Yeni verilere göre çocuklar ve gençler artık TikTok’ta YouTube’dan daha fazla zaman harcıyor – Teknolojik Haberler


Çocuklar ve gençler artık YouTube’dan çok TikTok’ta video izleyerek vakit geçiriyorlar.

Aslında, Haziran 2020’den bu yana durum böyle – TikTok’un YouTube’u geride bırakmaya başladığı ay, 4 ila 18 yaş arasındaki insanların bu iki rekabetçi video platformuna erişmek için harcadıkları günlük ortalama dakika sayısı. O ay, TikTok ilk kez YouTube’u geride bıraktı, çünkü bu genç demografi, YouTube’da günde ortalama 75 dakikaya karşılık TikTok’ta günde ortalama 82 dakika ile başladı.

O zamandan beri, TikTok daha genç kullanıcılarla hakim olmaya devam etti. 2021’in sonunda, çocuklar ve gençler günde ortalama 91 dakika TikTok izliyorlardı, buna karşılık dünya genelinde günde yalnızca 56 dakika YouTube izliyordu.

Bu yeni veriler, ebeveyn kontrol yazılımı üreticisi tarafından Teknolojik Haberler için derlenen platformlar arasında çocukların ve gençlerin TikTok ve YouTube kullanımına dayanmaktadır. Qustodio ebeveyn izleme hizmetinde hesapları olan 400.000 ailenin profilinin bir analizini kullanarak. Veriler, bir tahmin değil, gerçek dünyadaki uygulama ve web site kullanımlarını temsil eder.

Ve açık olmak gerekirse, bu rakamlar ortalamalardır. Bu, çocukların her gün bir buçuk saat TikTok ve bir saat YouTube izlemek için oturmaları gerekmediği anlamına geliyor. Bunun yerine veriler, bazı günlerde çocukların diğerlerinden daha fazla çevrimiçi video izleyecekleri ve favori uygulamaları arasında geçiş yapacakları, izleme eğilimlerinin zaman içinde nasıl değiştiğini gösteriyor.

Bununla birlikte, bu verilerin çizdiği daha geniş resim, dünyanın en büyük video platformunun yeni nesil web kullanıcıları üzerindeki kontrolünü kaybediyor olabileceği bir tablodur – özellikle, Z kuşağı ve Gen Alfa. Z kuşağının tipik olarak 1990’ların ortaları ile sonları ve 2010’lar arasında doğan insanları kapsadığı düşünülmektedir. Bu arada, Gen Alpha – çocukluğu Covid tarafından duraklatılan ve daha sonra çevrimiçi hale getirilen bir nesil – 2010’ların başından ortalarına kadar doğanları içeriyor.

Daha önceki bir yıllık raporda Qustodio, çocukların uygulama kullanımını analiz etmişti ve TikTok’un harcanan ortalama süre açısından YouTube’a yaklaştığını tespit etmişti. Ancak, bu rapor verileri biraz hantal bir şekilde inceledi. Büyük ölçüde 2019 trendlerine odaklanan bir rapora 2020’nin başlarındaki uygulama kullanımını dahil etmişti; bu, şirketin pandeminin başlangıcında gerçekleşen artan bağlantıyı vurgulamak için o sırada aldığı bir karardı. Rapor ayrıca küresel trendlerden ziyade bir avuç en iyi pazara odaklandı.

Teknolojik Haberler’ın talebi üzerine derlenen yeni veriler, web’in en genç kullanıcıları arasındaki video izleme trendlerinde yıldan yıla değişimin daha net bir resmini sağlamak için temizlendi.

Firmanın bulgularına göre, çocuklar ve gençler küresel bazda platformda ortalama 48 dakika geçirirken, YouTube 2019’da TikTok’ta 38 dakikaya kıyasla hala öndeydi. Ancak Haziran 2020’de gerçekleşen kullanım değişikliğiyle birlikte, YouTube için 64 dakikaya kıyasla, TikTok günde ortalama 75 dakika ile 2020’nin tamamında zirveye çıktı.

Geçen yıl, ortalamalar daha da büyüdü. 2021’de bu genç demografi günde ortalama 91 dakikayı TikTok’ta geçirirken YouTube’da sadece 56 dakika geçirdi.

