Yazmak İşletmenize Yeni Müşterileri Nasıl Çekebilir?


Yazma, makaleler, kılavuzlar, haber bültenleri, vaka çalışmaları ve genel olarak bir şirketin ürettiği tüm değerli metin içeriği anlamına gelir. Yazmak yeni kullanıcıları cezbeder, hedef kitleyi alıcıya ve alıcıları sadık müşterilere dönüştürür. Bu makale, yazmanın şirketlere nasıl yardımcı olduğunu, yazma biçimlerinin neler olduğunu ve bu tanıtım yöntemine kimlerin uygun olduğunu anlatıyor.

Yazmak hangi görevleri çözer?

İçerik yazmak, pazarlamacılar tarafından uzun süredir kullanılmaktadır. Ve tüm bu yıllar boyunca değerini kaybetmedi. Yani, yazmak:

 • Satışların artmasına yardımcı olur. Olumlu bir marka imajı, müşterilerle iletişimde açıklık ve satışları artırmak için uzmanlık çalışmaları. İstatistiksel olarak, insanların %47’si satın alma kararı vermeden önce yaklaşık 3-5 blog gönderisini okuyor. Ve Sprout Social tarafından yapılan bir araştırmadan elde edilen veriler, 10 kişiden 9’unun sosyal medyadan iyi tanıdığı markalardan satın almayı tercih ettiğini söylüyor.
 • Web sitesine daha fazla trafik çekmeye yardımcı olur. Düzenli yazma, web sitesinin SEO konumunu artırır, insanları arama motorlarından ona getirir.
 • Markayı, ürünü veya hizmeti kitleye tanıtır. Yazmak, şirketin tanınırlığını artırır ve müşterinin ne gibi yararlar elde edeceğini söylemesine yardımcı olur, onları alanın ayrıntılarına sokar ve ilginç gerçekleri ve haberleri paylaşmalarına olanak tanır.
 • Şirketin uzmanlığını gösterir. Yazmak, endüstri uzmanlarını tanıştırır ve markaya, ürünlerine ve hizmetlerine olan güveni artırır.
 • Kitleyi genişletmeye ve abone tabanını artırmaya yardımcı olur. Bir blog yardımıyla bir kitle oluşturabilir ve potansiyel müşteriler toplayabilirsiniz.

İş geliştirme için yazmayı hâlâ bir yön olarak kullanmıyorsanız, çok şey kaybedersiniz. Bu yüzden zaman kaybetmeyin ve içerik yazmayı pazarlamanızın bir parçası olarak düşünün. Ancak içerik yazmanın hiçbir işe uygun olmadığını unutmayın.

Kim içerik yazmaya ihtiyaç duymaz?

Bazen etrafa bakarsınız: Herkesin harika makaleler ve tüm medya içeren blogları vardır. Aynı şeyi hemen yapmanız gerekiyor gibi görünüyor. Ama zorunda değilsin.

Bir blogla klasik yazma içeriğinin aşağıdakiler için etkili olması pek olası değildir:

 • Yerel, ağa bağlı olmayan kuruluşlar – güzellik salonları, mağazalar, barlar, restoranlar, kafeler.
 • Mücbir sebep durumunda kullanılan hizmetler – çekici çağırma, ev aletlerinin onarımı.
 • Kendiliğinden mallar ve günlük satın alımlar – gıda, hijyen ürünleri, pil ve ampul gibi ev eşyaları, ofis malzemeleri vb.

Bu durumlarda müşteriler, ürünün etrafındaki bilgi alanını önemsemezler. Diğer faktörler müşterinin seçimini etkileyecektir:

 • Erişilebilirlik – bir ürün satın alınabilir veya eve yakın bir hizmet kullanılabilir.
 • Duyarlılık – özellikleri ve itibarı incelemek için zaman yoktur, hizmet veya ürüne acilen ihtiyaç vardır.
 • Fiyat ve ürün çeşitliliği – günlük kullanımda olan ve herkesin aşina olduğu ürünleri blog olmadan anlatmanın bir anlamı yok. Müşteriye ihtiyaç duyduğu ürünleri uygun fiyatlarla vermek ve seçmesine izin vermek çok daha önemlidir.

Bu gibi durumlarda, müşterinin en önemli şeyleri öğrenebileceği uygun bir web sitesi oluşturmak daha iyidir: ürünün ne olduğu, ne kadar kullanışlı olduğu ve maliyeti ne kadardır. İnsanlar şirketin etrafındaki bilgi alanıyla değil, sizi bulmanın ne kadar kolay olduğuyla ilgilenir. Bu yüzden web sitesi SEO ile ilgilenmeye değer. Veya aynı bilgileri sosyal ağların formatına uyarlayın.

