Yeni Çalışma, Metaverse’de Çalışmanın Berbat Olduğunu Gösteriyor


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

Meta ve diğer şirketler, şimdiye kadar meta veri tabanında tüketicileri satmak için çok fazla çaba harcadılar ve bunun için çok az şey gösterdiler. Var olmayan bir şeyi incelemek zordur ve “metaverse” kesinlikle anlamlı bir biçimde değildir. İnsanların tüm gün bir kulaklık takmak isteyip istemeyecekleri de tartışmalı, görüntülü aramalar üzerinden gerçek kişiler yerine 3D avatarlarla çok daha az etkileşim kuruyor. Meta evrende çalışmanın etkililiği üzerine yapılan erken bir araştırma, karşı çıkanların başından beri söylediklerini doğruluyor: Bu, uyanık olduğunuz saatleri geçirmenin etkili veya eğlenceli bir yolu değil.

Çalışma (PDF) dört kuruluş tarafından yürütülmüştür: Coburg Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Microsoft Research, Cambridge Üniversitesi ve Slovenya’daki Primorska Üniversitesi. Bir hafta boyunca normal bir masaüstü bilgisayarda çalışan 16 katılımcıyı kullandı, ardından aynı şeyi Sanal Gerçeklikte (VR) bir hafta daha yaptı. Masaüstü kurulumu, kavisli bir monitör ve yerleşik bir izleme dörtgenine sahip bir Logitech K830 klavyeydi. VR kurulumu için aynı klavyeyi kullandılar, ancak bir Meta Quest 2 kulaklığı kullandılar. Hepsi Chrome Uzaktan Masaüstü kullanarak çalışıyorlardı. Çalışmanın yazarları, uzun vadeli iş amaçlı bir VR ortamında bulunma hakkında pek bir şey bilinmediği için yapıldığını belirtti. Bu nedenle, çalışma günde sekiz saat çalışma ile beş günlük çalışma haftasının ikiye katlanmasından oluşuyordu. Katılımcılara ayrıca 45 dakikalık öğle yemeği molası verildi. Yazarlar, sonuçları “beklenen” olarak özetledi ve “VR sonuçların çoğu ölçümde önemli ölçüde daha kötü derecelendirmelere yol açtığını” belirtti.

İki farklı çalışma ortamı. (Resim: Coburg Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Microsoft Research, Cambridge Üniversitesi ve Slovenya’daki Primorska Üniversitesi)

Yazarlar, çalışmanın “simülatör hastalığı seviyeleri ile ilgili olarak, [and] ortalama kullanılabilirlik derecelendirmelerinin altında.” Ayrıca, iki katılımcı “migren, mide bulantısı ve anksiyete” nedeniyle VR kullanarak ilk gün çalışmayı bıraktı. Bununla birlikte, katılımcıların çalışmanın sonunda başlangıçtaki rahatsızlıklarının üstesinden geldiklerine dair kanıt olduğunu da bildirdiler.

Bittiğinde, katılımcılardan iki ortamdaki deneyimlerini birbirlerine karşı derecelendirmeleri istendi. Göre PCGamer’ın Özetle, VR puanları birkaç kategoride standart masaüstünden çok daha kötüydü. VR’dekiler yüzde 42 daha fazla hayal kırıklığı yaşadı, yüzde 11 daha yüksek “olumsuz etki” bildirdi ve kaygı yüzde 19 arttı. Genel refahın yüzde 20 daha düşük olduğu bildirildi. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, göz yorgunluğu da yüzde 48 oranında arttı. İşin püf noktası, katılımcıların üretkenliklerinin yüzde 16 azaldığını bildirmesi. Bu, işgücü için tam zamanlı bir VR dağıtımını düşünen herhangi bir yöneticinin dikkatini çekmelidir.

Bir VR çalışma alanı için bu nispeten zayıf bulgulara rağmen, eklememiz gereken iki uyarı var. İlk olarak, bu sadece bir çalışma. Metaverse’i çevreleyen sorulara kesin bir cevap değil. Çalışmanın kredisine göre, normal bir çalışma ortamını simüle etmeye çalıştı. Bu, tasarladığı bazı süper pahalı, daha rahat prototip yerine Quest 2 kulaklığını kullanmayı içerir.

İkincisi, şu anda Metaverse eleştirilerinden biri, onu deneyimlemek için gereken donanımın çok ilkel olmasıdır. İster iş, ister oyun veya ikisinin karışımı olsun, hiç kimse gün boyu hantal bir kulaklık takmak istemez. Genel olarak konuşursak, bu tür bir ortam için gereken donanımın çok daha hafif ve göze batmayan olması gerekecek gibi görünüyor. ve çok daha güçlü. Intel’in grafik gurusu Raja bunun hakkında daha önce konuştuk, aslında. Ona göre, günümüzün son teknoloji bilgisayarlarının hesaplama gücünün 1.000 katına ihtiyacımız olacak. Bu tür bir donanımın neye benzeyeceği kimsenin tahmininde değil, ancak daha fazla değilse de muhtemelen on yıl uzakta.

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/internet/337247-new-study-shows-working-in-the-metaverse-sucks

Yorum yapın