Yapay zeka destekli yasal keşif, verileri geniş ölçekte incelemeye yardımcı olur


Tüm yasal davalarda ortak olan bir şey varsa, o da belgelerdir. Geçmiş yıllarda, davalarda toplanan kanıtlar genellikle keşif adı verilen bir süreçte klasörleri ve dosya dolaplarını kazmakla sınırlıydı. Bugün, elektronik keşif veya ‘keşif’ oyunun adıdır – kağıt belgelerin yerini milyonlarca e-posta, Slack mesajı ve Zoom araması almıştır.

PazarlarvePiyasalar küresel keşif pazar büyüklüğünün 2020’de 9,3 milyar dolardan 2025’e kadar 12,9 milyar dolara çıkacağını tahmin ediyor. Bu büyümeyi sağlamak, veri analitiği ile proaktif yönetişime odaklanmak; yeni içerik kaynaklarının ortaya çıkışı; bir arttırmak miktarında dava Dünya çapında; ve elektronik olarak saklanan ve sosyal medya penetrasyonunda artış.

Yapay zeka, birkaç yıldır modern hukuk firmalarının keşif sürecinde toplanan eşi görülmemiş miktarda veriyle başa çıkmasına yardımcı olarak potansiyel mevcut kanıtları artırıyor. Bugün, Everlawbulutta yerel soruşturma ve dava platformu, kümeleme yazılım özelliği, ölçeği, görselleştirmesi, kullanım kolaylığı ve gerçek keşif yapma yeteneği, yani zorlayıcı hikayeler oluşturmaya yardımcı olan yeni kanıtları keşfetme yeteneği açısından söylediklerini sunmak bir “atılım”dır.

Modern hukuk firmaları için yapay zeka güdümlü keşif bir zorunluluktur

Bu dijital iletişim patlaması, avukatların her zamankinden daha fazla ve yeni veri türüyle çalıştığı anlamına geliyor. Bu verileri anlamak ve yorumlamak bunaltıcı, zaman alıcı ve maliyetli olabilir. Keşif araçlarıyla hukuk ekipleri, ilgili öğeleri hızlı bir şekilde belirlemek için binlerce belge ve dosyayı birkaç dakika içinde tarayarak önemli kanıtları bulabilir. Sadece bir sayfa veya cümle bir vakayı oluşturabileceğinden veya bozabileceğinden, benzer kanıt parçalarını bir arada gruplama yeteneği, samanlıkta bir iğneyi ortaya çıkarırken oyunun kurallarını değiştirebilir.

Bu zorlukların üstesinden gelmek için, Everlaw Belgeleri kavramsal benzerliğe göre bir araya getirmek ve herhangi bir kullanıcı girişi gerektirmeden içgörüler oluşturmak için denetimsiz bir makine öğrenimi sistemi kullanır. Everlaw’ın kurucusu ve CEO’su AJ Shankar, “Bunu samanlık için bir harita olarak düşünün” dedi.

Everlaw, kümeleme sorununu çözmeye karar verdi çünkü Teknoloji Destekli İncelemeye (TAR) yaklaşık bir süre izin verildi. on yılşirket kümelenme vaadinin yetersiz kaldığını iddia ediyor – diğer araçların kullanımının zor olduğunu veya günümüzün video, ses ve metin taleplerini karşılayacak şekilde ölçeklenemediğini söylüyor.

Everlaw’ı Relativity, Exterro ve KLDiscovery dahil rakiplerinden ayıran nedir? Shankar, Everlaw’ın hiyerarşik tasarımıyla kümelemeye yeni bir yaklaşım getirdiğini savunuyor.

“Birçok yasal teknoloji şirketi verilerini, işlevi sınırlı olan bir tekerlek olarak gösteriyor. Everlaw’ın kümeleme yapay zekası, belgeleri uzamsal olarak temsil eden ve benzerlik ilişkilerini koruyan harita benzeri bir ekrana sahip” dedi.

Bu görsel biçim, hem 30.000 fit’lik bir anlık görüntüyü hem de ayrıntılı, belgeye kadar ayrıntılı bir görünümü kapsar. Amaç, hukuk ekiplerine, gelişmiş kurulum veya kapsamlı teknik uzmanlığa ihtiyaç duymadan belge seti hakkında temel bir anlayış sağlamaktır. Diğer AI araçlarından veya anahtar kelime aramalarından daha spesifik ve alakalı bilgileri saptamak ve hangi belgelerin insan incelemesine ihtiyaç duyduğunu hızlı bir şekilde belirleyerek, keşif sırasında hata riskini azaltmak için tasarlanmıştır.

Shankar, “Hukuk ekipleri, her iki tarafın da hangi materyallerin gerçekten alakalı olduğunu ve inceleme gerektirdiğini belirlemesine ve üzerinde anlaşmaya varmasına yardımcı olarak kapsam müzakerelerini basitleştirebilir” diye açıklıyor. “Konu uzmanlarının kendi alanlarıyla ilgili belgelere baktığından veya kıdemli inceleme ekiplerinin zamanlarını gözden geçirmek için en zor belgelere harcadıklarından emin olmak için, inceleme için belge kümelerine öncelik vermek için kümelemeyi bile kullanabilirler.”

Yapay zekanın geleceği ve keşif

Özellikle yeni hibrit ve uzaktan çalışma paradigmaları ile dijital iletişim gelişmeye devam ettikçe, kanıt yığınları daha da büyüyecek. Bütçeleri ve personel sayıları aynı anda artmayacağından, verideki bu üstel büyümeyle başa çıkmada hukukçulara yardımcı olmada yapay zekanın hayati önem taşıyacağına şüphe yok.

Shankar, keşif alanındaki yapay zeka araçlarının artık hukuk ekiplerinin tarihsel olarak binlerce belgeye karşılık milyonlarca belgeyi sıralamasına ve anlamasına yardımcı olabileceğini ekledi. Everlaw’a göre, otomatik ses/video ve meta veri redaksiyonu dahil olmak üzere, keşif alanında daha fazla AI destekli özellik geliştirilmeye ve benimsenmeye devam edecek; vaka biriktirme araçları ve iletişim modeli analizinde otomatik öneriler.

Bu gelişen zorluklar ve fırsatlar, tam olarak Shankar’ın 2011’de Everlaw’ı kurmasının nedenidir.

Hukukun sivil toplumun temel direği olduğuna ve en son teknolojiyi hak ettiğine inanıyorum” dedi.Kaynak : https://venturebeat.com/2022/06/08/ai-powered-legal-ediscovery-helps-dig-through-data-at-scale/

Yorum yapın