Yelp CEO’su bazı ofisleri kapatıyor, hibrit çalışmanın “cehennem” olduğunu söylüyorMakale işlemleri yüklenirken yer tutucu

Konum tabanlı hizmetleri kullanan kullanıcılara yerel restoranlar ve hizmetler öneren bir uygulama olan Yelp, uzaktan çalışmayı ikiye katlama hareketinin bir parçası olarak New York, Chicago ve Washington DC’deki ofislerini kapatıyor.

The Washington Post ile yaptığı röportajda, Yelp kurucu ortağı ve CEO Jeremy Stoppelman, hibrit ofisleri “her iki dünyanın en kötüsü” olarak nitelendirdi ve pandemi sonrasında iki şeyin giderek daha net hale geldiğini kaydetti: İşçiler işlerini uzaktan yapmak istiyor ve şirket talebi karşılamaktan faydalanıyor. Stoppelman, çalışanların yarı zamanlı olarak ofisten çalıştığı hibrit politikaların artan popülaritesini kabul etti, ancak bunları “yarım önlemler cehennemi” olarak nitelendirdi.

“Üç seçeneğin en kötüsü bu,” dedi.

Yelp, Phoenix ofis alanını da küçültüyor. Yelp’in en tutarlı şekilde kullanılmayan ofisler olduğunu söylediği tüm ofis kapatma ve azaltmaların 29 Temmuz’dan itibaren geçerli olacağını söyledi.

Stoppelman’ın uzaktan çalışmayı ikiye katlama kararı Yelp’in geçen yıl 4.400 çalışanına Yapabilmek her yerden süresiz olarak çalışın. Ayrıca, San Francisco’daki genel merkezini, çalışanların gün boyunca masa alanlarını ayırdığı bir “otelcilik” modelini tercih edecek şekilde küçülttü. Yelp, Twitter, Airbnb ve Slack dahil olmak üzere giderek artan sayıda şirket arasında yer alıyor. işin geleceği uzak. Bu arada, diğerleri hibrit bir çalışma ortamını veya beş günlük ofis içi bir çalışma haftasını tercih ediyor.

Airbnb CEO’su ‘Bildiğimiz kadarıyla ofis bitti’ diyor

Yelp, ofis alanından elde edilen maliyet tasarruflarını işe alımlara, çalışanlara sağlanan faydalara ve avantajlara ve işin kendisine yeniden yatırım yapmak için kullanmayı planlıyor. Stoppelman, şirketin çalışanların gerçek hayatta buluşabilmeleri, işbirliği yapabilmeleri ve bağ kurabilmeleri için yüz yüze etkinliklere ev sahipliği yapmanın ritmini ve en iyi yollarını bulduğunu söyledi.

Ancak Stoppelman, Yelp’in çalışma politikalarını hafife almadığını söylüyor. Bunun yerine, iş sonuçlarının yanı sıra çalışan anketlerinden elde edilen verileri takip ettiğini söylüyor.

Stoppelman, yakın tarihli bir şirket anketine göre, katılımcıların yüzde 85’inden fazlasının çoğu zaman veya her zaman uzaktan çalışmayı tercih ettiğini ve uzaktan çalışmanın onları daha etkili hale getirdiğini söylüyor. Çalışanların sadece yüzde 1’i şu anda her gün bir ofise gidiyor. Şirket, 2021’de uzaktan politikasını duyurdu ve ofislerini Mart 2022’de açtı. Bu arada Yelp, 2021’de 1,03 milyar dolarlık rekor gelir üzerinden 39,7 milyon dolarlık net kar bildirdi. Gelir, ilk çeyrekte yüzde 19 artarak 2022’de artmaya devam etti.

Stoppelman, uzaktan çalışmanın başarısı hakkında “Açıkçası biraz şaşırtıcıydı” dedi. “İleriye giden yolun bu olduğunu kuvvetle hissediyoruz.”

Hibrit çalışmanın hareketli dünyasına gelince, Stoppelman birkaç soruna işaret etti. Çalışanların, yalnızca iş arkadaşlarının yalnızca küçük bir bölümünü gördükleri bir ofise varmak için işe gidip gelmeleri gerekiyor. Ayrıca, bir ofise gidebilecekleri potansiyel olarak daha pahalı şehirlere yerleşmek veya taşınmak zorunda kalıyorlar. Bu arada şirketler, ayak izlerini azaltmanın getirdiği tasarrufları kaçırıyor ve yetenek havuzlarını belirli coğrafi alanlarla sınırlıyor.

Birçokları için hibrit çalışma dağınık ve yorucudur

Stoppelman, Yelp’in pandemiden yıllar önce bir şekilde dağıtılmış bir işgücüne sahip olması nedeniyle, şirketlerin uzak bir ortamda kültür yaratamayacağı fikrini de geri çekti. Bunun yerine kültürün bir şirketin kimi işe aldığından, kimi işten çıkardığından ve kimi terfi ettirdiğinden kaynaklandığını söylüyor.

Uzak ortamlarda kültür ve yaratıcılığı kaybetme endişeleri hakkında “İnsanlar bunun hakkında konuştuğunda… bunu destekleyecek sağlam verilere sahip değiller” dedi.

Stoppelman, uzak politikalarının bir sonucu olarak, Yelp’in Kanada, Almanya ve Birleşik Krallık’ın yanı sıra tüm ABD eyaletlerinde çalışanları işe alabildiğini söyledi. Bunun şirketin çalışan tabanının çeşitliliğini artırmasını beklediğini söyledi.

Stoppelman ileriye dönük olarak, San Francisco, Londra, Toronto ve Hamburg’da bulunan diğer ofislerinin nasıl kullanıldığını ve hala ihtiyaç duyulup duyulmadığını belirlemek için işçi anketlerini incelemeye devam etmeyi planladığını söyledi. Şimdiye kadar, hala açık tutmak için yeterli kullanım elde ettiklerini söyledi.

Gelecekteki ofisiniz nasıl görünebilir – orada olmanız gerekiyorsa bile

Ayrıca, çalışanların hangi faydaları istediğine ve ihtiyaç duyduğuna da dikkat ediyor. Pandeminin ardından şirket, bir ev ofis ekipmanı geri ödemesi, internet gibi maliyetleri karşılamak için aylık evden çalışma ödeneği, ek sağlık günleri ve çocuk bakım yardımları dahil tekliflerini güçlendirdi.Kaynak : https://www.washingtonpost.com/technology/2022/06/22/yelp-shutters-offices/?utm_source=rss&utm_medium=referral&utm_campaign=wp_business-technology

Yorum yapın