YouTube, bu yılın sonlarında gelen yeni özelliklerle canlı akış alışverişinin genişlemesini anlatıyor – Teknolojik Haberler


Son yıllarda YouTube, alışveriş yapılabilir reklamlar gibi ürün lansmanları veya daha yakın zamanda içerik oluşturucular tarafından barındırılan canlı yayınlardan doğrudan alışveriş yapabilme özelliğiyle platformunu daha çok bir alışveriş destinasyonuna dönüştürmek için çalışıyor. Şimdi, canlı alışveriş deneyimleri için yeni özelliklerle bu yatırımı ilerletiyor. Şirketin kendisini reklamverenlere reklamcı olarak tanıttığı dünkü YouTube Brandcast etkinliğinde TV reklamları için daha iyi bir yerYouTube, izleyicilerin markaları keşfetmesini ve markalardan satın almasını kolaylaştıracağını iddia ettiği yaklaşan özellikler hakkında bilgi verdi.

Şirket, reklamverenlere izleyicilerle etkileşim kurmanın ve hedef kitleleriyle bağlantı kurmanın daha iyi bir yolunu sunmak için gelecek araçlarının tanıtımını yaptı.

YouTube’un açıkladığı yeni bir özellik, iki içerik oluşturucunun tek bir canlı alışveriş akışını birlikte barındırmak için aynı anda canlı yayın yapmasına izin verecek. Bu, her içerik oluşturucu yayına kendi hayran kitlesini getireceğinden, etkinliğin çekilişini etkili bir şekilde ikiye katlayabilir.

Bu özellik, YouTube’dan kısa bir süre sonra gelir Mart ayında açıklandı “Birlikte Canlı Yayına Geçin” adlı bir pilot program, içerik oluşturucuların birlikte canlı yayına geçmeden önce konukları bir bağlantıyla canlı yayınlarına davet etmelerini sağlayacak yeni bir mobil ortak yayın özelliği. Bu deneme, YouTube’un gözünü, ortak canlı yayınları daha iyi güçlendirmek için araçlar geliştirmeye yöneltti – tıpkı şimdi iki kişilik canlı alışveriş akışlarıyla tanıtmayı planladığı gibi. Ekleme, YouTube’u geçen yıl içerik oluşturucuların üç kişiye kadar canlı yayın yapma olanağını başlatan Instagram ile daha rekabetçi hale getirebilir.

YouTube’un canlı alışveriş canlı yayınları platformu, canlı bir alışveriş etkinliği için bir kitle oluşturmak üzere içerik oluşturuculardan yararlanmanın yanı sıra, satışları artırmak için özel olarak tasarlanmış başka araçlar da sunar. Markayla bütünleşik alışveriş deneyimi, izleyicilerin yerleşik bir “ürünleri görüntüle” düğmesine dokunarak videoda gösterilen ürünleri satın almalarına olanak tanır ve ardından içerik oluşturucular tarafından öne çıkarılan öğelerin bir listesini getirir.

Şirket, yeni iki kişilik canlı alışveriş özelliğinin bu yıl içinde kullanıma sunulacağını söylüyor.

Brandcast’te duyurulan bir başka yaklaşan seçenek de YouTube’un “canlı yönlendirmeler” dediği bir şey.

Bu durumda, içerik oluşturucular kanallarında bir alışveriş canlı akışı başlatabilir ve ardından hayranların izlemeye devam etmesi için izleyicilerini bir markanın kanalına yönlendirebilir. Bu, markaların içerik oluşturucunun platformunun gücünden yararlanmasına ve hayran kitlelerine ulaşmasına olanak tanır, ancak daha sonra markaların kendilerine doğrudan kendi YouTube kanallarında bu kitleye ve canlı etkinlikleriyle ilişkili temel metriklere ve analizlere erişmesini sağlar. YouTube, bunun da bu yıl içinde kullanıma sunulacağını, ancak bir zaman dilimi sağlamadığını söylüyor.

YouTube’un duyuruları aşağıdakileri takip eder: daha geniş büyüme ABD’deki canlı e-ticaret pazarının görünümü – Çin’de flamaların çekebileceği canlı akışlı alışveriş etkinliğinden ilham alan bir trend birkaç saat içinde milyarlarca dolar. Bugün, TalkShopLive, PopShop Live, NTWRK, Whatnot, dahil olmak üzere bir dizi girişim de bu alana girdi. MağazaDükkanlar, Süper harikave diğerleri. Klarna bile ekledi Şimdi satın al, sonra öde müşterilerini perakende ortaklarından canlı ürün demoları ile bağlamak için sanal alışveriş yetenekleri.

Perakendeciler de harekete geçiyor. Nordstrom başlatıldı bir canlı etkinlik platformu, Sonsuza kadar 21 ve Macy’nin uygulamalarına canlı alışverişi ekleyenler arasında.

Bu arada, büyük teknoloji platformları, daha geniş erişimlerini ilan ederek markaları etkiliyor.

Geçen yıl kadar, Walmart’ın TikTok’un ilk canlı akışlı alışveriş deneyimini test ettiğini gördük; Facebook’un canlı alışverişi, aşağıdaki gibi markalar için satışları artırıyor petcoFayda, Samsung, Anne Klein, ve diğerleri; ve Instagram canlı alışveriş etkinliklerine ev sahipliği yapıyor tatil kalabalıklarına hitap ediyor. Twitter, Walmart’ın pilot çalışmasında da yardımıyla, canlı akış alışverişini test etmeye bile başladı – ancak Elon Musk’ın satın alınması gerçekleşirse bu tür girişimlerin nereye varacağı belli değil.

YouTube kesinlikle video için en büyük içerik oluşturucu platformlarından biri olsa da, canlı akış alışverişinde büyük teknoloji rakiplerine yetişmesi gerektiğine dair bazı göstergeler var. Ocak 2022’den bir eMarketer araştırması Ankete katılanların yalnızca %14,4’ünün bir canlı yayın etkinliği sırasında YouTube platformunun onları satın almaya yönlendirdiğini söylediğini, buna karşılık TikTok için %15,8, Instagram için %45,8 ve Facebook için %57,8 olduğunu buldu.

Resim Kredisi: eMarketer/İçeriden İstihbarat

YouTube’un yeni canlı yayın özellikleri – özellikle de içerik oluşturucunun hayran kitlesini bir markanın kanalına iten özellik – bu çözümü daha çekici hale getirebilir.

“İnsanlar her gün ne satın alacaklarına karar vermek için YouTube’a geliyor ve izleyicilerin %87’si alışveriş yaparken veya YouTube’da gezinirken, tüm bilgiler sayesinde ne satın alacaklarına daha hızlı karar verebileceklerini düşünüyorlar. YouTube CEO’su Susan Wojcicki, dün gece Brandcast canlı etkinliğinde izleyicilere seslendi. “YouTube’da halihazırda gerçekleşen çok fazla alışveriş etkinliğimiz var, bu nedenle izleyicilerin keşfetmesini ve satın almasını daha da kolaylaştırıyoruz” dedi.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/18/youtube-teases-expansion-of-livestream-shopping-with-new-features-arriving-later-this-year/

Yorum yapın