Yalnızca Snapdragon’lu Galaxy S23’ün harika bir hamle olmasının 3 nedeni


arka, bağlantı noktaları ve sim yuvasını gösteren samsung galaxy s22 yüzü aşağı dönük

Ryan Haines / Android Otoritesi

Mayıs ayında, Samsung’un 2023 ve 2024’te üst düzey Exynos işlemci lansmanlarını atlayacağı iddiasıyla Kore’den çılgın bir söylenti çıktı. Bu, Samsung’un Galaxy S23 ve S24’ünün yalnızca Qualcomm Snapdragon silikonunu kullanacağı anlamına geleceği için oldukça iddialı.

Kıdemli analist Ming-Chi Kuo, o zamandan beri bu iddiayı kısmen yineledi ve Galaxy S23’ün muhtemelen yalnızca Snapdragon gücünü kullanacağını iddia etti. Bu, yıllardır Galaxy S amiral gemileri için çift kaynaklı bir yaklaşım kullanan Samsung için büyük bir olay dönüşü olacaktır. Ancak bunun iyi bir şey olmasının birkaç nedeni var.

Sebep 1: Hepsine hükmedecek bir Galaxy amiral gemisi

Samsung Galaxy S22 Ultra kamera muhafazası

Robert Triggs / Android Otoritesi

Sadece Snapdragon’a özel bir Galaxy S23 serisi lehine belki de en önemli argüman, tüketicilere cihazı nereden satın aldıklarına bakılmaksızın tek bir versiyon sunacak olmasıdır.

Avrupa, Orta Doğu, Hindistan ve Afrika’daki kullanıcılar geleneksel olarak Exynos varyantını aldı – ancak bu yıl yalnızca Avrupa bir Exynos Galaxy S22 aldı. Bu, Exynos yonga setinin daha düşük olduğu yıllarda büyük bir düşüş oldu; bu, bu bölgelerdeki tüketicilerin daha yüksek olmasa da benzer bir fiyata daha az güçlü bir telefon aldıkları anlamına geliyor.

Exynos destekli Galaxy amiral gemileri, beygir gücü ve geliştirici desteği açısından genellikle Snapdragon varyantlarının gerisinde kaldı.

Exynos varyantı saf güç açısından karşılaştırılabilir olsa bile, Samsung’un yonga setleri oyun desteği gibi diğer alanlarda hala geride kaldı. Bunun açık bir örneğini Diablo Immortal yayınlandığında görmüştük, çünkü oyun vardı. Exynos modellerinde ciddi sorunlar, görünüşte geliştirici desteği eksikliği nedeniyle. Bu mutlaka Samsung’un hatası değil, ancak Qualcomm silikonu genellikle birçok geliştirici için bir önceliktir. Bunun gibi sorunlar nadirdir ve bir Snapdragon çipinde ortaya çıkarsa hızlı bir şekilde çözülür.

Ayrıca fotoğraf ve video kalitesi söz konusu olduğunda Exynos ve Snapdragon sürümleri arasında küçük farklılıklar gördük. DXOMark Exynos Galaxy S22 Ultra’nın çoğu senaryoda, çubuk video kalitesinde ve düşük ışıklı telefoto görüntü kalitesinde Snapdragon varyantı tarafından sınırlandığını bildirdi.

Bu nedenle, Galaxy S23 serisi için yalnızca Snapdragon silikonuna geçmek, geleneksel Exynos bölgelerindeki kullanıcıların sonunda aynı telefonu paraları karşılığında alacakları anlamına gelmelidir. Ve bu kararı vermek için şu andan daha iyi bir zaman yok gibi görünüyor.

Sebep 2: Bu, 2023’te tek taraflı bir savaş olabilir

Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 logosu

2023’te bir Qualcomm ve Exynos hesaplaşmasının Samsung’un silikonu için büyük bir yenilgiye yol açacağından şüphelenmek için sebep var.

