Yavaşlamadaki düşüş – Teknolojik Haberler


İşleri başlatmak Bu hafta, Crunchbase’deki insanlar tarafından toplanan bazı veriler, başından beri Aktüatör hakkında söylediklerimizle çok uyumlu. Geçtiğimiz birkaç yıl robotik için gerçekten dönüşümsel oldu. Pandeminin başlangıcından bu yana, startuplar ve sanal sermaye şirketleri ile otomatikleştirilmiş bir gelecek hakkında yaptığım konuşmalar şimdiye kaydı. Son derece bulaşıcı bir virüsün süregelen bir iş kriziyle birleştiğinde dağları yerinden oynatacak bir yolu var.

Bununla birlikte, yatırım yapmak için belirli dış güçler ve kaçınılmaz gerçekler var. Alex ve Anna’nın geçen ay bir parça başlıkta belirttiği gibi, “Girişimdeki yavaşlama her büyüklükteki, sektörden yeni başlayanlar için kaynak yaratmayı etkiliyor” (Teknolojik Haberler+ aboneliği gereklidir):

Teknoloji hisselerinin değeri 2021’in sonlarında düşmeye başladı ve bu düşüş 2022’ye kadar devam etti ve birçok teknoloji mağazasının son değerlemelerinde sert bir indirimle işlem görmesine neden oldu. Geç aşamadaki startup değerlemelerinin halka açık şirketlere kıyasla en kolay değerleme olduğu göz önüne alındığında, büyüme aşamasındaki yatırımcıların fiyatlama modellerini değiştirmeleri ve belki de risk iştahlarını azaltmaları bekleniyordu.

Bu güçlerin robotik üzerinde bir miktar etkisi olduğu görülüyor – ancak son birkaç yılın arka rüzgarları göz önüne alındığında, sektör hala güçlü bir performans sergiliyor. Otomasyon, şirketlerin iş gücü sorunları, tedarik zinciri krizleri, rekabet veya artan talebe ayak uydurma gibi kasvetli zamanlar için kendilerini çelikleştirmek için yatırım yaptıkları bir şeydir. İçinde bulunduğumuz an, gelecekteki sorunlara kendinizi hazırlamanın ne kadar önemli olduğunun bir hatırlatıcısıdır.

Resim Kredisi: Crunchbase

Tüm bu faktörler tarafından karşılanır Crunchbase’in son rakamları kategoride,

Geçen yıl VC destekli robotik girişimlere 17 milyar dolardan fazla para döküldü, bu da 2020’deki yatırımı neredeyse üç katına çıkardı. Bu yıl bu hızın biraz gerisinde, ancak sektör şimdiden girişimlere 5 milyar dolardan fazla akış gördü.

Anekdot olarak, bunun bizim tarafımızda gördüğümüz şeyle oldukça uyumlu olduğunu söyleyebilirim: yatırımlarda pandemi kaynaklı büyük bir artış ve ardından hafif bir yavaşlama. Ancak bu yavaşlama, girişimlerin şu anda karşı karşıya olduğu daha geniş finansman sorunlarıyla karşılaştırıldığında hiçbir şey. Her zaman olduğu gibi, robotik içindeki belirli alt kategoriler ortalamaya gerileyecek, ancak depo/yerine getirme, imalat, agtech, medikal ve gıda burada iyi konumlandırılmış görünüyor.

depo robotları

Resim Kredisi: grituruncu

Son derece küçük bir örneklem büyüklüğü, farkındayım, ancak bu hafta başka bir hareketlilik, yatırımcılar arasında sürekli ilgiye işaret ediyor. İlki, yakın zamanda Walmart Kanada ile ortaklığa giren GreyOrange aracılığıyla bize geliyor. Şirket, Mithril Capital Management ve BlackRock’un desteğiyle burada daha az geleneksel borç finansmanına gitti. 110 milyon dolarlık artış, geçen yıl Hindistan/Denver merkezli şirketin bir halka arz planladığına dair söylentileri takip ediyor (ki bu, mevcut piyasa koşulları göz önüne alındığında, en akıllıca hareket olmayabilir).

Bu notta, CEO Samay Kohli bana şunları söylüyor:

Bizim için başarı, dünya çapında mümkün olduğu kadar çok müşteri için yerine getirmede büyük zorlukları çözmek gibi görünüyor. Müşterilerimizden gelen artan talebi mümkün olduğunca hızlı ve verimli bir şekilde nasıl karşılayabileceğimize sıkı sıkıya odaklandık. Bir halka arz, gelecekte bunun gerçekleşmesi için kesinlikle uygun bir seçenektir.

Flexxbotics kurucuları

Resim Kredisi: Flexxbotics kurucuları

Haje, iş hücresi üretimini buluta ulaştırmak için çalışan Boston merkezli Flexxbotics hakkında en son bilgilere sahip. Firma, robotları diğer üretim araçlarına bağlamak için yazılım çözümleri için 2,9 milyon dolarlık A Serisi topladı.

