Yeniden Karıştırılan Nehirler, Amazon’un Hiper Biyoçeşitliliğini Destekliyor


Pencereden Amazon üzerinde uçan bir yolcu uçağının görüntüsü nefes kesici. Drexel Üniversitesi Doğa Bilimleri Akademisi’nde doktora sonrası araştırmacı olan Lukas Musher, “Nehir ve nehir adalarının sadece kilometrelerce ötesinde” dedi.

Aşağıdaki devasa nehirler, yüzbinlerce yıl boyunca sürekli olarak yeniden düzenlenerek, yeni yollar çizerek ve eskilerini silerek yoğun, ağaç benzeri bir ağa ayrılıyor. Nehirler, ormanı, sürekli değişen sınırları içinde sallanan, sürünen ve uçan sayısız yaratık için her biri bir dünya olan alanlara böler ve alt bölümlere ayırır.

İçinde yeni bir çalışma dergide Bilim Gelişmeleri, Musher ve yardımcı yazarları, nehirlerin sonu gelmeyen yer değiştirmesinin, Amazon’un yoğun yağmur ormanlarını renklendiren güzel kuşların biyolojik çeşitliliğini artırdığını bildiriyor. Dinamik nehirler, bir “tür pompası” olarak hareket ederek, Amazon ormanını gezegendeki en biyolojik çeşitlilik gösteren yerlerden biri haline getirmede daha önce gerçekleştirilenden daha büyük bir rol oynayabilir. Ormanın ovaları gezegenin kara alanının sadece yüzde yarısını oluştursa da, bilinen tüm türlerin yaklaşık yüzde 10’unu ve şüphesiz birçok bilinmeyeni barındırıyor.

Değişen nehirlerin kuş türleşmesini şekillendirebileceği fikri 1960’lara tarihleniyor, ancak çoğu araştırmacı, fenomeni kuşlar veya memeliler için çok fazla çeşitliliğin itici gücü olarak göz ardı etti. “Uzun bir süre boyunca nehirlerin gerçekten durağan olduğunu düşündük” dedi. John BatesŞikago’daki Field Museum’da çalışmaya katılmayan bir küratör olan Dr.

Ancak son zamanlarda biyologlar, jeologlardan gelen daha yüksek sesli fısıltılara dikkat etmeye başladılar. Bates, “Biyologlar için en çok düşündürücü şeylerden biri, jeologların nehirlerin ne kadar dinamik olduğunu düşünmeye başladığını anlamaktı” dedi. Bu makalenin biyolojik verileri jeolojik fikirlerle bir araya getirme şekli çok düzgün, dedi.

Doktora çalışmasının bir parçası olarak bu çalışmayı yapan Musher, coğrafi değişim ve biyoçeşitlilik arasındaki ilişkinin “evrimsel biyolojideki en tartışmalı konulardan biri” olduğunu söyledi. Bazı araştırmacılar, Dünya tarihinin biyolojik çeşitlilik kalıpları üzerinde çok az etkisi olduğunu söylüyor, ancak diğerleri, ikisi arasında “son derece sıkı, temelde doğrusal” bir ilişki olduğunu öne sürüyor, dedi Musher.

Zaman Boyunca Hareket

Nehir düzenlemelerinin Amazon’daki kuşları nasıl şekillendirdiğini anlamak için Musher ve Amerikan Doğa Tarihi Müzesi ve Louisiana Eyalet Üniversitesi’nden işbirlikçileri, Haziran 2018’de Brezilya’nın kalbinden geçen nehirlere bir keşif gezisi yaptı.

İki nehrin her iki tarafındaki birden fazla noktadan kuş örnekleri topladılar: Aripuanã Nehri ve adını 1914’te bir harita ekibinin parçası olarak oraya seyahat eden Teddy Roosevelt’ten alan Roosevelt Nehri. Ayrıca, daha önce diğer kurumlar tarafından Amazon’daki diğer nehirlerin yakınında toplanan örnekleri de ödünç aldılar.

Nehir yeniden düzenlemeleri, kuş türlerinin üyeleri de dahil olmak üzere incelenen kuş gruplarının evrimini büyük ölçüde etkiler. hipoknemis (solda) ve Malakoptila (sağda) cins.Fotoğraf: (Sol) Hector Bottai; (Sağda) Gonzo LubitschKaynak : https://www.wired.com/story/reshuffled-rivers-bolster-the-amazons-hyper-biodiversity/

Yorum yapın