Yandex, Rusya’daki medya çıkışına yönelirken odağı ya.ru’ya kaydırıyor – Teknolojik Haberler


Teknolojik Haberler, Rusya arama devi Yandex’in Rusça konuşan kullanıcılar için ana ön sayfası olarak yandex.ru’yu kullanmaktan, 2000’den beri sahip olduğu ve tarihsel olarak yalnızca temel bir arama motoruna ev sahipliği yapan daha az trafiğe sahip bir alan adı olan ya.ru’ya geçeceğini öğrendi. sayfa.

Google’ın, sahip olduğu daha az popüler bir alan adına google.com’u vurgulamaya karar verdiğini ve bunun Rus İnternet ortamı için ne kadar büyük bir değişim olduğuna dair bir fikir edineceğinizi hayal edin. (Yine de, arama motoruna ulaşmak için kullanılan ana sayfa Google Haberler olsaydı ve şirket bunun yerine daha minimalist google.com arama portalını vurgulamaya karar verseydi, daha kapsamlı bir karşılaştırma olurdu.)

Bu değişikliğin Yandex’in amiral gemisi medya ürünlerini, haber toplayıcı Haber ve blog tavsiye platformu Zen’i sattığını duyurmasıyla ilgili olduğunu anlıyoruz – Kremlin’in Ukrayna’yı işgal etme kararının hemen ardından gelen bir tasfiye.

Savaş, Rusya’da medya sahipliğini eskisinden çok daha politik olarak riskli bir iş haline getiren bir sansür artışına yol açtı.

Yandex’in işi Batı tarafından onaylanmadı, ancak platformunun Kremlin propagandasını güçlendirmede oynadığı rolün eleştirel analizini takiben son aylarda iki yöneticisi AB yaptırımlarına maruz kaldı – bu nedenle şirket, bunları çözmenin yollarını bulmak için baskı altında kalıyor. Rusya içinde faaliyetini sürdürürken operasyonlarını riske atıyor. (Bu nedenle, örneğin, yalnızca ulusal sınırları silen Haritalar ürününde yakın zamanda yapılan bir güncelleme.)

Bugün, bir hava durumu simgesi ve ziyaretçileri diğer Yandex hizmetlerine yönlendiren bir düğme ekleyen ya.ru’nun çok incelikle yeniden tasarlanmış bir sürümü ortaya çıktı.

Yandex, onlarca yıldır daha zengin yandex.ru portalına paralel olarak ya.ru arama motoru sayfasına sahip oldu, ancak birincisine esasen dokunulmadan kaldı – ikincisi, Rusça konuşan kullanıcılar için göz kamaştırıcı bir bilgi/propaganda merkezine dönüştü. Yandex’in medya ürünlerinin entegrasyonu.

Güncellenen ya.ru sayfasında artık ‘arama’ kelimesi yer alıyor – her ne kadar gri mürekkeple yazılmış olsa da, zar zor görülebiliyor – arama çubuğunun üzerinde görüntüleniyor. Ve sayfa hala metrelerce boşluk içeriyor olsa da, az gelişmiş bir alana ilginin yeniden canlandığının ince işaretleri var. Yine de, yandex.ru’nun Haber toplayıcıdan gelen içeriğin dipsiz bir kaydırma akışıyla dikkat çektiği yoğun bilgi görünümünden hala çok uzak.

ya.ru kırmızı imza

Biraz ‘yeni görünüm’ ya.ru arama sayfası (Senaryo: Natasha Lomas/Teknolojik Haberler)

Ya.ru’daki değişiklikler hakkında iletişime geçilen bir Yandex sözcüsü, sayfanın 22 yıl sonra ilk kez güncellendiğini söyledikleri güncellemeyi doğruladı. Ayrıca daha fazla değişikliğin geleceğini söylediler ve bize şunları söylediler: “ya.ru sayfasını yeniden tasarlamayı ve yeni bir mobil uygulama yayınlamayı planlıyoruz. Odak, arama ve Yandex sanal asistanı Alice üzerinde olacak. Detayları daha sonra paylaşacağız.”

Sözcü daha fazla soruyu yanıtlamayı reddetti, ancak konuya aşina olan kaynaklar ya.ru’daki değişikliklerin News ve Zen’in satışıyla ilgili olduğunu doğruladı. Kaynaklarımız ayrıca, Yandex’in bundan sonra ya.ru’ya odaklanmayı planladığını söyledi – arama motoru sayfasının Rusya’daki ana ön sayfası olacağını öne sürüyor.

Odak kayması – ve teknolojik köklerini vurgulayan Yandex’e dönüş gibi görünen şey – şirketin kendi pazarında bir medya şirketi olarak algılanmaktan uzaklaşma arzusuyla, şu anda içerdiği tüm siyasi ve ekonomik risklerle uyumlu.

Bu vurgu kaymasının yandex.ru’nun sürekli gelişimi için ne anlama geldiği açık değil. Ancak, aynı adı taşıyan portal sayfası, Yandex’in satma sürecinde olduğu medya ürünlerini barındırdığından, anlaşmayla bağlantılı daha önemli bir değişikliğin habercisi olabilir.

Nisan ayında Rus teknoloji devi, iki medya ürünü News ve Zen’i yerel sosyal medya devi VK’ya satmayı kabul etti. Anlaşma şartlarında nihai imzanın önümüzdeki ayın başlarında beklendiğini anlıyoruz.

Daha önce bildirdiğimiz gibi, medya ürünlerinin yandex.ru’da ne kadar yerleşik olduğu göz önüne alındığında, anlaşmanın operasyonel şartlarının nihayet nasıl sallanacağı net değil.

Yandex ayrıca kurumsal bir yeniden yapılanmayı kabul etti 2019’da Bu, Kremlin’in iş üzerindeki kontrolünü artırdı. Ve yandex.ru ana sayfasının Kremlin propagandasını yurt içinde güçlendirmede oynadığı kilit rol göz önüne alındığında – devletin internet kurallarına göre yalnızca lisanslı medya kaynaklarına bağlanabilen ve böylece Putin rejiminin yasal kısıtlamaları kullanmasına izin veren yerleşik Haber toplayıcının bir sonucu olarak yerel çevrimiçi haber anlatısını şekillendirmek için – satışa koşulları uygulayan rejimi tasavvur etmek mümkündür.

Nisan ayında Teknolojik Haberler’a konuşan Yandex’in eski bir CTO yardımcısı olan Grigory Bakunov, Kremlin’in çevrimiçi haber anlatımı üzerindeki kontrolünü artırmaya çalışırken, şirketteki mühendislerin daha önce Haber ürününü kapatmayı nasıl düşündüklerini anlattı – ancak sonuçta, fırsatlarını kaçırdı. 2017’de, haber toplayıcıların kaynak olarak yalnızca devlet onaylı siteleri kullanabileceğine dair bir yasa çıkardığında, devlet algoritmik beslemenin “sanal devralmasını” tamamlamadan önce ürünü öldürün.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/17/yandex-ya-ru/

Yorum yapın