Yatırımcı sunumları oluşturmak için zamana göre test edilmiş taktikler – Teknolojik Haberler


geçmişte iki yıl boyunca, başlangıç ​​SAFE turlarından VC turlarına ve halka arzlara kadar çeşitli fon yaratma aşamalarında çeşitli şirketler için düzinelerce sunum tasarladım.

Bu yazıda, öğrendiğim bazı dersleri özetlemeye ve paylaşmaya çalışacağım.

Bir sunum değil, üç tane oluşturun

Bir ilişki gibi bir hikaye aşamalar halinde inşa edilir. Her aşamayı uygun içerikle eşleştirmek önemlidir. Tipik olarak bu, giriş aşaması için kısa bir giriş sunumu, toplantının kendisi için önden bir sunum ve takip olarak gönderilecek bir okuma sunumu anlamına gelir.

Bu üç sunum arasındaki incelikler ve farklılıklar hakkında bir kitap yazabilirsiniz, ancak şimdilik bazı yönergeler şunlardır:

Sunum okuma

Bu sizin ana sunumunuz ve konuşmacı olmadan kendi başına ayakta durabilmelidir. Bu sunumu, bir yatırımcıyla yaptığınız ilk önemli toplantıdan sonra devamı olarak göndereceksiniz. Amacı, derinlemesine ve açık söylemi kolaylaştırmaktır ve bu nedenle, genellikle 12 ila 20 slayt uzunluğundadır.

Kaynak yaratma, büyük ölçüde güven ve ivmenin sonucudur.

tanıtım sunumu

Bu, okuma sunumunun kısa ve özlü bir versiyonudur. Amacı, sizi ilk toplantıya getirmektir, böylece işin en küçük ayrıntılarına girmek zorunda kalmazsınız ve sorular için yer bırakabilirsiniz.

Altı ila sekiz slayt göndermek ve sorun nedir, çözüm nedir, ekip kim, farklılaşma nedir ve piyasada neler oluyor gibi sahanın temel ‘notlarına’ basmak yaygındır.

önden sunum

Okuma sunumunun sadeleştirilmiş, minimal bir versiyonu olan önden sunum, dikkat çekmek için rekabet etmek yerine konuşmacıyı güçlendirmek ve odakta tutmak için tasarlanmıştır. Bu sunum genellikle görseller ve çizimler açısından daha ağır ve metin açısından daha hafiftir. Bu sunum paylaşılmaz ve slayt sayısının önemi yoktur. Puanınızı eve getirmek için ihtiyaç duyduğunuz kadar kullanın.

Bir sunumun amacı size bir yatırım yapmak değildir

Harika bir sunum tek başına bir yatırımcıyı ikna etmeyecektir. Uygulamada, bir sunumun sağlayabileceği en iyi sonuç, şirketin hikayesi, mevcut durumu, hedefleri ve fırsatları hakkında bir ivme ve netlik duygusu içeren bir takip toplantısıdır.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/22/time-tested-tactics-for-building-investor-presentations/

Yorum yapın