CEO Tyler Bouchard Teknolojik Haberler’a “Flexxbotics, ayrık üretim şirketlerinin dijital dönüşümü tamamlamalarına yardımcı olma misyonuna odaklanıyor” dedi. Bouchard, “Bu şirketler, ERP, MES ve diğer modern iş sistemlerini atölyedeki eski üretim ekipmanlarıyla birleştirme zorluğuyla mücadele etti” diyor. “Vizyonumuz, robotları, CNC makinelerini, PLC’leri ve diğer imalatları bir atölye iletişim ağı aracılığıyla birbirine sorunsuz bir şekilde bağlamak için anahtar teslimi bir araç kiti sağlayarak bunu değiştirmektir.”

DeepMind’dan bu hafta da bazı ilginç haberler var. Alphabet’in sahibi olduğu firma, oldukça şaşırtıcı sıçramalar yapan “genel amaçlı” bir yapay zeka sistemi olan Gato’yu tanıttı. Sistem, resimlere altyazı eklemekten robotik kollarla blokları istiflemeye kadar çok çeşitli farklı görevleri yerine getirebilir.

Ortak yaratıcı Scott Reed, Teknolojik Haberler’a “Mevcut AI sistemlerinin çoğu tek bir görevde veya aynı anda dar bir alanda çalışır” diyor. “Bu çalışmanın önemi, esas olarak bir ajanın bir [model] gerçek bir robotu kontrol etmek ve temel altyazı ve sohbet yapmak da dahil olmak üzere yüzlerce farklı görevi yapabilir.

uber markalı robot servis et

Serve Robotics, Los Angeles’ta otonom bir teslimat pilotu için Uber Eats ile ortaklık kuruyor. Resim Kredisi: Uber

Uber Eats, bu hafta Los Angeles bölgesinde son mil teslimatını başlatmak için bir çift anlaşma duyurdu. Ortaklar, kaldırım dağıtım robotları yapan bir Uber yan kuruluşu olan otonom sürüş şirketi Motional ve Serve Robotics.

Bir Uber Eats sözcüsü Teknolojik Haberler’a verdiği demeçte, “Platformumuzu AV şirketleriyle entegre etmeye başladığımızda, müşterilerin gerçekte ne istediğini, tüccarların gerçekte ne istediğini ve teslimat için neyin mantıklı olduğunu bu iki pilot uygulamadan öğrenebileceğiz” dedi. “Umut, başarılı olmaları ve önümüzdeki aylarda öğrenmemiz ve ardından nasıl ölçekleneceğimizi bulmamız.”

Şirketler, Batı Hollywood’a daha kısa geziler yapan Serve ve Santa Monica’ya seyahat eden Motional, aldığınız her şey için aç ve boş olan belirli sayıda tüccarla başlayacak.

Bu hafta yatırımcılardan inşaat alanı ve robotik ve otomasyonun ileriye dönük endüstriyi şekillendirmede oynayacağı rol hakkında bazı notlar. İşte PSP Büyüme Genel Müdürü Momei Qu:

Uzun vadede (beş ila 10 yıl), yeni malzemeler, otomasyon teknikleri ve robotik etrafında, işlerin nasıl yapıldığını temelden değiştirebilecek ve sektördekiler için daha iyi, daha güvenli bir ortam yaratabilecek, oyunun kurallarını değiştiren yenilikler olacak. işgücü sıkıntısına da yardımcı olur. Sık sık şantiyelerde penceremden dışarı bakar ve ‘İnsanlar bunu yapmamalı’ diye düşünürüm.

Resim Kredisi: AMD

Geçen hafta Qualcomm’un Nvidia gibi şirketlerle birlikte robotik geliştirme alanına nasıl agresif bir şekilde girdiğini tartıştık. Şimdi AMD’nin sırası, yeni Kria KR260 Robotik Başlangıç ​​Kitinin duyurusu ile. Kıdemli direktör Chetan Khona, “Robotikçiler artık standart geliştirme ortamlarında, bir saatten daha kısa sürede çalışır duruma gelmesi için gereken tüm arayüzlere ve yeteneklere sahip bir platformda çalışabilecekler. KR260 Başlangıç ​​Kiti, robotik inovasyonunu hızlandırmak ve fikirleri büyük ölçekte üretime kolayca taşımak için ideal bir platformdur.”

Sistem şu anda mevcut, fiyatı 349 dolar.

Resim Kredisi: Bryce Durbin/Teknolojik Haberler

Robotik yatırımlarının iniş ve çıkışları hakkında daha fazla bilgi için Aktüatör’e abone olun.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/19/the-lowdown-on-the-slowdown/

Yorum yapın