YC, piyasa çöküşü sırasında kuruculara ‘en kötüsünü planlamalarını’ tavsiye ediyor – Teknolojik Haberler


Bir Silikon Vadisi kralı olan Y Combinator, portföy kurucularına, 13 yıllık bir boğa koşusunun ardından dünyanın dört bir yanındaki birçok startup’ın keskin tersine dönmeye çabaladığı için “en kötüsünü planlamalarını” tavsiye ediyor.

Teknolojik Haberler, her yıl yüzlerce girişimi destekleyen YC’nin bu hafta portföy kurucularına gönderdiği mektubu aldı. “Ekonomik Gerileme” başlıklı e-postanın tamamını aşağıda okuyabilirsiniz.

Selamlar YC Kurucuları,

Bu hafta boyunca çok sayıda YC şirketiyle çalışma saatleri yaptık. Kamu piyasalarının mevcut durumuna dayalı olarak harcama, pist, işe alma ve finansman turları konusundaki planlarını değiştirmeleri gerekip gerekmediğini sormak için iletişime geçtiler. Onlara, ekonomik krizlerin, zihniyetlerini hızla değiştiren, önceden plan yapan ve şirketlerinin hayatta kalmasını sağlayan kurucular için büyük fırsatlar haline geldiğini söyledik.

Planlarınızı yaparken göz önünde bulundurmanız gereken bazı düşünceler:

  1. Ekonominin ne kadar kötüye gideceğini kimse tahmin edemez, ancak işler iyi görünmüyor.
  2. Güvenli hareket, en kötüsünü planlamaktır. Mevcut durum son iki ekonomik gerileme kadar kötüyse, hazırlanmanın en iyi yolu önümüzdeki 30 gün içinde maliyetleri azaltmak ve pistinizi uzatmaktır. Amacınız Default Alive’a ulaşmak olmalıdır.
  3. Temerrüde canlı varacak bir pistiniz yoksa ve mevcut yatırımcılarınız veya yeni yatırımcılarınız size şu anda daha fazla para vermeye istekliyse (son raundunuzla aynı şartlarda bile olsa), onu almayı kesinlikle düşünmelisiniz.
  4. Para toplama yeteneğiniz ne olursa olsun, önümüzdeki 24 ay boyunca para toplayamazsanız şirketinizin ayakta kalmasını sağlamak sizin sorumluluğunuzdadır.
  5. Teknoloji şirketlerinin zayıf kamu piyasası performansının VC yatırımını önemli ölçüde etkilediğini anlayın. VC’ler para toplamakta çok daha zorlanacak ve LP’leri daha fazla yatırım disiplini bekleyecek. Sonuç olarak, ekonomik gerilemeler sırasında çok parası olan en üst düzey VC fonları bile sermaye dağıtımını yavaşlatır (daha az fon genellikle yatırımı durdurur veya ölür) ). Bu, anlaşmalar için fonlar arasında daha az rekabete neden olur ve bu da daha düşük değerlemeler, daha düşük tur boyutları ve daha az sayıda anlaşmanın tamamlanmasıyla sonuçlanır. Bu durumlarda, yatırımcılar ayrıca en iyi performans gösteren şirketlerini desteklemek için daha fazla sermaye ayırarak yeni finansman sayısını daha da azaltır. Bu yavaşlamanın uluslararası şirketler, varlıklı şirketler, düşük marjlı şirketler, donanım teknolojisi ve diğer şirketler üzerinde orantısız bir etkisi olacaktır. gelir için yüksek yanık uzun zaman ile.Yatırımcıların yaptığı toplantıların sayısının toplam yatırımdaki azalmayla orantılı olarak azalmadığını unutmayın. Bir fonun aktif olarak yatırım yapmadığı halde aktif olarak yatırım yaptığını düşünmeye aldanmak kolaydır.
  6. Şirketinizi son 5 yıl içinde kuranlarınız için, normal bağış toplama ortamının ne olduğuna inandığınızı sorgulayın. Bağış toplama deneyiminiz büyük olasılıkla normal değildi ve gelecekteki bağış toplama işlemleri çok daha zor olacak.
  7. A Serisi ve ürün öncesi pazar uyumuna geçiyorsanız, ürün pazarına uygun olana kadar açıkçası başka bir turun olmasını beklemeyin. Burada yayınladığımız A Serisi Kilometre Taşları biraz fazla düşük bile olabilir.
  8. Planınız önümüzdeki 6-12 ay içinde para toplamaksa, gerilemenin zirvesinde para biriktiriyor olabilirsiniz. Şirketiniz iyi durumda olsa bile başarı şansınızın son derece düşük olduğunu unutmayın. Planınızı değiştirmenizi öneririz.
  9. Rakiplerinizin birçoğunun iyi plan yapmayacaklarını, yüksek yanmayı sürdüreceklerini ve yalnızca bir sonraki turlarını yükseltmeye çalıştıklarında başarısız olduklarını anlayacaklarını unutmayın. Sadece hayatta kalarak, ekonomik bir gerilemede genellikle önemli bir pazar payı elde edebilirsiniz.
  10. Daha fazla düşünce için oluşturduğumuz bu videoyu izleyin: Ekonomik Bir Gerileme Sırasında Girişiminizi Kaydedin

YC, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Daha fazla kaynak: Craft Ventures’ piyasa koşullarının değerlendirilmesi ve kuruculara tavsiyelerde bulunur.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/19/yc-advises-founders-to-plan-for-the-worst/

Yorum yapın