Yapay zeka destekli arama motorunu beslemek için 25 milyon dolar topladınız – Teknolojik Haberler


Alternatif arama motorları için artan bir iştah var. En azından, Salesforce’un eski baş bilimcisi Richard Socher’in yapmayı sevdiği argümanın özü budur. 2020’de Socher’in kurucu ortağı Sen, arama sorgularını anlamak, sonuçları sıralamak ve sorguları farklı dillere (programlama dilleri dahil) ayrıştırmak için AI kullanan bir arama motoru. Web’deki bilgileri özetlersiniz ve kullanıcıların sonuçlar sayfasından ayrılmak zorunda kalmadan görevleri tamamlamalarına olanak tanıyan, Twitter için arama araçları gibi yerleşik uygulamalar sunarsınız.

Görünüşe göre sözlerinde doğruluk payı var. Socher, geçen ay kayıtlarda %70 ve benzersiz aramalarda her ay %30 büyüme ile yüz binlerce kullanıcınız olduğunu iddia ediyor. Bu, yüz milyonlarca kullanıcısı olan dünyanın en popüler arama motorlarıyla (ör. Google, Bing) karşılaştırıldığında sönük kalırken, Socher, You’nun elde tutma oranına dikkat çekiyor. Sizi varsayılan arama motoru olarak ayarlayan kişilerin yüzde ellisi, bundan sonra onu kullanmaya devam ediyor.

Rakamlar yatırımcıların beğenisine göre. Bugün, Salesforce CEO’su Marc Benioff’un Time Ventures, Breyer Capital, Norwest Venture Partners ve Day One Ventures’ın katılımıyla Radical Ventures liderliğindeki 25 milyon dolarlık bir finansman turunu tamamladınız. Socher, You’nun arama sonuçları sayfasında “premium özellikler” geliştirmeye ve dış geliştiricilerle işbirliği yaparak “daha kullanışlı eyleme dönüştürülebilir uygulamalar göstermek” için harcanacağını söylediği girişimin toplamını 45 milyon dolara çıkardı.

“You.com’un açık olan ve başkalarının yarattığımız tüm arama teknolojilerinin üzerine inşa etmesine olanak tanıyan bir arama platformu olmasını öngörüyoruz. Socher, Teknolojik Haberler’a bir e-posta röportajında ​​​​veri şeffaflığı, kullanıcı özelleştirmesi, özetleme, gizlilik ve son teknoloji arama platformumuzun temelini oluşturuyor ve uzun vadede dünyayı bir sonraki arama deneyimini oluşturma konusunda güçlendirerek Google’ı yendik” dedi. . “Google, gerçek amacına hizmet etmek adına kullanıcılara karşı yapay zekayı silah haline getiren kapalı ve nihayetinde yapay zekayı silahlandıran yekpare, tekelci bir arama motorudur: reklam. You.com’u açık olan ve insanları reklam bombardımanına tutmak yerine You.com uygulamalarıyla doğrudan kullanıcı ihtiyaçlarına hizmet etmeyi vurgulayan bir arama platformu olarak inşa ediyoruz.”

sen.com

Resim Kredisi: sen.com

Socher daha önce kurulmuş MetaZihin2016 yılında Salesforce tarafından satın alınan bir yapay zeka girişimi. Salesforce, Socher şirketin yayılan Einstein AI platformu ve You’nun ikinci kurucu ortağı Bryan McCann ile doğal dil işleme araştırmaları üzerinde çalıştı.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde Socher’in veri bilimi geçmişi göz önüne alındığında, arama deneyimi boyunca yapay zeka özellikli özellikleri özgürce serpiştirirsiniz. Bugün yeni kullanıma sunulan bir yetenek olan YouCode, bir arama sorgusuna dayalı olarak GitHub’ın Yardımcı Pilotunun satırları boyunca kod üretebilir. Ve OpenAI’nin GPT-3’ü tarafından desteklenen, yakın zamanda piyasaya sürülen YouWrite’dan denemeler, blog gönderileri ve hatta ortak mektuplar yazması istenebilir.

