Wysa, terapist sohbet robotunu daha geniş bir zihinsel sağlık hizmetlerine genişletmek için 20 milyon dolar artırdı – Teknolojik Haberler


WysaAslen Hindistan’da, kullanıcıların duygularını konuşmalarına yardımcı olan bir AI sohbet robotu etrafında kurulan popüler bir akıl sağlığı uygulaması, 65 ülkede 4,5 milyon kullanıcıya ulaştıktan sonra işini genişletmek için B Serisi finansman turunda 20 milyon dolar topladı.

Tüm sermaye turu, Hindistan’ın dijital sağlık odaklı risk sermayesi fonu HealthQuad tarafından yönetiliyor ve ayrıca İngiltere’nin kalkınma finansmanı kurumu British International Investment’ın (BII) katılımıyla. Plan, parayı kendi iç pazarını ve halihazırda sırasıyla FDA ve Ulusal Sağlık Servisi’nden (NHS) onay almış olduğu ABD ve Birleşik Krallık’ta ikiye katlamak için kullanmak olacak ve ikincisi tarafından Ulusal Sağlık Servisi’nin (NHS) bir parçası olarak kullanılıyor. çevrimiçi ruh sağlığı hizmetleri. Başlangıçta İngilizce çalışmak üzere inşa edilen Wysa, yatırımın bir kısmını çok dilli desteği genişletmek için de kullanacak. Takımda şu anda 100-150 kişi var.

Önceki destekçiler hem Amazon’u hem de Google’ı (dijital asistan fonları yoluyla yatırım yapan) içeriyordu ve Wysa bu turdan önce 9,4 milyon dolar topladı. Değerleme açıklamıyor.

Wysa’nın kurucu ortağı Ramakant Vempati, Teknolojik Haberler ile yaptığı röportajda, “Tahmin edebileceğiniz gibi, akıl sağlığına olan talep patlıyor” dedi. “Ruh sağlığı uzmanlarının sayısı bu talebi karşılamak için yeterli değil.”

Yönetici, Wysa’nın bulunduğu 1,3 milyar insanın yaşadığı Hindistan’da, ruh sağlığı mesleğinde 10.000’den az kişinin eğitim aldığını da sözlerine ekledi. Ayrıca, oranların dünyanın diğer bölgelerinde benzer olduğunu kaydetti. Vempati, Birleşik Krallık’ta NHS’nin altı ila 12 aylık bir bekleme listesine sahip olduğunu söyledi.

“Tipik olarak, bir akıl sağlığı hizmetine erişim kapılıdır. Bir tür teşhisle ya da bir tür teşhisle sınırlandırılıyor – sadece yeterince şiddetli iseniz bir terapistle konuşabileceğinizi söylüyor, çünkü açıkçası terapi pahalı ve birilerinin bunun için ödeme yapması gerekiyor ”dedi.

Buna karşılık, uygulamanın “insanların içeri girebileceği ve anonim olarak sadece onları rahatsız eden şey hakkında konuşabileceği erken katılım ve güvenli alan” sunduğunu belirtti.

Yönetici, “Bu, insanları öne çıkmaya teşvik ediyor” dedi.

Bengaluru, Boston ve Londra’da faaliyet gösteren Wysa, bu açığı kapatmak için bir çözüm olarak pazarlanıyor.

2016 yılında, CEO ve kurucu ortak Jo Aggarwal’ın derin bir depresyona girmesinden sonra kavramsallaştırılan uygulama, kullanıcılara bir dizi terapötik teknik sunuyor.

Vempati, Wysa’nın üç devletli bir çözüm olarak çalıştığının altını çizdi. İlk kısmı yapay zeka sohbet teklifi olarak kitlelere sunulurken, ikinci kısmı koçlar, danışmanlar ve personeldeki terapistler dahil olmak üzere insanlardan gelen daha yapılandırılmış yardımdır. Üçüncü bölüm, dedi, şirketin klinik programlar dediği şey.

Daha basit bir deyişle, akıllı telefon kullanıcıları Wysa’ya ücretsiz bir model altında bir ruh sağlığı uygulaması olarak erişebilirken, Accenture, Colgate-Palmolive, Aetna International ve Swiss Re gibi işverenler, Çalışan Yardım Programları (EAP) dahil olmak üzere mevcut çalışanlara sağlanan faydalar aracılığıyla desteklerini sunuyor.

İngiltere’deki NHS’nin yanı sıra Singapur’daki Sağlık Bakanlığı da dahil olmak üzere sağlık hizmeti sağlayıcıları da ülkelerindeki çok sayıda halk için bir çözüm olarak Wysa’yı kullanıyor.

Vempati, Teknolojik Haberler’a Wysa’nın işinin yaklaşık yüzde 80’inin kurumsal müşterilerden geldiğini söyledi.

“Kurumsal ve B2B, hem ticari büyüme hem de etki açısından ileriye dönük olarak giderek daha önemli hale gelecek,” diyerek B2C modelinin tarihsel olarak Wysa’nın pazar etkisinin çoğunluğunu yönlendirdiğini de sözlerine ekledi.