Bazen kulaktan kulağa yeterlidir. Yerel mağazalar veya catering için nadir değildir. Ürün veya hizmet kaliteliyse ve hizmet samimiyse, bölge sakinleri yorumları ile iyi bir itibar yaratacaktır.

İçerik yazmak ne zaman gereklidir?

Yeni bir proje. Yeni bir ürün veya hizmet hakkında konuşmak mantıklı ve gereklidir. Bu, izleyiciye neyin ne olduğunu açıklayacak ve tanıdık olmayan bir ürüne olan güveni artıracaktır. Diğer bir avantaj: düzenli kaliteli içerik yazma, web sitesinin arama motoru sıralamasını yükseltir ve trafiğin artmasına yardımcı olur.

Karmaşık ürün veya hizmet. Bazı ürünleri, ortalama bir kişinin uzman yardımı olmadan anlaması zordur. Örneğin, belirli alanlara (tıp, finans, hukuk hizmetleri) dalmayı gerektiren teknik olarak karmaşık ürünler veya hizmetler. İçerik yazma yardımı ile kitlenin sorularını kapatabilir ve müşterilerin bir seçim yapmasına yardımcı olabilirsiniz.

Pahalı ürün. Yüksek maliyet genellikle satın alma döngüsünün süresini uzatır. Kullanıcı, bir malın veya hizmetin özelliklerini uzun süre inceler ve büyük bir meblağ ile ayrılmadan önce artıları ve eksileri tartar. Bu gibi durumlarda, yazma içeriği ürünün göze çarpmadan sunulmasına yardımcı olur, güven oluşturur ve müşteriyi satın almaya yönlendirir.

Pazarlamayı büyütmek. Web sitesi ve reklamcılıkta her şeyin yolunda olduğu zamanlar vardır, ancak hedef kitlenizi oluşturmak ve olası satış başına maliyetinizi düşürmek istersiniz. İçerik yazmak, yeni müşteriler çekmeye, izleyicileri ısıtmaya ve marka güvenilirliğini artırmaya yardımcı olacaktır. Dinamik bir QR kod oluşturucu kullanarak bir QR kodu eklemek, deneyebileceğiniz iyi bir ek özellik olabilir.

Yazı içeriği nasıl olmalı?

Düşük kaliteli yazma, yeni müşteriler getirmekten daha fazla yabancılaşmaya neden olur. Kullanıcının yanından geçemeyeceği içerik oluşturmak için hedef kitlenizi incelemeniz gerekir.

Okuyucuya yarar. Bilgilendirici olması için izleyicilerin ilgi ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. Deneme Yazarı kullanıcının sorularına cevap vermenin ve en karmaşık şeyleri bile basit terimlerle açıklamanın faydalı olduğunu her zaman hatırlar.

Örnekler ve karşılaştırmalar. Kullanıcılar, düzenli olarak karşılaştıkları tanıdık durumlara atıfta bulunulduğunda bilgileri güzel bir şekilde algılar.

Kişisel deneyim. Yaşananları paylaşmak ve başarılı vakaları ve uygulamaları anlatmakta fayda var.

Uzman görüşleri. Bazen ürün karmaşıktır ve hizmet şeffaf değildir. Bilgileri düzenleyecek ve neyin ne olduğunu anlamanıza yardımcı olacak uzmana sorabilirsiniz.

çekicilik Yazma içeriği okuyucunun dikkatini çekmeli ve duygusal bir tepki uyandırmalıdır. Yazı içeriğinin, metinler için yüksek kaliteli görsel destek oluşturmaya yardımcı olan bir tasarımcı içermesi iyidir.

Tanınabilir stil. Ses tonunuz, kendinizi rakiplerinizden ayırmanıza ve hatırlanmanıza yardımcı olacaktır. Zamanla, kullanıcılar markayı bir bakışta tanıyacaktır.

Yeterlik. İçerik yazmak, hedef kitlenizi nazikçe ısıtmalı ve kullanıcının yapmasını beklediğiniz bir harekete geçirici mesaj içermelidir. Örneğin, başka bir makale okuyun, bir video veya web semineri izleyin, sosyal ağlara abone olun, web sitesine gidin veya bir ürün veya hizmet satın alın.

Çözüm

Kullanıcıların yarısından fazlası bir ürün veya hizmeti akıllı telefonları aracılığıyla buluyor. Cisco, mobil trafiğin payının aşırı büyüdüğünü bildiriyor. Bu nedenle, müşterilerinizin geri gelmesini sağlamak için yazı içeriğinizi mobil için uyarlayın.

Artık yazmanın işletmenize nasıl yeni müşteriler çekebileceğini biliyorsunuz. Hedefler belirleme, ilgili yazı içeriği oluşturma ve sonuçları ölçme zamanı.Kaynak : https://www.datadriveninvestor.com/2022/08/03/how-can-writing-attract-new-customers-to-your-business/

Yorum yapın