Yargıç, eski Tesla çalışanının ırkçı taciz nedeniyle 15 milyon dolarlık ödemeyi kabul etmesi için 2 haftası olduğunu söyledi – Teknolojik Haberler


Federal bir yargıç, Tesla’da eski bir asansör operatörü olan Owen Diaz’a Salı günkü bir mahkeme dosyasına göre, otomobil üreticisinin Kaliforniya’daki Fremont fabrikasında ırkçı taciz nedeniyle 15 milyon dolarlık zararı kabul etmek isteyip istemediğine karar vermek için iki haftası olduğunu söyledi.

Geçen yıl Ekim ayında, bir San Francisco federal mahkemesi jürisi Tesla’ya Tesla’nın EV fabrikasında ırksal taciz ve ayrımcılığa göz yumduğu için Siyah eski işçiye 137 milyon dolar ödemesine karar verdi. Ancak Nisan ayında, bu ödeme 15 milyon dolara düşürüldü sonrasında Tesla karara itiraz etti, sadece 600.000 dolar ödemesi gerektiğini söylüyor. O zaman, San Francisco’daki ABD Bölge Yargıcı William Orrick hem tazminatı 6.9 milyon dolardan 1.5 milyon dolara, hem de cezai tazminatı 130 milyon dolardan 13.5 milyon dolara indirdi.

Orrick Salı günkü emrinde, azaltılmış ödüle derhal itiraz edilmesini haklı çıkaracak herhangi bir kontrol edici hukuk sorusu bulamadığını söyledi. Hakim ayrıca jüri ödülünün aşırı olduğuna ikna olduğunu ve hızlı bir temyize izin verilmesinin “zaten beş yaşında olan bir davanın çözümünü daha da geciktireceğine” inandığını söyledi.

Diaz, Tesla amiri de dahil olmak üzere çalışanların, ona N-kelimesi ve diğer ırkçı hakaretler olarak adlandırdıklarını, ırkçı karikatürler ve gamalı haçlar çizdiklerini ve 2015 ve 2016’da Tesla’da çalıştığı dokuz ay boyunca onu diğer ayrımcılık biçimlerine maruz bıraktıklarına tanıklık etti.

Kaliforniya’nın Adil İstihdam ve Konut Departmanı (DFEH), Tesla’ya Fremont fabrikasındaki Siyah çalışanların ırkçılık ve taciz edildiği iddiasıyla dava açtı. Nisan ayında Tesla, ajansın EV üreticisinin peşinden gelerek yasal yetkisini aştığını iddia ederek DFEH’ye karşı bir şikayette bulundu.

Salı günü, Reuters bildirdi Tesla’nın DFEH’ye karşı, ajansı işverenleri dava etmeden önce karşılaması gereken “yeraltı düzenlemelerini” kabul etmekle suçlayan Kaliforniya İdare Hukuku Ofisi’ne (OAL) şikayette bulunduğunu söyledi. Ancak OAL, Teknolojik Haberler’a Tesla’nın henüz böyle bir şikayette bulunmadığını doğruladı.

Şirket bunu yapsa bile, mevcut dava üzerinde bir etkisi olmazdı. Göre hükümet koduTesla’nın davanın değerlendirilmesi ve mevcut dava üzerinde potansiyel bir etkisi olması için dava başlamadan önce bir yeraltı düzenleme dilekçesi vermesi gerekiyordu.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/07/judge-says-former-tesla-worker-has-2-weeks-to-accept-15m-payout-over-racial-abuse/

Yorum yapın