Yönlendirici Nasıl Seçilir (2022): İpuçları, Teknik Terimler ve Tavsiye


Herkes güvenilir ister ve hızlı internet ve iyi bir yönlendirici yardımcı olabilir. İşin püf noktası, karmaşık standart karmaşasının, kafa karıştırıcı kısaltmaların ve bilimkurgu gibi görünen özelliklerin evinizde nasıl daha iyi Wi-Fi’ye dönüştüğünü bulmaktır. Wi-Fi, yönlendiriciler, ağ sistemleri ve diğer jargonla ilgili gerçekleri ortaya çıkarmak için perdeyi aralarken bize katılın. Umarım, sonunda bir yönlendirici satın almak için daha donanımlı olursunuz.

Haziran 2022’de güncellendi: Yönlendirici kılavuzumuza ve Wi-Fi 7 açıklayıcımıza bağlı ağ sistemleri bölümüne ekledik ve en son geniş bant hızlarını güncelledik.

İçindekiler

Gear okuyucuları için özel teklif: 1 yıllık abonelik KABLOLU 5 $ için (25 $ indirim). Buna WIRED.com’a ve basılı dergimize (isterseniz) sınırsız erişim dahildir. Abonelikler, her gün yaptığımız işi finanse etmeye yardımcı olur.

Hikayelerimizdeki bağlantıları kullanarak bir şey satın alırsanız, bir komisyon kazanabiliriz. Bu, gazeteciliğimizi desteklemeye yardımcı olur. Daha fazla bilgi edin.

İnternet Servis Sağlayıcınız Kim?

İnternet servis sağlayıcıları (ISS’ler) evinizi internete bağlar ve genellikle size bir modem ve yönlendirici (bazen tek bir cihazda) gönderirler. Modem, evinizi daha geniş internete bağlar; yönlendirici modeme bağlanır ve bu bağlantıya erişmek için tüm gadget’larınızı kablolu veya kablosuz olarak yönlendiriciye bağlarsınız. ISS’ler genellikle bu ekipman için sizden bir kiralama ücreti alır ve yönlendiricileri genellikle performans ve özellikler açısından temeldir. İyi haber şu ki, ISS’lerin artık kanunen sizi ekipmanlarını kullanmaya zorlamalarına veya sizden ücret talep etmelerine izin verilmiyor. kendi donanımınyine de ücretlerden kaçınmak için eşyalarını iade etmeniz gerekebilir.

Bu kılavuzda büyük ölçüde kendi yönlendiricinizi ve ISS’nizin modemini kullanmayı düşünüyoruz. Kendinizinkini kullanarak, uzun vadede potansiyel olarak tasarruf edebilirsiniz, ancak aynı zamanda daha hızlı Wi-Fi, daha iyi kapsama alanı, daha kolay yapılandırma ve ebeveyn denetimleri ve misafir Wi-Fi ağları gibi ekstra özelliklerin keyfini çıkarabilirsiniz. Yönlendirici seçeneklerinizi gözden geçireceğiz, ancak hangi sistemi kullanmaya karar verirseniz verin, satın almadan önce ISS’nizle uyumluluğu kontrol edin. İnsanların farklı yönlendiriciler ve modemler kullanarak tartıştığı gönderileri bulmak için ISS’nizin forumlarında da arama yapabilirsiniz. Alışveriş yapmadan önce yapacağınız küçük bir araştırma, sizi büyük bir baş ağrısından kurtarabilir.

Ne Tür Bir Yönlendiriciye İhtiyacınız Var?

Fotoğraf: Netgear

Wi-Fi’nizi daha hızlı hale getirmenin çeşitli yolları vardır ve yeni bir yönlendirici satın almak en bariz olanlardan biridir. Gideceğiniz yönlendirici türüne karar vermenize yardımcı olması için, başlamadan önce evinizin kaba görüntüsünü hesaplayın.

Tek Yönlendirici

Çoğu insan için en basit çözüm, tek bir yönlendirici veya bir yönlendirici ve modem kombinasyonu seçmektir. Bu cihazın, yerleştirebileceğiniz yeri kısıtlayan Ethernet kablosu aracılığıyla mevcut soketinize veya modeminize takılması gerekeceğini unutmayın. Wi-Fi sinyali yönlendiricinin yakınında en güçlü olacak ve uzaklaştıkça yavaş yavaş düşecek ve yavaşlayacaktır.

Yönlendiriciler kapsama alanı için her zaman kare görüntüleri belirtmelidir, ancak belirli yapı türleri (kalın duvarlar, yalıtım ve diğer cihazlar) Wi-Fi sinyallerini etkileyebilir, bu nedenle daha uzun mesafelerde tam hızlı Wi-Fi’nin keyfini çıkarmayı beklemeyin. Geniş kapsama alanına sahip güçlü yönlendiriciler, genellikle birden fazla harici antene sahip büyük cihazlardır, ancak genellikle çok pahalıdırlar.

Mesh Sistemleri

Büyük bir eviniz varsa ve bahçenizde sağlam bir kapsama alanı istiyorsanız veya mevcut kurulumunuzla kalın duvarlarınız ve belirli ölü noktalarınız varsa, o zaman ağ Wi-Fi cevap olabilir. Mesh sistemleri, tek bir yönlendirici gibi bağlanan merkezi bir hub’ın yanı sıra evin etrafına yerleştirebileceğiniz ek uydular veya düğümlerden oluşur.