Resim Kredisi: Qustodio verileri

Resim Kredisi: Qustodio verileri

Firma ayrıca ABD, İngiltere ve İspanya gibi önde gelen ülkeler için küresel eğilimlere kıyasla bölgesel bazda daha da inanılmaz bir değişim gösteren ölçümler de yayınladı. Örneğin, geçen yıl ABD’li çocuklar ve gençler günde ortalama 99 dakikayı TikTok’ta geçirirken YouTube’da 61 dakika geçirdi. İngiltere’de, TikTok kullanımı günde 102 dakikaya kadar çıktı ve YouTube’da sadece 53 dakika kaldı. Bu rakamların hem web sitesi hem de uygulama kullanımını içerdiğini belirtmeliyiz.

YouTube, Meta ve Snap dahil olmak üzere diğer tüm sosyal uygulama oluşturucular gibi, tüketici davranışındaki bu değişikliğin kesinlikle farkındadır. Bu nedenle YouTube, Instagram, Facebook ve Snapchat, TikTok’un kısa biçimli dikey video beslemesini kendi ürünleriyle kopyaladı.

YouTube’un durumunda, bu, şirketin kullanıcıları uzun biçimli ürününe çekecek bir keşif motoru olacağına inandığı kısa bir video platformu olan YouTube Shorts. Şirket kısa süre önce YouTube Shorts’un aylık 1,5 milyar giriş yapan kullanıcı sayısına ulaştığını duyurdu ve farklı uzunluklarda videolar üreten kanalların izlenme süresinde artış kaydettiğini öne sürdü. Bununla birlikte, bu cephede belirli bir rakam paylaşmadı.

YouTube’un birinci taraf verileri, elbette, yalnızca çocukları ve gençleri değil, daha geniş bir küresel kitleyi dikkate alır. Ayrıca telefonlarda, tabletlerde, web’de, akıllı TV’lerde, oyun konsollarında, bağlı cihazlarda ve daha fazlasında platformlar arası kullanımı içerir.

Ancak Shorts’un YouTube verilerine göre artan oranda benimsenmesine rağmen, Qustodio’nun araştırması, gençlerin sadece TikTok tarafından sağlanan kısa biçimli içeriği tercih ettiğini gösteriyor. Aynı zamanda TikTok, kullanıcı tabanını yavaş yavaş daha uzun videolar tüketmeye zorluyor. Örneğin, bu yıl TikTok, maksimum video uzunluğunu daha önceki genişlemesinden 3 dakikaya çıkararak 10 dakikaya çıkardı. Ve çoğu TikTok videosu birkaç dakika uzunluğunda olmasa da, bir TikTok videosu için “optimal” video uzunluğu büyüyor.

2020’de TikTok, içerik oluşturuculara 11-17 saniyenin çekiş bulmak için en iyi nokta olduğunu söyledi. Kasım 2021’de, 21-34 saniye olarak değiştirildi.

Zamanla bu, TikTok’ta ortalama izlenme süresini de artırmaya yardımcı olabilir.

Qustodio’nun daha büyük yıllık bildiri Dijital trendler üzerine yaptığı incelemeler, YouTube’un TikTok’un yükselişinin etkisini ve Z Kuşağı ile Alfa’nın benzersiz ilgi alanlarını hisseden tek uygulama olmadığını gösteriyor. Gençler, önceki nesillerden farklı bir uygulama karışımı kullanıyor – örneğin çocukların %56’sı tarafından kullanılan Roblox veya %82’si tarafından kullanılan Snapchat gibi. Ortalama olarak, eğitim uygulamaları da dahil olmak üzere günde toplam 4 saat ekran başında kalıyorlar.

Bununla birlikte, YouTube için iyi haber, harcanan zaman açısından diğer video akış hizmetlerinden hala önde olmasıdır.

Küresel olarak, çocuklar geçen yıl YouTube’da Disney+ (47 dakika), Netflix (45 dakika), Amazon Prime (40 dakika), Hulu (38 dakika) ve Twitch (20 dakika) önünde günde 56 dakika geçirdi.

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/13/kids-and-teens-watch-more-tiktok-than-youtube-tiktok-91-minutes-in-2021-youtube-56/

Yorum yapın