Yeni İklim Yasası, Tüm Amerikan EV Pillerini Talep Ediyor


Eksikliği elektrikli araç akü malzemeleri için bir ABD tedarik zinciri genellikle uygunsuz bir coğrafya hikayesi olarak eleştirilir. Birçok yönden, bu doğrudur. Kongo’dan kobalt var. Endonezya nikeli. Latin Amerika lityumu. Ancak durumun böyle olmadığı kritik bir malzeme var: grafit. Pil hücrelerinin ağırlıkça en büyük bileşeni olan malzeme, nadir bulunan bir metal değildir. Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’daki büyük yataklar da dahil olmak üzere, temelde dünyanın herhangi bir yerinde kazılabilen altı karbon atomunun bir düzenlemesidir. Doğal olarak bulunmadığı yerlerde ise sentetik olarak, genellikle atık petrol ürünlerinden üretilebilir. Uzun ömürlü EV pilleri için bu yaklaşımın genellikle en iyisi olduğu düşünülür.

Yine de, coğrafi olarak kısıtlı metaller de dahil olmak üzere pillere giren tüm kritik malzemeler arasında ABD, kendi EV kalitesinde grafitini üretmek için belki de en az donanıma sahip. Aslında, hepsi Çin tarafından üretiliyor. Geçen yıl, federal hükümet Çin grafit ürünlerine yönelik tarife muafiyetlerinin sona ermesine izin vermeyi düşündüğünde, yerli otomobil üreticileri (Tesla dahil) şiddetle protesto etti. Onu alacak başka bir yer yoktu, çünkü ABD yapamadı kendi malzemesini tedarik ediyor, ancak bunu yapmak için yatırım yapmadığı için.

Çin’in elektrikli araçlarda lider olması artık şaşırtıcı değil. Ülke sadece satışlar açısından değil (geçen yıl Çin’de satılan toplamın yarısı) aynı zamanda kritik olarak üretim açısından da hakim. Agresif hükümet politikalarıyla desteklenen Çinli yatırımcılar, son on yılı hammadde çıkarma ve bunları rafine etme ve elektrikli araçlara güç sağlayan büyük güçlü pillerde birleştirme yeteneğini geliştirmekle geçirdi. Para kazanmaya hazırlar: Yakın tarihli bir araştırmaya göre, elektrikli araç pazarının şimdi ile 2030 arasında 9 trilyon dolar getireceği tahmin ediliyor. bildiri Bloomberg New Energy Finance araştırma grubundan ve sadece oradan büyüyor.

Şimdi Amerikalı politika yapıcılar harekete geçmek istiyor. Geçen hafta Kongre’den geçen ve önümüzdeki günlerde Başkan Joe Biden’in masasına ulaşması muhtemel olan Enflasyon Azaltma Yasası, bir EV satın almak isteyen ABD’li sürücüler için yeni sübvansiyonlar içeriyor. Otomobil üreticisi başına 200.000 vergi kredisini sınırlayan eski bir programı ortadan kaldırıyor. Ama yeni koşullar da var. Tam kredi kazanmak, arabanın özelliklerine bağlıdır. Nitelikli araçlar Kuzey Amerika’da üretilmeli ve en azından kısmen, çıkarılan ve işlenen ve daha sonra ABD’de veya ABD’nin dostça olduğu ülkelerde rafine edilip pillere monte edilen hammaddelerden oluşturulmalıdır. Ticaret ilişkileri. (Başka bir deyişle: Çin’de değil.) Tasarı, yeni nesil araçlar için ABD liderliğindeki bir tedarik zincirini ayağa kaldırmaya yönelik kapsamlı bir girişimi ifade ediyor.

Bu zor olacak. Mevzuatın ayrıntıları imzalanmadan önce hala değişebilir ve İç Gelir Servisi nihayetinde hangi araçların (ve tedarik zincirlerinin) krediye hak kazandığını belirleyecektir. Ancak Washington’daki çoğu küresel otomobil üreticisini temsil eden bir ticaret grubu olan Alliance For Automotive Innovation, mevcut katı kuralların şu anda ABD pazarındaki EV’lerin yüzde 70’ini diskalifiye edeceğini söylüyor. Bir analiz Kongre Bütçe Ofisi projelerine göre, 2023’te sadece 11.000 araç tam kredi alacak.

Bazıları bunun o kadar da kötü bir şey olmadığını iddia ediyor. Arzın daraldığı ve birçok EV alıcısının göz korkutucu bekleme listeleriyle karşı karşıya olduğu bir ortamda, kısıtlamaların savunucuları, ülkenin artık insanları pille çalışan arabaları satın almaya ikna etmek için vergi kredisi gibi araçlara ihtiyacı olmadığını söylüyor. Bunun yerine, sübvansiyonlar, otomobil üreticilerinin onları nasıl inşa ettiğini değiştirmek için iddialı bir teklif. Biden’ın Savunma Üretim Yasası’nı, geçen yılki altyapı yasasını ve geçen ayki yerli yarı iletken endüstrisini canlandırma yasasını yürürlüğe koymasıyla kritik malzeme üreticilerine yapılan yatırımlarla birleştiğinde, bazıları yeterince agresif politikaların tedarik zincirlerini otomobil üreticilerinin ve diğerlerinin olduğu bir noktaya getirebileceğini umuyor. pil son kullanıcıları, tüm eşyalarını ABD’de veya en azından ABD dostu ülkelerde yapmaya isteklidir. ABD, temelde Çin’in yıllar önce yaptığına benzer bir sanayi politikası uyguluyor.Kaynak : https://www.wired.com/story/the-new-climate-bill-demands-all-american-ev-batteries/

Yorum yapın