Yeni rapor, Afrika’nın dijital ekonomideki büyümesini ve VC yatırım ortamını inceliyor – Teknolojik Haberler


yeni bir bildiri itibaren Endeavor Nijerya Afrika’nın dijital ekonomisi ve teknoloji ekosisteminin üstel büyüme dönemleri yaşamaya hazır olduğunu ortaya koyuyor. Raporun adı “Kıvrılma Noktası: Afrika’nın Dijital Ekonomisi Kalkışa Hazır”.

Bu noktaya kadar kıtanın teknoloji ekosistemindeki önemli olayları vurgular, yolculuğunu diğer gelişmekte olan pazarlarla karşılaştırır ve çeşitli sektörlerdeki fırsatlara rehberlik eder. McKinsey & Company’nin analizini içeren rapor, iddialarının güçlü piyasa temellerinde bir hızlanma ve pandeminin etkisiyle desteklendiğini söylüyor.

Afrika’nın dijital ekonomisinin pazar büyüklüğü çok büyük ve tahminler planlandığı gibi giderse, 2050 yılına kadar 712 milyar doları aşmalıdır. Bu tahminde rol oynayan dinamikler arasında, COVID’in etkisinin yanı sıra, genç bir nüfus (dünyanın en gençleri), yükselen yerel ve uluslararası VC doları tarafından desteklenen gelişen bir teknoloji ekosistemine yol açan akıllı telefon benimseme ve internet penetrasyonu.

Pek çok yayın ve rapor, kıtada bolca bulunan fırsatları tarif etme konusunda mükemmel bir iş çıkarmış olsa da, Endeavor gibi birkaç paydaş, daha kesin bir tablonun çizilmesi gerektiğine inanıyor.

New York merkezli Endeavour, Afrika, Asya, Avrupa, Latin Amerika ve Orta Doğu’daki yaklaşık 40 yetersiz hizmet verilen pazarda “yüksek etkili” kuruculardan oluşan küresel bir topluluktur. Firmanın ayrıca ABD ve Çin dışında birçok tek boynuzlu atı destekleyen Endeavor Catalyst adlı bir fonu var.

“Birçok girişimciyle yaptığım konuşmadan, Afrika hikayesi ve fırsatı hakkında konuşurken herkesin Afrika bağlamına sahip olmadığı konusunda aynı şeyi duymaya devam ettik.” Tosin Faniro-Dadagenel müdürü ve CEO’su çaba Nijerya, bir aramada Teknolojik Haberler’a söyledi.

“Girişimciler bana, ‘yerel pazarlarımızın ötesine geçmemiz ve San Francisco, New York ve Londra’daki yatırımcılarla tanışmak için odalara girmemiz gerektiğinde, çoğu neden bahsettiğimizi bile bilmiyor; Afrika fırsatını anlamıyorlar.’”

Örgütün raporu, Afrika’nın pazar dinamiklerine daha fazla ışık tutmayı amaçlıyor. Yatırımcılar için, yerel pazar istihbaratı oluşturmalarına yardımcı olmayı umuyor. Ve parayı takip etmeye meyilli olsalar da, Endeavour onların olağan piyasa fırsatlarının ötesine bakmalarını ve çıkış yollarını belirlemelerini istiyor.

İşte yeni yayınlanan rapordan birkaç ilginç nokta.

Afrika’nın dijital fırsatı

Kıtanın 115 milyar dolarlık dijital ekonomisi erken aşamalarında. Örneğin, küresel ortalama %63’e kıyasla bireylerin %33’ü interneti kullanıyor. Rapor ayrıca sabit ve mobil geniş bant bağlantıları ve mobil hücresel ağ kapsamı gibi diğer ölçümleri de belirler.

Şimdiye kadarki büyümenin çoğu dört kilit pazarda yoğunlaştı: Nijerya, Güney Afrika, Kenya ve Mısır. Bu pazarlar Afrika nüfusunun %32’sini, kıtanın mobil ağ bağlantılarının %51’ini, profesyonel geliştiricilerinin %50’sini ve GSYİH’sının %51’ini oluşturuyor.

Afrika’nın GSYİH’si 1990’dan beri üç katına çıktı; 2010’dan 2019’a Avrupa ve Latin Amerika’daki %1,7’ye kıyasla %4’lük bir CAGR kaydetti. Rapor ayrıca Afrika’nın tüketici harcamalarında diğer birçok bölgeye göre daha hızlı büyüme kaydettiğini belirtti: Doğu Avrupa’nın 6.9’una kıyasla 2018’den 2023’e %9.4 CAGR %, Asya Pasifik %6,8, Batı Avrupa %4, Kuzey Amerika %3,5 ve Latin Amerika %2,8.

