

Telif hakkı yasası, özellikle gelişmekte olan dijital medyada bazen belirsizdir, ancak eserler dönüştürücü olduğundan video oyunu akışları genellikle “adil kullanım” olarak kabul edilir. Hatta YouTube videolarının “Tüm Arı Filmi ama ne zaman arı dese %15 hızlanıyor” dönüştürücüdür, bu nedenle bu video türünün çevrimiçi olarak yaygın olmasının nedeni budur. Ne de olsa, özellikle bu “Arı Filmi” parodisi, 90 dakikalık filme kıyasla sadece 5 dakika uzunluğunda.

Bungie ve “Lord Nazo” ile ilgili durum, YouTube hayranlarının çok uzun süredir bildiklerini pekiştiriyor: DMCA sisteminden yararlanmak çok kolay. Hileli yayından kaldırmalar, gelir için YouTube reklam gelirine güvenen çevrimiçi içerik oluşturuculara karşı kullanıldığında özellikle sorunludur. Instagram içerik oluşturucuları da sözde “hizmet olarak yasaklama” dolandırıcılığıkötü aktörlerin birisini toplu olarak ihbar etmek ve hesabının yanlışlıkla kaldırılmasını sağlamak için para talep ettiği.

Notch gibi girişimler, hesaplarına erişimi kaybetmeleri durumunda günlük ödemeler sunarak çevrimiçi içerik oluşturucular için bir sigorta endüstrisine öncülük etmeye çalıştı, ancak hizmetleri şu anda sahte yasakları değil, yalnızca hack’leri kapsıyor. Bu, içerik oluşturuculara, yanlışlıkla yayından kaldırma veya yasaklama durumunda kendilerini korumaları için birkaç yol bırakır. Bir popüler VTuber KodMiko sahip olduğunu söyledi kabuslar Twitch’ten yasaklanma hakkında.

Belki de Lofi Girl çok ikonik olduğu için, kanalın arkasındaki kullanıcı, konuyla ilgili tweet attıktan hemen sonra YouTube’dan yanıt alabildi. Ancak daha küçük içerik oluşturucular için bu, görünüşte imkansız bir başarı olabilir.

Lofi Girl, “Bu asılsız iddiaların hâlâ herhangi bir şekilde korunmadığını veya manuel olarak gözden geçirilmediğini görmek bizi şoke etti ve hayal kırıklığına uğradı” diye yazdı. heyecan. “Günün sonunda, tamamen kontrolümüz dışındaydı ve üzücü olan kısım, önceden itiraz etmenin/olmasını engellemenin bir yolu olmamasıydı.”

İyi haber şu ki, Lofi Girl yakında masasına geri dönecek, turuncu kedisi ve güvenilir kulaklıklarının yanına bazı notlar karalayacak ve biraz soğuk vuruşlar dinleyecek.

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/11/lofi-girl-takedown-youtube-music-stream-dmca/

Yorum yapın