Yeni kurulan şirketlere hizmet vermeye başlayan Brex, şimdi ‘küçük müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için daha az uygun’ olduğunu söylüyor – Teknolojik Haberler


Fintech devi Brex, yazılım ve işletmeye büyük bir baskı yapacağını duyurduktan üç ay sonra, hizmet vermeye başladığı segmenti – küçük ve orta ölçekli işletmeleri – terk ediyor.

Startup müşterileri, 15 Ağustos’ta platformdan kaldırılacaklarını fark ettiklerini bildirdiler. Brex bir özet yayınladı. açıklama web sitesinde, işini sürekli geliştirdiğini ve bunu yaparken “küçük müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamaya daha az uygun hale geldiğini” söyledi.

Bu mektupta Brex, KOBİ müşterilerine hesaplarının 15 Ağustos’a kadar aktif kalacağını söyledi ve onlara paralarını harici bir banka hesabına “veya başka bir alternatif platforma” taşımaları ve Brex kartlarıyla işlem yapmaları için zaman verdi. Şirket, hesaplarında olabilecek herhangi bir açığı kapatmak için aynı son tarihi verdi.

Şirket açıklamasını şöyle bitiriyor: “İşinizi takdir ettik ve gelecekte size en iyisini diliyoruz.”

Tanımayanlar için, Brex, son yıllarda giderek daha kalabalık ve rekabetçi hale gelen kurumsal harcama yönetimi alanındaki birkaç şirketten biridir.

Başlangıçta Brex, yeni başlayanlara odaklanan bir girişimdi. Özellikle yeni kurulan şirketlere ve KOBİ’lere yönelik kurumsal kartlar sağladı. Brex, şirketler için bir “finansal işletim sistemi” olarak hizmet etmek amacıyla modelini kademeli olarak geliştirdi. Tarihsel olarak, gelirini değişim ücretlerinden elde etmiştir.

Ancak bu yılın başlarında şirket, yazılıma “büyük bir baskı” yaptığını duyurdu; bu, gelir üretiminin daha fazla çeşitlendirileceği anlamına geliyor, çünkü artık değişim ücretlerine ek olarak yazılım aboneliklerinden yinelenen gelirlerden para kazanacak. . Brex ayrıca daha büyük müşterilere hizmet etmek için üst pazara taşınmaya daha fazla önem veriyor.

KOBİ’lere hizmet vermeyi durdurma hamlesi, en hafif tabirle şok edici ve sadece piyasa koşulları değiştikçe, kendi kredi risklerini sınırlamanın bir yolu olarak daha az nakit zengini müşterilere hizmet etme riskini almak istemediği varsayılabilir. Bir adil hava arkadaşı hakkında konuşun.

Bu yılın başlarında, Brex doğruladı 300 milyon dolarlık zam bu da 12,3 milyar dolarlık şaşırtıcı bir değere sahipti. CEO Henrique Dubugras’a göre, Mart ayı itibariyle şirketin yaklaşık 1.100 çalışanı vardı, 2021’de yıllık bazda %100 gelir artışı ve “50.000’lere doğru” bir müşteri tabanı gördü. Kesin gelir rakamlarını açıklamayı reddetti, ancak daha önce Teknolojik Haberler Brex’e hala büyümeye odaklandığını ve henüz kârlı olmadığını söyledi.

Şirket ayrıca Mart ayında Teknolojik Haberler’a Brex’in gelirinin çoğunluğunun hala değişim ücretlerinden geldiğini, ancak SaaS gelirinin ve “diğer gelir hatlarının” oranının zamanla artmasını beklediğini söyledi.

Teknolojik Haberler, yorum için Brex’e ulaştı ve bize geri döndüğünde bu hikayeyi güncelleyecektir. Daha sonra bugün endüstri tepkisi şeklinde gelecek.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/17/brex-which-started-out-serving-startups-now-says-it-is-less-suited-to-meet-the-needs-of-smaller-customers/

Yorum yapın