Raporda, “2030 yılına kadar Afrika’nın 1,7 milyardan fazla tüketiciden toplam 2,5 trilyon dolarlık tüketici harcaması yapması bekleniyor” dedi.

Endeavor’un raporu yetenek konusunda GitHub katkıları için en hızlı büyüyen 5 pazardan 2’sinin Afrika’da olduğunu söylüyor: Nijerya ve Mısır. Rapora göre, Afrikalı geliştiriciler 2019’da yazılım mühendisliği pazarında 2018’e kıyasla %40 daha fazla açık kaynak deposu oluşturdu ve bu da küresel olarak diğer tüm kıtalardan daha yüksek bir büyüme yüzdesi kaydetti.

Diğer istatistikler arasında çeşitli kanallardan iş tahminleri yer alıyor: İnternet penetrasyonu %75’e ulaşırsa 44 milyon iş, 2025 yılına kadar çevrimiçi pazarlardan 3 milyon iş ve Google’ın kıtaya yaptığı 1 milyar dolarlık yatırım nedeniyle 1,7 milyon iş.

Kıtanın yatırım hikayesi

Rapor ilk olarak son altı yılda kıtadaki risk sermayesinin büyümesini vurguluyor; Bu süre içinde Afrikalı girişimler 18 kat büyüdü. 2020’den 2021’e kadar, küresel başlangıç ​​finansmanından 2 kat daha hızlı büyüdüğünü söyledi.

Endeavour ayrıca, Afrika’nın Latin Amerika ve Güneydoğu Asya gibi diğer gelişmekte olan pazarlarda beş yıl geride kaldığına dair yaygın olarak inanılan teorinin altını çiziyor. Firmaya göre, kıtanın 2015’ten 2020’ye kadar olan finansman yörüngesi, Güneydoğu Asya ve Latin Amerika’nın 2010-2015 dönemlerine benziyor. Raporda, “İleriye dönük olarak, Afrika’nın yörüngesi SEA ile uyumlu ve Latin Amerika’dan daha hızlı görünüyor” dedi.

Ancak daha fazla küresel yatırımcı Afrika’nın teknoloji sahnesine dikkat ettikçe ve yerel yatırımcılar oyunlarını hızlandırdıkça, özellikle A Serisi yatırımlarda, büyümenin erken aşamalarında sermaye sıkıntısı ortaya çıkıyor. Rapora göre, Afrika’da A Serisi turlara kıyasla tohum turlarında ABD, Güneydoğu Asya ve Avrupa’da sırasıyla %37, %70 ve %66’ya kıyasla %84’lük bir düşüş var. Burada yerel fonların başlangıç ​​turlarının üzerinde yatırım yapmaları, Afrika odaklı daha büyük firmaların A Serisini ikiye katlamaları ve küresel fonların B, C ve D Serilerinin altına inmesi için bir fırsat var.

Rapor ayrıca kıtanın tek boynuzlu atları basmasının nasıl daha az zaman aldığını, mega turlardaki artışı, likidite olaylarını ve çıkışları (yerel ve uluslararası satın almalar, geleneksel halka arzlar ve SPAC’ler için örnekler mevcuttur) vurgulamaktadır.

sektörel dönüşüm

Afrika’nın startup ortamında beş ana sektör var: finansal hizmetler, ticaret, ulaşım, sağlık ve eğitim. Endeavor’ın raporu, bu sektörlerin Afrika’nın büyümesi için neden hayati önem taşıdığını, startup’ların ele almaya çalıştıkları çeşitli sorunlu noktaları ve pazara giriş gibi bir “kama” sağlayarak ve bu kama etrafında inşa ederek daha fazla hizmet sunmak için nasıl gittiklerini açıklıyor. diğer tüketici ve iş ihtiyaçlarını karşılamak. Raporda vurgulanan bazı örnekler arasında fintech’te M-Pesa, ticarette Yoco, ulaşımda Kobo360, sağlıkta Helium Health ve eğitimde uLesson yer alıyor.

Faniro-Dada, “Bu raporda toplanan veriler açıktır – Afrika bir sonraki dijital büyüme sınırıdır” dedi. “Genç ve dijital bilgi birikimine sahip nüfusumuz, gelişmekte olan bir teknoloji ekosistemi ve COVID-19 pandemisinin davranışlar üzerindeki etkisi, dijitalleşme yolculuğumuzda bir dönüm noktasını tetikleyecek. Girişimcilerimizin çektiği artan fon seviyeleri bizi heyecanlandırıyor, ancak beklemede olduğuna inandığımız büyümeyi hızlandırmak için daha fazla yatırımcının çek defterlerini açmasını daha da kolaylaştırmak istiyoruz” dedi.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/08/new-report-examines-africas-growth-in-the-digital-economy-and-vc-investment-landscape/

Yorum yapın