Yeni Apple reklamı veri komisyoncularını hedefliyor – Teknolojik Haberler


Apple, bugün açıkladığı ve göz atma geçmişi ve alışveriş alışkanlıklarının satışından konum verilerine kadar, veri komisyoncusu endüstrisinin mobil kullanıcıların kişisel verileriyle nasıl ticaret yaptığına ışık tutan yeni bir reklam kampanyasında gizlilik riskleri konusunda tüketici bilincini artırmayı ikiye katlıyor. kontaklar ve daha fazlası.

Kampanya ayrıca, Apple’ın, iOS kullanıcılarına, izlemeye karşı koymak için kullanabilecekleri araçlar vererek, web kullanıcılarının bilgilerindeki bu arka plan ticaretine karşı koymak için geliştirdiği bir dizi özelliği de vurguluyor. ve üçüncü taraf uygulamaların mobil etkinliklerini izlememesini istemelerine olanak tanıyan Uygulama İzleme Şeffaflığı (ATT).

Apple’a göre 90 saniyelik yeni reklam spotu, bu yaz dünya çapında 24 ülkedeki yayın ve sosyal medyada yayınlanacak ve kampanyanın reklam panolarına sıçrayan ilgili reklam öğelerini de içereceğini söyledi.

İPhone üreticisi, bugünkü lansman öncesinde reklamın bir basın gösteriminde amacın, geliştirilen özelliklerin iOS kullanıcılarının kişisel verileri üzerindeki kontrolü geri alarak gizliliklerini korumalarına nasıl yardımcı olabileceğini göstermek olduğunu söyledi.

Reklam (aşağıdaki gömülü videoda görülebilir), veri komisyoncusu endüstrisini “şüpheli” ‘insan izleyiciler’in bir gaggle’ı olarak gösteriyor – kahramanın, kayıtlar için alışveriş yaparken tanıştığımız Ellie adında bir tüketicinin tökezlediği arka oda müzayedesine katıldı.

Şok korku! – ya da, pekala, rastgele çevrimiçi olmaktan daha fazlası olan bizler için sıfır sürpriz – çekicin altından geçen onun kişisel verileri…

Reklamda, veri simsarlarının sırıtarak izleyen kitlesi Ellie’nin ‘dijital ürünleri’ için – eczaneden satın aldığı şeyler, açtığı e-postalar, gece geç saatlerde mesajlaşma alışkanlıklarının ayrıntıları ve büyükannesinin iletişim verileri (aynı zamanda) için teklif verirken görülebilir. , muhtemelen, adres defterinin geri kalanı). Özel bilgilerinin satılmasıyla artan korkuyla Ellie’nin iPhone’unda, yukarıda bahsedilen Posta Gizliliği Koruması da dahil olmak üzere etkinleştirme özellikleri gösteriliyor – bu, veri komisyoncularının sonunda oda temizlenene kadar bir duman bulutu içinde kaybolmasına neden oluyor. .

Reklam, tüketicilerin günlük aktivitelerini takip ederek ve onlar hakkında toplanan farklı bilgi paketlerini nirengilendirerek ve son derece ayrıntılı bilgi oluşturmak için gizliliklerini ortadan kaldırmak için tasarlanmış karanlık bir ticaret hakkında anlamalarını – ve dolayısıyla önemsemelerini – sağlamaya çalışmakta iyi bir bıçaklama yapıyor. -kişi profilleri – binlerce türetilmiş özellik içerebilir.

Bunu, tek bir tüketicinin verileri için yüz yüze bir açık artırma olarak kuşkusuz son derece müdahaleci bir ticareti dramatize ederek yapar. Tabii ki gerçek şu ki, çoğu izleme (ve ticaret), hem çevrimiçi (çerezler ve pikseller gibi teknolojiler aracılığıyla) hem de çevrimdışı (kartlı ödeme firmaları aracılığıyla toplanan veriler satılabilir ve satılabilir) günlük hizmetlere görünmez bir şekilde eklenerek büyük ölçekte yapılır. aracılara) — bu nedenle tüketicilerin çerezler gibi teknolojilerin gerçek dünyadaki etkilerini anlaması zor olabilir. Veya büyük bir kâr için bilgilerini alıp satmakla meşgul olan koca bir veri komisyoncusu endüstrisi olduğunu bilin.

Reklam, bir reklam kadar anında güçlü olmayabilir. önceki izleme odaklı reklam – burada Apple, izleyicileri, kendilerini kabaca ve sormadan bir iPhone kullanıcısının kişisel alanına sokan – onları izleyen ve günlük etkinlikleri hakkında notlar alan, sürekli kalabalık bir takipçi kalabalığı olarak tasvir etti.