Socher, büyümenizin temel bir parçası olarak reklamları değil uygulamaları görüyor – geleneksel arama motoru formülünde bir değişiklik. (Reklamcılık, Google’ın gelirinin çoğunluğunu oluşturuyor – 2021’de 256,73 milyar dolar.) Reklamları tanıtmayı reddetmemekle birlikte, sorguları, tercihleri, IP adreslerini veya konum verilerini depolamayan ve bilgileri anonimleştiren bir “özel mod” sunuyorsunuz. Sizin üçüncü taraf ortaklarına gönderilen sorgu verileri.

“Özel modumuz, herhangi bir arama motorunun en özel arama deneyimini sunuyor. Kullanıcılar ayrıca verilerinin kaldırılmasını talep edebilir ve nasıl yapılacağı konusunda tam şeffaflığa sahip olabilirler. [and] hangi verilerin kullanıldığını” iddia ediyor Socher. “Mümkün olan en geniş ölçüde, geleceğin reklamlarda değil uygulamalarda olduğuna ve ekonominin giderek artan bir şekilde anlatmaktan çok göstermekten biri haline geleceğine inanıyoruz.”

Elbette, parasını ağzının olduğu yere koyuyor, yukarıda bahsedilen YouCode gibi deneyimlere önemli bir gelişme yatırımı yapıyorsunuz. Kod oluşturmaya ek olarak YouCode, Stack Overflow ve GitHub gibi kaynaklardan kod parçacıkları bulabilir ve belirli bir geliştirme ortamı ve yazılım yığınıyla ilgili sonuçları filtreleyebilir. Özel bir önizleme paneli, çevrimiçi yayınlanan belgelerdeki en üst düzey bilgileri gösterirken, yerleşik araçlar JSON dosyalarını doğrulayabilir ve renkler için kodlar HEX, RGB ve HSV’de.

Socher, You’nun uygulamalarının çoğu kendi bünyesinde geliştirilirken, bir sonraki adımın platformu üçüncü taraflara ifşa etmek olduğunu söylüyor. Gelecekte, geliştiricilerin dahili verilerinin üzerine inşa edebilmeleri için veri kümelerine ve özel arama teknolojisine erişim açacaksınız. Bu noktada, özelliklere API erişimi, “gelişmiş” ve “kişiselleştirilmiş” metin ve kod oluşturma ve dahili geliştirici bilgi tabanları aracılığıyla kullanıma hazır arama desteği gibi şeyler için ücret almaya başlayabilirsiniz.

sen.com

Resim Kredisi: sen.com

You’nun iş modelinin kazanan olup olmayacağı henüz belli değil. Neeva gibi diğer radar altı arama motorları, arama sonuçlarına erişim için ücret alarak para kazanma için farklı yollara gitti. Yine de diğerleri güvenilir bir gelir kaynağı bulmakta zorlanıyor – Eski Google mühendisleri tarafından kurulan Cuil, 2 yıldan biraz fazla bir süre çalıştıktan sonra 2010’da kapanmadan önce 33 milyon dolar sermaye topladı.

Her durumda, Socher’in daha önceki noktasına göre, reklamların arama motoru startup’larının para kazanması için tercih edilen yol olması pek olası değildir. Kurumsal düzeyde, Apple’ın Uygulama İzleme Şeffaflığı gibi gizliliğe yönelik özellikler, birçok reklamın sahne arkası mekaniğini bozma tehdidinde bulunurken, BİZ ve yurt dışı belirli reklam ürünlerini daha az çekici hale getirerek, reklamverenlerin hedefleme amacıyla toplayabilecekleri veri miktarına kısıtlamalar getiriyorlar.

Socher, You.com’un baş rakiplerine bir bakış atarak, “Bilgi paylaşımında ilerleme için nihayetinde bir darboğaz olan bir reklam ağı aracılığıyla tüm şirketlere vergi veren kapalı bir ağ geçidi yerine internete açık bir giriş olmak istiyoruz” dedi. . “Daha iyi bir arama motoru mümkündür – daha iyi gizlilik, kodlayıcılar gibi profesyoneller için daha iyi sonuçlar, daha az reklam, daha fazla sosyal sonuç, daha az SEO sitesi, sıralamadaki insanlar için daha fazla seçenek ve ajans olan bir arama motoru.”Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/14/you-com-raises-25m-to-fuel-its-ai-powered-search-engine/

Yorum yapın