Yeni kesintilerle Klarna, birden fazla işten çıkarma yapmak zorunda kalan şirketler arasına katılıyor • Teknolojik Haberler


Keseceksen derinden kes derler ki bir kez yapman yeterli. Ne yazık ki, giderek artan sayıda şirket, yılın başlarında yapılan işten çıkarmalara rağmen şimdi daha fazla kesinti yapmaları gerektiğini fark ediyor.

KlarnaStockholm, İsveç merkezli şimdi al-sonra öde takımı kendini bu kampta buluyor. Elenmiş çıkışa göre17 yaşındaki şirket, Pazartesi günü COO Camilla Giesecke’den gelen bir video mesajında ​​çalışanlarına Klarna’nın yeniden personel azaltacağını söyledi. yeni ve “daha ​​odaklı doğasını” “yansıtmak”.

Giesecke’nin mesajı, BT ve işe alım da dahil olmak üzere yaklaşık 500 Klarna çalışanına gönderildi, ancak Klarna bize ayrı bir açıklamada, işten çıkarmaların dünya genelinde 100’den az çalışanı etkileyeceğini söyledi. Açıklamayı okuyor: “Klarna, diğer tüm şirketler gibi, organizasyon yapısını sürekli olarak değerlendiriyor ve ayarlamalar yapıyor. Organizasyonumuz sürekli değişen 700 hızlı hareket eden ekip üzerine kuruludur ve Klarna çalışanları her hafta ekipler ve departmanlar arasında hareket eder. Ancak, bu baharda yaptığımız ve çalkantılı ortamın tetiklediği büyük değişiklikle karşılaştırıldığında, ayarlamalar genellikle küçük ölçeklidir.”

Sözcü Teknolojik Haberler’a verdiği demeçte, bu yılın başında 7.000 kişiyi istihdam eden birliğin şu anda “yaklaşık 6.000” çalışanı olduğunu söyledi.

Kesintiler, uzun süredir rüzgarı arkasına alan Klarna için daha geniş bir momentum değişiminin parçası. Mayıs ayında şirket, küresel işgücünü tahmini %10 oranında küçülttü; aynı zamanda 800 milyon dolarlık bir turda 6.7 milyar dolarlık bir değerlemeyle fon topladı. 45,6 milyar dolarlık değerleme Klarna, Japon holdingi geçen yılın Haziran ayında şirkette 640 milyon dolarlık bir tura liderlik ettiğinde SoftBank tarafından atanmıştı. (SoftBank, elbette, agresif işaretlerolmayan bir strateji çok iyi çalışıyor kıyafet için.)

Ne yazık ki kesintiler, CEO Sebastian Siemiatkowski’nin Bloomberg’e şirketin iflas ettiğini söylemesinden üç hafta sonra geldi. işten çıkarmalar bitti.

Klarna, büyük ters rüzgarlarla karşı karşıya kalan tek şimdi al-sonra öde şirketi değil. Rekabet, piyasa oynaklığı ve durgunluk olasılığı (bundan bahsetmiyorum bile) daha fazla düzenleme) kategorisindeki her şirketin büyümesini tehdit ediyor şu anda.

Yine de, tekrarlanan işten çıkarmalar asla iyi haber değildir. Derin kesintilerden sonra “hayatta kalanların katılımı” olarak adlandırılan bir sorun her zaman bir sorundur. İşten çıkarmalar, artan sayıda şirkette olduğu gibi (TC’den Natasha Mascarenhas bu eğilimi Robinhood, On Deck, Gemini ve diğerlerinde gözlemledi), işten çıkarmaları takip ettiğinde, moral daha da düşebilir.

Şirket, Sifted’e en yeni kesintisi hakkında “Yaz boyunca yeni bir COO atadık ve yeni bir yöneticinin değişiklik yapması doğal, şu anda olan şey bu” dedi.

Bu arada Klarna, Teknolojik Haberler’a, bu “daha küçük ayarlamalar” durumunda, “bazen bazı çalışanlar için, genellikle ihbar süresinin iki katına kadar ve dolayısıyla Klarna’nın işten çıkarma yapması durumunda alacaklarından önemli ölçüde daha fazla olan kıdem tazminatı sunduğunu” söyler.

Sözcü ayrıca, “çalışanların Klarna’dan ayrılmasının her zaman üzücü olduğunu ve çalışanlarımızın işgücü piyasasında çok aranmaya devam ettiğini belirtmekten memnuniyet duysak da, onları elimizden gelen her şekilde destekliyoruz. Bizim değerlendirmemiz, yaz başında Klarna’dan kıdem tazminatıyla ayrılanların en az %70’inin şimdiden yeni işlerde olduğu yönünde.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/09/22/with-new-cuts-klarna-joins-the-ranks-of-companies-having-to-conduct-more-than-one-layoff/

Yorum yapın