Bu son gizlilik odaklı reklamla Apple için bir anlatım zorluğu, Ellie’nin rakip bir cihaz kullandığını gösterememesidir – bu, ilk etapta neden bu kadar çok bilgisinin izlendiğini açıklamaya yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, Apple’ın gizlilik özelliklerinin birçoğu, kullanıcının planlanmış korumaları almayı seçmesini gerektirir – hepsi değil (örneğin, Safari’nin Akıllı İzleme Önleme özelliği varsayılan olarak açıktır) – bu nedenle iOS kullanıcılarının bile proaktif eylemde bulunması gerekir. mümkün olan en iyi koruma seviyesini elde edin. Bu nedenle, Apple’ın hem mevcut iOS kullanıcıları için hem de Android kullanıcılarını geçiş yapmaya teşvik etme umuduyla gizlilik bilincini artırmak için dışarı çıkmasında bir değer var.

Teknoloji devi, CEO Tim Cook’un 2018’deki önemli bir açılış konuşmasında unutulmaz bir şekilde “veri endüstrisi kompleksi” olarak adlandırdığı şeye karşı sert saldırılara meyleterek, gizlilik yanlısı mesajlaşmayı son beş yılda markasının giderek daha önemli bir parçası haline getirdi.

Metalaştırılmış mobil cihazlar ve hizmetler dünyasında birinci sınıf bir marka için önemli bir farklılaştırıcı haline gelen bir duruş. Ancak bu aynı zamanda Cupertino’yu yalnızca Google ve Facebook gibi reklam teknolojisi devleriyle değil – örneğin Apple’ın ATT’yi piyasaya sürmesinden sonra Facebook’un gelirinin bir darbe aldığı bildirildi – ancak çoğu ücretsiz uygulamalardan para kazanmak için reklamlara güvenen geliştiricilerin kendileriyle çatışmaya sokuyor. ve bunu, Apple’ın tüketicileri uyarmakla meşgul olduğu izleme ve hedefleme adtech ekosistemine bağlanarak yapın.

Şirket ayrıca, geçen yıl iCloud+ için Private Relay adı verilen VPN benzeri, ağ proxy’si şifreli tarama özelliğini piyasaya sürdükten sonra, çoğu kendilerini gizliliğe düşmanca kullanıcıların takibine dahil olan taşıyıcılarla olan ilişkileri germe riskiyle karşı karşıya. Hâlâ beta sürümünde olan özellik, ISS’lerin web kullanıcılarının tarama verilerini kaydetmesini önlemek için tasarlanmıştır – ve bazı operatörlerin (ve ülkelerin) bu işlemin yapıldığı dikkate değerdir. erişimi engellediği bildirildi.

Private Relay, Apple’ın veri komisyoncularına ilişkin yeni reklamında yer almıyor. Bunun hakkında soru sorulduğunda Apple, odaklandığı özelliklerin sayısını 90 saniyelik reklam biçimine sığdırmak için mutlaka sınırlaması gerektiğini söyledi. Ayrıca, özelliğin hala beta sürümünde olmasının yanı sıra, mümkün olduğunca sorunsuz çalışması için bölge içi ortaklara ihtiyaç duyduğunu belirtti – bu, Apple’ın hala inşa ettiğini söylediği bir ağ.

Apple’ın bazı gizlilik esnetmeleri – en önemlisi ATT – reklam endüstrisi şikayetlerinin ardından rekabet düzenleyicilerinin de dikkatini çekti. Bu nedenle, Cupertino’nun tüketici yanlısı eylemlerinin bir gizlilik (rekabet karşıtı değil) bir mercekle görülmesi konusunda istekli olması için daha geniş nedenler var.

Bu yılın başlarında, ilginç bir araştırma makalesi, Apple ve diğer büyük şirketlerin, bireysel kullanıcılara üçüncü tarafların verileriyle neler yapabileceği üzerinde daha fazla kontrol sağlayan ATT özelliğinin bir sonucu olarak pazar güçlerini artırabildiğini ortaya koydu. daha yoğun veri toplama. Her ne kadar araştırmacılar, izleme endüstrisinin, kullanıcının izlemeyi reddetmesini engellemek için taktiklerini geliştirmeye çalıştığına dair kanıtlar da buldular.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/18/apple-ad-data-brokers-privacy/

Yorum yapın