Yakın zamanda kapatılan üçüncü taraf uygulamaları Twitter’ın gelişimine nasıl katkıda bulundu? Teknolojik Haberler


Geçen hafta Twitter, geliştirici şartlarını herhangi bir alternatif Twitter istemci uygulamasını etkili bir şekilde yasaklayacak şekilde güncelledi. Şirketin değişikliği, Twitterrific, Tweetbot, Echofone ve Fenix ​​dahil olmak üzere birçok popüler uygulamanın şirketin geliştirici platformu ekibi tarafından herhangi bir bildirim veya açıklama yapılmadan askıya alınmasının ardından geldi.

Sosyal medya şirketi, üçüncü taraf müşterilerinden uzak durma kararları konusunda şeffaf değildi, yalnızca “uzun süredir devam eden” kuralları uyguladığını söylüyordu (daha sonra bu kuralları uygulamak zorundaydı). belgelemek için acele et), geliştiricilerin platforma daha fazla güvenmemesine neden olur. Twitter’ın uygulama geliştiricilerle yıllardır zorlu bir ilişkisi olsa da, üçüncü taraf müşteriler, Twitter’ın bugünkü deneyiminin temelini oluşturan birçok kritik özelliğe katkıda bulunmuştur.

Aşağıda, üçüncü taraf uygulamalar tarafından yapılan işlerin nasıl sosyal ağın ayrılmaz bir parçası haline geldiğine dair bazı örnekler topladık:

  • Kuş logosu: Twitter’ın en eski müşterilerinden biri olan Twitterrific, başladığında bir kuş logosu kullanmaya başladı ve diğer müşteriler de onu takip etti. uygulamanın ortak yaratıcılarından Ged Maheux tarafından yazılan bir blog. Kuş bir parçası oldu Twitter’ın resmi logosu yalnızca 2010’da.
  • “Tweet” kelimesi: Bu doğru. Tweet kelimesi, başlangıçta şirketin sözlüğünün bir parçası değildi. Maheux tarafından yazılan başka bir blog gönderisi, Twitter’ın kurucusu Biz Stone’un kullanıcılara “Twitter-ers” ve “Twittering” gibi kelimeler kullanan e-postalarından birinden alıntı yapıyor. Ocak 2007’nin başlarında Twitterrific, “Twit” terimini kullanmaya başladı. Gönderi, Twitter’da çalışan mühendislerden birinin “Twit” ten “Tweet” e isim önerdiğini belirtiyor.
  • Tazelemek için çek: Bugün, Twitter’ı yenilemek için çek düğmesi olmadan hayal etmek zor. Ancak o zamanlar Twitter’ın bir uygulaması yoktu. Bu özelliğin öncülüğünü, geliştirici tarafından yapılan Tweetie adlı bir uygulama yaptı. Loren Brichter.

Görsel Kaynakları: Teknolojik Haberler

  • iPhone uygulaması: Bu arada, Twitter, Tweetie’yi 2010 yılında satın aldı ve ardından onu yerel bir resmi müşteri olarak piyasaya sürdü. Twitterrific yayınlayan ilk şirket oldu yerel bir Twitter uygulaması hem iPhone’da hem de Mac’te.
  • Harekete geçirmek için kaydırın: Bu aynı zamanda, Twitter şirketi satın aldığında kullanımdan kaldırılan bir Tweetie imza özelliğiydi. Kullanıcılar bir tweet’i kaydırdığında, yanıtla, retweetle, favorilere ekle ve paylaş gibi eylemleri ortaya çıkardı. Yapılan özellik 2012’de resmi Twitter uygulamasına geri döndü.
  • Satır içi fotoğraflar ve videolar: Twitter’ın ilk günlerinde, sosyal ağ, kullanıcıların doğrudan zaman çizelgesinde görüntülemek yerine fotoğraf ve video bağlantılarını tweetlemesine olanak tanıyordu. Brizzly, satır içi fotoğraf ve video önizlemelerini destekleyen en eski Twitter istemcilerinden biriydi.
  • Görüntü barındırma: Başlangıçta, Twitter’ın herhangi bir resim barındırma çözümü yoktu. 2011 yılında şirket, kullanıcıların fotoğraf yüklemesini sağlamak için Photobucket ile ortaklık kurdu. Bu arada, Twitpic ve Yfrog gibi diğer hizmetler Twitter için bu boşluğu doldurdu. 2015 yılında Twitter sonunda Twitpic’i satın aldı. fotoğraf paylaşım hizmetinin kapanmasına saatler kala.
  • Tweet’i düzenle: Twitter, tweet düzenleme özelliğini ilk olarak geçen yıl Twitter Blue abonelerine sunarken, üçüncü taraf istemciler bu özelliği sağlamak için farklı şeyler denediler. heyecan verici tweet düzenleme özelliğini tanıttı 2014 yılında arka uçtaki tweet’i silerek ve yeniden yayınlayarak. 2020’de Brizzly, bir tweet’i yerel olarak oluşturup yayınlamadan önce belirli bir süre boyunca saklayarak bir tweet düzenleme özelliğini kullanıma sundu.
  • Konu okuma: Twitter konuları, son yıllarda hikayeleri paylaşmak için popüler bir araç haline geldi. Ancak yerel uygulamada ileti dizilerini okumak bir acı oldu. Bu sorunu çözmek için şirket, Threader’ı satın aldı ve onu Twitter Blue aboneliğinin bir parçası yaptı.
  • Küratörlük: Twitter’ın geçen yılki işten çıkarmalarında şirket kürasyon ekibini görevden aldı. Twitter’ın API’si buna izin veriyorsa, üçüncü taraf uygulamaları bu boşluğu doldurabilir. Eskiden, Favster en iyi tweet takibini sağlıyordu ve Listeli küratörlüğünü yaptı takip edilecek ilginç listeler.

Üçüncü taraf uygulamaların çağı sona ererken, bazı şirketler kızgın bloglar veya diğeri methiyelerTwitter’ın sahibi Elon Musk, Twitter’ı artık bir “her şey uygulaması” (“süper uygulama” olarak da bilinir) yapmak istediğini iddia ediyor. gelecekteki gelişmeleri engelleyebilecek şirkete.

Kaynak : https://techcrunch.com/2023/01/24/how-the-recently-shuttered-third-party-apps-contributed-to-twitters-development/

Yorum yapın