Ancak Qualcomm, standart Snapdragon 8 Gen 1’in yıl ortası yenilemesi olan en yeni Snapdragon 8 Plus Gen 1’i üretmek için Tayvan’ın TSMC’sine geri dönüyor. yine de standart 8. Nesil 1’e göre %30 verimlilik artışı ve CPU ve GPU saat hızında ~%10 artışla. Verimlilik iddiası özellikle etkileyici, çünkü şirket bunu genellikle yıl ortası çipleriyle vurgulamıyor. ROG Phone 6 Pro, çoğu zaman Snapdragon 8 Gen 1 telefonlardan daha iyi kıyaslama sonuçları sağladığından, bu kazanımlar çoğunlukla gerçek dünyada da kendini gösteriyor.

Tüm bunlar, TSMC’nin Samsung’un dökümhanesine kıyasla üstün üretim yetenekleri sunduğunu gösteriyor. Ayrıca, çeşitli rivayetler göstermektedir ki Qualcomm, TSMC’ye bağlı kalıyor Snapdragon 8 Gen 2 yonga seti için bir yıl daha öne geçecek.

Analist Ming-Chi Kuo, birkaç gün önce benzer duyguları tekrarladı, iddia etmek Samsung, yeni nesil Snapdragon SoC ile rekabet edemediği için Galaxy S23 için Exynos 2300’ü benimsemeyebilir. Exynos yonga setinin Samsung 4nm işleminde, Snapdragon yongasının ise TSMC’nin 4nm işleminde yapılacağını iddia etti.

Ming Chi Kuo Aslanağzı 8. Nesil 2 Tweet

Ancak bu, Qualcomm’un bir dökümhanenin diğerine göre üretim üstünlüğünü göstermek yerine daha iyi bir yonga seti üretmesi durumu olabilir mi? Pekala, bir kanıtımız daha var.

Snapdragon 865, kıyaslamalarda (özellikle GPU testleri) Exynos 990’ı kolayca yendiği için Galaxy S20 serisinin Exynos serisi için düşük bir nokta olduğu yaygın olarak kabul ediliyor. Merakla – ya da değil – Qualcomm yonga seti o zamanlar TSMC tarafından, Exynos 990 ise Samsung tarafından üretildi.

Bu mutlaka bir sigara tabancası değil, ancak gelecek yıl hem Exynos hem de Snapdragon Galaxy S23 telefonlarımız varsa Samsung’un Exynos hattı benzer şekilde büyük bir drubbing için olabilir gibi görünüyor.

Sebep 3: Artık özellik eşliği hakkında endişelenmenize gerek yok

Samsung Galaxy S21 Ultra, arka ve kamera modülünü gösteren bir günlükte yüzü aşağı dönük

Robert Triggs / Android Otoritesi

Yalnızca Snapdragon’a özel bir Galaxy S23 serisine geçerek Samsung’un özellik paritesi konusunda endişelenmesine gerek kalmayacak. Samsung’un, diğer varyant aynı özelliği desteklemediği için bir varyantta sunulan harika bir özelliği terk etmek zorunda kaldığı yıllar boyunca birkaç kez olduğunu gördük.

Öne çıkan bir örnek, resmi olarak Galaxy S8 serisiydi. 4K/60fps kayıtta eksik çünkü Snapdragon 835’te yoktu. Benzer şekilde Galaxy S10 serisi, Exynos 990 desteklemesine rağmen Snapdragon 865 sunmadığı için 8K kaydı kaçırdı. Galaxy S22 serisi, Exynos 2200 desteklemediği için 8K HDR işlevini de kaçırıyor gibi görünüyor.

Başlamak için yalnızca bir sürüm olsaydı, Samsung’un özellik eşliği konusunda endişelenmesine gerek kalmazdı. Bu ayrıca Galaxy üreticisinin 8K HDR kayıt gibi Snapdragon özelliklerinden tam olarak yararlanabilmesi için kapıyı da açıyor.