HealthQuad’ın baş yatırım yetkilisi Charles Antoine-Janssen yaptığı açıklamada, “Wysa’nın ihtiyaçları, yüksek gelirli ülkelerden düşük gelirli ülkelere kadar her yerde mevcut” dedi. “Kabul etmeyen toplumlarda yaşayan hastalar için hızlı, etkili ve damgalayıcı olmayan AI kullanan hastaların ruh sağlığı triyajı, Hindistan, geri kalan düşük gelirli Asya, Afrika ve dünyanın en zengin ülkelerinde büyük bir ihtiyaca cevap veriyor.”

Wysa’nın ayrıca bir sağlık bileşeni geliştirmesi vardır: kullanıcılara zihinsel sağlık sorunlarına yardımcı olmak için düzenli meditasyon, nefes alma ve farkındalık egzersizleri ve mikro eylemlerin yanı sıra bilişsel-davranışçı teknikler (CBT) aracılığıyla rehberlik eder.

“Birçok klinik deneme yaptık ve kronik ağrıları olan ve mücadele eden hastalar veya insanlar üzerinde çok güçlü sonuçlar yarattık” dedi.

Mayıs ayında Wysa Çığır Açan Cihaz Tanımını aldı Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA). Statü, çözümün “hayatı tehdit eden veya geri döndürülemez şekilde zayıflatıcı hastalık veya durumların daha etkili tedavisi veya teşhisi” olduğunu vurgulamak içindir.

Vempati, FDA’nın tanınmasının uygulama için bir “sinyal verme gücü” olduğunu söyledi.

“Bu, ürünün kalitesine ve inşa ettiklerimize dair içsel güvendir” dedi.

Ancak başarı, FDA’nın Wysa’nın tıbbi bir çözüm olarak reçete edilmesine izin verme izni değil.

Yine de Vempati, Çığır Açan Cihaz Tanımlamasından gelen sinyalin, şirketin şu anda keşfetmekte olduğu “birçok ticarileştirme yolunu” açtığını söyledi.

Geçen yıl Mart ayında Wysa, Google Yatırım Programı kapsamındaki 17 uygulamadan biri oldu. Ayrıca, pi Ventures ve Kae Capital’in yanı sıra Google Asistan Yatırım Programı’ndan bir yatırımı da içeren Boston’daki W Health Ventures tarafından yönetilen bir A Serisi finansman turunda 5.5 milyon dolar topladı.

Google ve Wysa arasındaki ilişkinin doğası hakkında Vempati, bunun büyük ölçüde uygulamayı sorunsuz Google entegrasyonları göz önünde bulundurarak oluşturmakla ilgili olduğunu vurguladı.

“Yeni özellikler, uygulama deneyimini daha iyi hale getirmenin yeni yolları, Google’ın ne yaptığı ve piyasaya sürdüğü, kullanıcılara daha iyi yardımcı olmak için bundan yararlanmamıza yardımcı oluyor” dedi.

Google’ın desteği, Wysa’nın ses tabanlı deneyimleri keşfetmesine de yardımcı oluyor. Şirket ayrıca, Google Asistan’ın yanı sıra Alexa’yı entegre etmeye çalışmasına yardımcı olan Birleşik Krallık’taki AWS Accelerator’ın bir parçasıdır.

Ancak Vempati, ses desteğini entegre etmenin şu anda “çok erken bir aşamada” olduğunu belirtti.

“Etkiyi ölçeklendirmek istiyorum. Şu anda bulunduğumuz yerde iyi bir yerdeyiz, ancak çok daha fazlasını yapabiliriz” dedi.

Wysa, aynı zamanda, akıl sağlığı destek hizmetlerini ölçeklendirirken kullanıcı gizliliğinin nasıl üst düzeyde tutulacağı üzerinde de çalışıyor. Bu, şimdiye kadar onun için zor bir alan oldu, tt’den sonra Mozilla tarafından vurgulanan Bu yılın başlarında yayınlanan ve Wysa’nın bazı rakiplerini mahremiyet konusunda gevşek davrandıkları için seçen bir raporda.

Vempati, şirketin yeni yatırımı yeni ortaklıklar kurmak, ürünü geliştirmek ve geliştirmek ve İngilizce’nin ötesine geçmek ve yeni diller tanıtmak için kullanmak istediğini belirtti.

Srini Nagarajan, “Wysa’ya yaptığımız yatırım sayesinde, BII, düşük gelirli ve kırsal kesimdeki bireylerin ruh sağlığı hizmetlerine erişimini artıran yenilikçi, teknoloji destekli bir şirketi destekleyerek uzun vadeli üretken ekonomik refahı desteklemek için bütünsel bir yaklaşım benimsiyor,” dedi. British International Investment’da MD ve Asya Başkanı.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/14/wysa-20-million-series-b-funding-expand-therapist-chatbot-wider-mental-health-services/

Yorum yapın