Yolsuzluk, Çin’in yonga yapım endüstrisi aracılığıyla şok dalgaları gönderiyor


Unigroup’un başarısızlığının, Big Fund içindeki yolsuzlukla mücadele depremini doğrudan tetikleyip tetiklemediği belirsizliğini koruyor. Bununla birlikte, ikincisinin uyguladığı strateji – devasa yatırımları duvara atmak ve neyin yapıştığını görmek – sefil bir şekilde başarısız olabilir. Uzun zamandır gözlemcilere göre, bu strateji aynı zamanda yolsuzluk için mükemmel bir üreme alanı.

ABD’li düşünce kuruluşu Carnegie Uluslararası Barış Vakfı’ndan Matt Sheehan, “Bu, bir süredir duyduğum en az şaşırtıcı yolsuzluk soruşturması” diyor. “Ding Wenwu’nun kişisel olarak yozlaşmış olduğunu bildiğim için değil, ama bir endüstride o kadar çok paranız olduğunda, eğer orada olsaydı çok daha şaşırtıcı olurdu. değil büyük bir yolsuzluk skandalı.”

Sheehan, sorunun önemli bir kısmının hassasiyet eksikliği olduğunu söylüyor. Çin, yarı iletkenlere yatırım yapması gerektiğini biliyordu, ancak tam olarak hangi yan sanayiye veya şirkete öncelik vereceğini bilmiyordu. Ülke, Unigroup’un iflası ve ABD tarafından genişleyen teknoloji ablukası gibi konularda yolunu hissederek deneme yanılma yoluyla öğrenmeye zorlandı. Sheehan, bir sonraki adımın belirli şirketlere daha hedefli yatırımlar olması gerektiğini söylüyor.

Bu, Çin’de faaliyet gösteren şirketlere danışmanlık yapan iş stratejisi firması Albright Stonebridge’in kıdemli başkan yardımcısı Paul Triolo, Büyük Fon için yeni bir patron anlamına gelebilir – finansal getiri elde etme konusunda daha deneyimli biri anlamına gelebilir. Büyük Fon’un yöneticilerinin çoğu devlet geçmişinden geliyordu ve ilgili deneyimden yoksun olabilir. Şu anda soruşturma altında olan Ding, eskiden Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’nda departman müdürüydü.

“Bunu yürütmek için yetkin insanlara ihtiyacınız var. [Big Fund] endüstriyi anlayan, finanse eden ve sağlam bir ticari temeli olmayan projeleri finanse etmeyecek” diyor Triolo.

Nihayetinde, bu soruşturmalar, politik olarak yönlendirilen fonlamanın sınırlamasını vurguladıkları ve Büyük Fonu daha piyasa temelli bir temelde yönetilmeye zorlayabileceği için Çin’in yarı iletken endüstrisi için olumlu sonuçlanabilir. Pekin’in deney iştahı, kendi kendine yeterlilik konusundaki endişeleri yoğunlaştıkça azalıyor. Triolo, “Yaşanamayacak fabrikalara 5 milyar doları çarçur etmeyi göze alamazlar” diyor.



Kaynak : https://www.technologyreview.com/2022/08/05/1056975/corruption-chinas-chipmaking-industry/

Yorum yapın