Cihazlar en yakın düğüm üzerinden internete bağlanır, böylece bir düğüm ekleyerek daha geniş Wi-Fi kapsama alanı ve farklı alanlarda daha güvenilir bir bağlantı elde edebilirsiniz. Her düğümün bir elektrik prizine ihtiyacı olacağını unutmayın. Kafes sistemleri tipik olarak tek yönlendiricili kurulumlardan daha pahalıdır (her zaman olmasa da), ancak kapsamı ve güvenilirliği artırırlar ve genellikle ek özellikler ve kontrol seçenekleri sunarlar. Ayrıca normal yönlendiricilerden daha küçük olma eğilimindedirler ve genellikle dekorunuza uyum sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Çoğu ağ sistemi genişletilebilir ve bazı üreticiler bir ağ oluşturmak için ayrı yönlendiricileri bağlamanıza izin verir, böylece tek bir yönlendirici ile başlayabilir ve gerektiğinde daha fazlasını ekleyebilirsiniz. Hangi cihazların uyumlu olduğunu anladığınızdan emin olun. Örneğin, AiMesh’i destekleyen herhangi bir Asus yönlendirici, bir ağ sisteminin parçası olarak çalışabilir, ancak TP-Link’in OneMesh teknolojisi yalnızca uyumlu Wi-Fi genişleticiler eklemenize izin verir; yönlendiricileri birbirine bağlayamazsınız.

Yeni Yönlendiriciye Alternatifler

Fotoğraf: Eskay Lim/Getty Images

Sorununuz kapsama alanıyla ilgiliyse ve Wi-Fi’yi iyileştirmek istediğiniz tek bir sorun odanız veya daha hızlı bağlantı gerektiren belirli bir cihazınız varsa, yeni bir yönlendirici satın almanız gerekmeyebilir. Bu alternatiflerden birini deneyin. Her birinin kendi teknik zorlukları ve potansiyel sorunları vardır. Başarılı bir şekilde konuşlandırılsalar bile, iyi bir ağ sisteminin rahatlığına yaklaşmazlar, ancak hepsi çok daha ucuzdur.

Wi-Fi Tekrarlayıcılar

Wi-Fi’yi tek bir yönlendiriciden biraz daha yaymak ve potansiyel olarak sinyali ölü bir noktada artırmak için Wi-Fi tekrarlayıcıları kullanabilirsiniz. Bu cihazlar bazı insanlar için iyi bir çözümdür, ancak verimsiz olabilir, girişime açık olabilir ve genellikle normal Wi-Fi’nizden farklı bir adla ikincil bir ağ oluşturabilirler.

Güç Hattı Adaptörleri

Çiftler halinde satılan güç hattı adaptörleri, elektrik kablolarınız üzerinden bir internet sinyali iletir. Birini yönlendiricinizin yakınındaki bir elektrik prizine takıp bir Ethernet kablosuyla bağlarsınız, diğer güç hattı adaptörü ise daha hızlı internet istediğiniz odadaki bir elektrik prizine takılır. Evin arka tarafındaki oturma odanızda bir konsol veya akıllı TV’niz varsa iyi bir çözüm olabilirler, ancak yönlendiriciniz örneğin ön salondadır. Ne yazık ki, etkinlik büyük ölçüde elektrik kablolarınıza bağlıdır.

MoCA (Koaksiyel İttifak Üzerinden Multimedya)

Evinizde zaten kurulu koaksiyel kablolar varsa (belki kablolu TV için), Wi-Fi’ye kıyasla yüksek hızlar ve düşük gecikme süresi sunan güvenilir bir kablolu ağ oluşturmak için bunları kullanabilirsiniz. destekleyen yönlendiriciler, ağ bağdaştırıcıları veya Wi-Fi genişleticiler satın alabilirsiniz. MoCA standardı. Güç hattı adaptörlerine çok benzer şekilde, bu, güçlü bir Wi-Fi sinyali almayan bir akıllı TV’ye, oyun konsoluna veya masaüstüne bir internet sinyali iletmenin harika bir yolu olabilir.

Erişim noktaları

Bir meydan okumaya aldırmazsanız ve etrafta yedek bir eski yönlendiriciniz varsa, onu bir erişim noktası olarak yapılandırmayı veya bir Wi-Fi genişletici olarak kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu, özellikle ana yönlendiricinize kablolama yoluyla bağlayabiliyorsanız etkili olabilir, ancak yapılandırma zor olabilir.

Fotoğraf: Getty Images

Yönlendiricinizin ne kadar hızlı olması gerektiğine karar vermeye çalışırken göz önünde bulundurmanız gereken çok şey var. İnternetinizin maksimum hızı ISS’niz tarafından belirlenir. İnternet hızları Mbps (saniyede megabit) cinsinden belirtilir. Medyan küresel sabit geniş bant hızı, indirmeler için 64 Mbps ve yüklemeler için 27 Mbps’dir. Ookla’nın Speedtest’i. Çoğu İSS belirli bir hıza kadar bilgi verir veya size 300 Mbps indirme ve 30 Mbps yükleme gibi bir aralık verir, ancak gerçekte elde ettiğiniz şey genellikle maksimumdan daha düşüktür (özellikle yükleme hızları) ve bu, tüm sunucularınız arasında paylaşılmalıdır. bağlı cihazlar.Kaynak : https://www.wired.com/story/how-to-buy-a-router/

Yorum yapın