Exynos’u atlamak neden endişe kaynağı olabilir?

Samsung Exynos 2100 resmi resmi

Yalnızca Snapdragon’a özel Galaxy S23 serisinin birçok potansiyel avantajına rağmen, böyle bir hareketin hala birkaç potansiyel dezavantajı var.

Belki de en acil endişe devam eden küresel çip sıkıntısıdır. Şimdilik en kötüsü geride kalmış gibi görünüyor, ancak tek bir yonga seti ile gitme kararı, Qualcomm veya TSMC üretim sorunları yaşarsa Samsung’un herhangi bir esnekliği olmayacağı anlamına geliyor. En kötü durum senaryosu? Samsung, Galaxy S23 serisini bazı pazarlara getiremeyebilir veya bu bölgelere sınırlı stok gelebilir.

Yalnızca Snapdragon’un geleceği için bir başka potansiyel endişe, Samsung’un Qualcomm’dan fiyat baskısı görmesi olabilir. Snapdragon üreticisi, bu yongalar için teorik olarak en yüksek doları alabilir ve Samsung’a Galaxy S23 serisinin maliyetini artırarak kar marjlarını sürdürmesi için baskı yapabilir.

Daha fazla Samsung kapsamı: İşte Exynos’un Snapdragon’a karşı büyük bir anlaşma olmasının nedeni

Ayrıca Snapdragon 8 Gen 2’nin büyük bir hayal kırıklığı olarak ortaya çıkması, hayranların Galaxy S23 serisine bağlı kalmak istiyorlarsa alternatif bir model bırakmaması ihtimali de var. Öte yandan, akıllı telefon üreticileri, gerektiğinde alternatif bir işlemciye geçmeleri için onlara biraz boşluk bırakarak, çipleri çok önceden ele geçirme eğilimindedir. Bunun için açık bir emsal, Galaxy S6 serisiydi: Lansmandan önce söylentiler dolaştı. Samsung, Snapdragon 810’u düşürdü Snapdragon silikonuyla ilgili aşırı ısınma sorunları nedeniyle Exynos 7420 için.

Yalnızca Snapdragon’a özel bir Galaxy S23 serisi, Snapdragon yongası desteklemiyorsa Samsung’un bazı gelişmiş donanım özelliklerini uygulamasını da durdurabilir. Eşdeğer Snapdragon SoC onlara sunmadan önce, zaman zaman bazı video kalitesi seçeneklerini destekleyen Exynos çiplerinden zaten bahsetmiştik. Ancak Snapdragon işlemcilerden önce AV1 kod çözme ve donanım tabanlı ışın izleme gibi Exynos silikon desteği özelliklerini de gördük. Neyse ki, birincisi Snapdragon 8 Gen 2 için bir kilit gibi görünüyor.

Faydalar muhtemelen olumsuz yönlerden daha ağır basar

Samsung Galaxy S21 Plus ve Galaxy S20 Plus arka ve kameralar

Robert Triggs / Android Otoritesi

Yalnızca Snapdragon’a özel bir Galaxy S23 serisiyle ilgili bu endişelere rağmen, durumun açıkça çok sayıda potansiyel artısı var.

Birincisi, Avrupa’daki tüketiciler nihayet diğer bölgelerdeki modellerle aynı performansa sahip bir telefon alabildi. Bu aynı zamanda, tüm varyantlarda oyun ve kamera kalitesi için aynı desteğin yanı sıra yapay olarak bir varyantı geride bırakmadan aynı özellik seti anlamına da gelir.

Her iki durumda da, 2023, Samsung akıllı telefon hayranları için çok ilginç bir yıl olabilir gibi görünüyor. Ancak söylentilerin doğru olduğunu ve Samsung’un gerçekten de 2025 için çok güçlü bir şey üzerinde çalıştığını umuyoruz.

Kaynak : https://www.androidauthority.com/snapdragon-galaxy-s23-good-choice-opinion-3185541/

Yorum yapın