Yıllarca IP ‘Hırsız’ Olarak Adlandırıldıktan Sonra, Çin Artık Diğerlerinin Patentini Aldı… Ve Dava Açtı


itibaren ne dilediğine dikkat et borç

Çin’in nasıl bir “fikri mülkiyet hırsızı” olduğu ve ABD ile diğer batılı ulusların “Çin’i fikri mülkiyete saygı duymaya ikna etmesi” gerektiğine dair anlatının hâlâ ortalıkta olması beni şaşırtıyor. Bunu on yıllardır duyduk, ancak on yıldan fazla bir süredir, Çin’in tüm bu azarlamaya, Çinli şirketler için patent alma çabalarını büyük ölçüde artırarak ve ardından bu patentleri batılı şirketlere dava açmak için kullanarak yanıt verdiğine dikkat çekiyoruz. Yani, tam da tahmin ettiğimiz gibi, Çin’e “IP’ye saygı duyması” için baskı yapmak için yapılan tüm çığlıklar, kelimenin tam anlamıyla Çin’e korumacı bir silah veriyordu. Hangi kullanıyor. Çok fazla. Öyle ki, bazı ABD yetkilileri çıldırmaya başladılar ve ABD’nin Çin’in patentlerini zorlama girişimlerini görmezden gelmesi gerektiğini savundular.

Financial Times’ın sonuncusu hakkında bir makalesi var. Çin temelde şimdi bir patentli güç merkezidir ve özellikle standartlarda kullanılan patentler veya “standart temel patentler” veya SEP’ler söz konusu olduğunda, ciddi sorunlara neden olmak için kullanıyor. SEP’lerden geçmişte bahsetmiştik, çünkü patentinizi bir SEP’e dahil edebilirseniz inanılmaz derecede kazançlıdırlar, çünkü bu temelde para basmak için bir bilettir… ve temel çekirdek teknolojinin belirli şirketlerden gelmesi gerektiğinden emin olmak için . Ve bu, Çinli telekomünikasyon ekipmanı firmaları için büyük ilgi görüyor…

Bazı avukatların bir eğilim olarak gördüklerine göre, Çinli şirketler nispeten dar “standart temel patentler” alanında giderek daha iddialı hale geldi. Sözde SEP’ler telekomünikasyon endüstrisinde patentli teknolojileri lisanslamak ve bunlara erişim sağlamak için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Son yıllarda, Çin mahkemeleri, ülkenin devasa telekom ekipmanı ve akıllı telefon grupları – Huawei, Xiaomi, ZTE ve Oppo – tarafından Almanya’nın Conversant, ABD grubu InterDigital’e karşı anlaşmazlıklarda öne sürülen iddiaların ardından dört önemli sınır ötesi “dava karşıtı tedbir” yayınladı. ve Japonya’nın Sharp’ı.

Tabii ki, bir kez daha Çin bunu yapıyor… sadece ABD’de patent alma ve patent davalarının nasıl çalıştığını kopyalıyor. Bizi izleyerek öğrendiler. Tekrar.

Şubat ayında, Dünya Ticaret Örgütü’nde AB, Çin’den ve bu davalardan şikayet etti ve davaya karşı tedbir kararlarından alınan cezaların “tipik olarak Çin Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununda izin verilen maksimum seviyede” belirlendiğini belirtti – kabaca günde 1 milyon Rmbn veya 157.000 dolar. ABD, Japonya ve Kanada daha sonra DTÖ işlemlerine katıldı.

Yine de Çin mahkemeleri, bir şirketin diğer yargı alanlarındaki SEP anlaşmazlıklarında takibat yürütmesini durdurma emri veren ilk mahkemeler değildi. 10 yıl önce Microsoft ve Motorola arasındaki bir anlaşmazlıktan bu yana ABD, İngiltere, Almanya ve Hindistan’da davaya karşı tedbir kararları artıyor.

Ve yine de, bunların hiçbiri önemli olmayacak. Anlatı o kadar sağlam ki, Çin firmaları mahkemelere kadar gülerken ABD’nin Çin’i “fikri mülkiyete saygı duymaya” nasıl ikna etmesi gerektiğine dair giderek daha fazla hikaye duymaya devam edeceğimize eminim…

Under: çin, ihtiyati tedbirler, korumacılık, seps, standart temel patentler, standartlarKaynak : https://www.techdirt.com/2022/07/11/after-years-of-being-called-an-ip-thief-china-now-out-patenting-others-and-suing/

Yorum yapın