Yakınlaştırma ve Geliştirme (bir tür), Picsart’ın AI görüntü geliştiricisi ile gerçeklerden kurguya geçiyor – Teknolojik Haberler


bunu geliştirebilir misin” CSI dedektifi, gözlüklü bir bilgisayar ineğine, sürücü ehliyeti olabilecek veya olmayabilecek altı piksellik bir CCTV görüntüsü alanını işaret ederek sorar. İki saniye sonra suçlunun adı, doğum tarihi, adresi, ayakkabı numarası, IQ, favori rengi, alerji listesi ve Netflix izleme geçmişi var. Eğlenceli, evet. Mantıksız ve imkansız, elbette. Ancak çözünürlük ve netlik cephesinde arzulanan bir şey bırakan eski bir fotoğraf kitaplığında oturan fotoğrafçılar için bu uzun süredir devam eden bir rüya. Çevrimiçi fotoğraf düzenleme aracı Picsart bugün, hayalleri gerçeğe yönlendirmek için yapay zeka destekli yeni bir görüntü geliştirme aracı başlattı.

Araç, çevrimiçi yazdırma veya paylaşma için bir görüntünün genel kalitesini ve çözünürlüğü artıran görüntü iyileştirme ve yükseltme sunabilir. Şirket, pikselli efektleri kaldırmak veya bulanıklaştırmak, piksel eklemek ve sahneleri ve yüzler dahil nesneleri keskinleştirmek ve geri yüklemek için gelişmiş AI modelleri kullandığını açıklıyor. Geleneksel olarak, bu tür bir teknoloji, sınırlı kaliteye sahip pahalı yazılımlarla sınırlıydı, ancak Picsart, bunu düşük maliyetli, kullanımı kolay bir araç olarak sunmak için zemine bir pay koyuyor.

Picsart baş bilim adamı ve Picsart AI Research’ün kurucusu Humphrey Shi bir basın açıklamasında, “Kamera teknolojisinin inanılmaz ilerlemesine rağmen, birçok görüntünün tüm yaratıcı ihtiyaçları karşılayacak kadar yüksek kalitede olmadığını görüyoruz” dedi. “Artık kullanıcılar herhangi bir görüntüye kolayca AI Enhance uygulayabilir ve kaliteyi ve çözünürlüğü saniyeler içinde artırabilir ve bu yeteneği yalnızca içerik oluşturucu topluluğumuza değil, Picsart kullanan işletmelere de sağlamaktan heyecan duyuyoruz.”

Teknolojinin bir parçası olarak kullanılabilir Picsart’ın işletmeler için sunduğu API, bu yılın başlarında başlatılan. Bu özellik aynı zamanda, yüz öğelerinin kalitesini iyileştiren veya eski haline getiren “HD Portre” olarak Picsart iOS uygulamasında kullanıma sunuluyor.

Aracı denedim ve oldukça iyi görünen ancak bazen de oldukça güzel olan görüntülerle iyi çalıştığını keşfettim. . . ne diyeceğiz, ilginç Sonuçlar.

İlk olarak, teknolojinin olması gerektiği gibi çalıştığına bir örnek — bu, 2006’da Sony Ericsson K608i kameralı cep telefonuyla çekilmiş bir fotoğraf. Çok erken “yüksek kaliteli” kameralı telefonlardan biriydi ve makul çözünürlüklü fotoğraflar çekti. Bu 1280 x 1024 pikseldi. Picsart’ın yapay zekası onu 2560 x 2048’e yükseltti, ancak daha da önemlisi, bir grup dijital gürültüyü ortadan kaldırmak konusunda gerçekten etkileyici bir iş çıkardı:

PicsArt geliştirilmiş fotoğraf

Sony Ericsson K608i örnek görüntü. Resim Kredisi: hac kampları

Hadi daha yakından bakalım:

PicsArt geliştirilmiş fotoğraf

Orijinali solda, Picsart’ın yükseltilmiş ve gürültüsüz versiyonu sağda. Resim Kredisi: hac kampları

Penceredeki çizgilerin netliğine, çatıdaki özelliğe, gökyüzündeki gürültünün olmamasına ve mermerin net berraklığına dikkat edin. Gerçekten çok etkileyici.

Picsart’ın teknolojisini bir dizi eski fotoğraf üzerinde denedim ve sonuçlardan sürekli olarak etkilendim ve şaşırdım. İşte yine Sony Ericsson K608i kamerayla çekilmiş bir başka fotoğraf — keskinleştirme ve kontrast biraz ürkütücü görünüyor, ancak Ashley’nin yüzündeki keskinlik ve şişe etiketinin canlılığı gerçekten çok etkileyici.

Ashley Smithers, şimdi CEO ve kurucusu Amefist. Neden bu fotoğrafta bira içen mor ördek gagalı bir ornitorenk zamanın sisleri arasında kaybolmuş. Resim Kredisi: hac kampları

Filtre, yüzlerin keskinleştirilmesi konusunda biraz fazla hevesli, çünkü muhtemelen yüzlerin nasıl görünmesi gerektiğini bildiğini tahmin etmeye çalışıyor. Biraz gerçekçi görünmeye başladığına inanıyorum; yüzüm keskin, evet, ama Apple logosu ve asansördeki başımın arkasındaki metin hala bulanık. Fotoğrafın parmak uçlarını Esrarengiz vadi benim zevkime göre biraz fazla. Ayrıca yüzümün (aynada, omzumun üzerinden) ikinci yansımasının keskinleşmemiş veya gelişmemiş olması da biraz ilginç.

Sizinki gerçekten Hitman gibi giyinmiş, orijinal iPhone kullanılarak fotoğraflanmış. Resim Kredisi: hac kampları

Aracın içinden geçirdiğim bazı fotoğraflar esasen değişmeden kaldı ve diğerleri görüntüdeki insanların yüzlerini tanınmayacak şekilde, son derece tatsız şekillerde karıştırdı. Yine de Picsart’ın teknolojisi hem etkileyici hem de oynaması eğlenceli ve ekibinin de belirttiği gibi bu, aracın zaman içinde daha fazla iyileştirme görecek olan ilk versiyonu. Nihayetinde, çok eski fotoğraflarımdan bazılarının, korkunç gürültü, bulanıklık ve namlunun dibini kazıma çözünürlüğüne sahip olduklarında bile yeniden canlandığını görmekten çok memnunum.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/08/zoom-and-enhance-kinda-goes-from-fact-to-fiction-with-picsarts-ai-image-enhancer/

Yorum yapın