Yeni dava, Apple ve Amazon’un 2019’dan beri “fiyat sabitleme” yaptığını iddia ediyor


sıcak patates: Birkaç yıl önce Amazon, kendi pazarında Apple ürünlerini satan satıcıların sayısını sınırlamak için Apple ile ortaklık kurdu. Yenilemeciler de dahil olmak üzere perakendeciler, bir Apple “Yetkili Satıcısı” olmak için engelleri aşmak zorunda kalacaklardı. Bu plan pek çok Amazon mağazası için iyi sonuç vermedi ve şimdi her iki şirket de “fiyat tespiti” iddiasıyla bir antitröst davasında yer alıyor.

Bir dava oldu dosyalanmış Perşembe günü, Apple ve Amazon’un 2019’da rekabeti ortadan kaldırmak ve fiyat sabitlemek için vitrindeki üçüncü taraf satıcıların sayısını kasıtlı olarak kısıtlamak üzere bir anlaşma imzaladıklarını iddia etti. Davayı temsil eden hukuk firması Hagens Berman, iki şirketin açıkça Hedeflenen Apple ürünlerini MSRP kapsamında sunan satıcılar.

Washington’daki ABD Bölge Mahkemesinde açılan iddia, iki teknoloji devinin rekabeti bozmak ve “Apple ürünleri için yüksek fiyatlandırmayı sürdürmek” için işbirliği yaptığını söylüyor. Apple, üçüncü taraf satıcıların yasaklanması karşılığında ürünlerini doğrudan Amazon’a indirimli bir toptan satış fiyatı üzerinden satmayı kabul etti.

“[This] Apple ve Amazon arasında hukuka aykırı yatay anlaşma [aimed] Hagens Berman, üçüncü taraf tüccarların oluşturduğu rekabet tehdidini ortadan kaldırmak veya en azından ciddi şekilde azaltmak için” iddiasında bulundu.

Avukatlar, Amazon’un üçüncü taraf Apple perakendecilerini yüzde 98 oranında azaltarak sayıları 600’den yalnızca yediye çıkardığını iddia ediyor. Bu tasfiye, Amazon’un daha önce “marjinal bir satıcı” olduğu pazarındaki en iyi Apple satıcısı olmasına izin verdi.

“Mevcut veriler, anlaşmadan önce Amazon platformunda iPhone sunan en az 100 tekil satıcı ve en az 500 iPad satıcısı olduğunu ve sonrasında, üçüncü taraf Apple ürünü satıcılarının %98’lik bir düşüşle yediden fazla kalmadığını gösteriyor. ” dosyalama iddiaları.

Dava, anlaşmadan önce, üçüncü taraf Apple bayileri arasındaki rekabetin yoğun olduğuna ve bunun da “aşırı indirimli” fiyatlara yol açtığına işaret ediyor. Ancak dosyalama, tekliflerin yeni mi yoksa yenilenmiş ürünler mi olduğunu belirtmiyor. Satıcılar, Apple/Amazon anlaşmasının tadilatçıları işsiz bırakacağından büyük ölçüde korkuyordu.

Madalyonun karşı tarafında dava, Amazon’un pazarındaki sahte satıcılarla uzun süredir sorun yaşadığını ve Apple ürünlerinin sahte satıcılar için sıcak ürünlerden biri olduğunu kabul etmiyor. 2016’da Apple, elma aksesuarları satıcılarının yüzde 90’ının kalpazan olduğunu tespit etti.

Aksesuarlar da tek sorun değildi. Apple, birçok durumda sahte iPhone’lar ve iPad’lerle de uğraşmak zorunda kaldı. Her zaman doğrudan Amazon’a bağlı olmasa da yetkililer, Apple dolandırıcılarını birkaç kez milyonlarca doları birbirine benzeyen telefon ve tabletlerle yakaladı. Bugün hala devam eden bir sorun.

Dava, mahkemeden üçüncü taraf Apple satıcılarını yasaklamasını önlemek için Amazon’a bir ihtiyati tedbir koymasını istiyor. Ayrıca, Apple ürünleri için kendisine “fazla ödeme yapan” müşterilere geri ödeme yapmak için belirtilmemiş bir nakit ödeme istiyor.

Kaynak : https://www.techspot.com/news/96623-new-lawsuit-alleges-apple-amazon-have-engaged-price.html

Yorum yapın