WWDC22: Apple, bildirime dayalı aygıt yönetimini Mac’e mi getiriyor?


Mühendisler ve geliştiriciler için bildirime dayalı cihaz yönetimi çözümlerini uygulamak için daha fazla fırsat, en azından WWDC 2022’de ortaya çıkacak gibi görünüyor. MacAdminler.

Etkinlik öncesi podcast sırasında konuşan konuşmacılar, Apple’ın sonunda tüm mobil cihaz yönetimi (MDM) sağlayıcılarının bildirimsel yönetim için destek sağlamasını gerektireceğini savunuyor. Bu, bildirime dayalı cihaz yönetimini Mac’e getirmeyi içerebilir mi?

Bildirime dayalı cihaz yönetimi nedir?

Apple, bildirime dayalı cihaz yönetimini büyük ölçüde iki nedenden ötürü ilk kez geçen yıl uygulamaya koydu: cihazları daha proaktif hale getirmek ve büyük cihaz filolarını yöneten MDM sunucuları üzerindeki etkiyi azaltmak. Bu, performansı ve ölçeklenebilirliği artırmalıdır.

“Cihaza bildirimler göndererek ve durum kanalını kullanarak, o cihaz daha otonom ve proaktif hale geliyor. Ve MDM çözümünüz, MDM protokolünü kullanarak cihaz deneyiminin birçok yönünü yönetecek,” diye açıklıyor Apple’ın geliştirici notları.

Standart MDM ile bildirimsel arasındaki fark şu şekilde görülebilir:

Standart MDM:

MDM cihaza bir komut gönderdiğinde, değişikliği uygulamak için sunucu ile cihaz arasında birden çok etkileşim gerekir. Alternatif olarak, MDM sistemi, cihaz ucunda yapılan herhangi bir değişiklikte cihazı güncellemesini istemelidir. Cihaz, önemli değişiklikler için kendisini izlemez ve bu tür değişikliklerin gerçekleştiğini bildirmek için MDM sistemiyle proaktif olarak iletişim kurmaz.

bildirim:

Cihazlar kendilerini izler ve bir değişiklik uygulandığında bir MDM sistemini bilgilendirebilir. Ayrıca sunucu ve cihaz arasında daha az etkileşimle değişiklikleri daha hızlı dağıtabilirler. Kısmen bu özerklik, çevrimdışı olduğunda veya MDM sunucusu kullanılamadığında cihaza daha iyi koruma sağlar. Aslında, politikalar daha hızlı uygulanabilir ve yöneticiler filodaki cihazlarla ilgili daha doğru bilgilerden yararlanır.

Telif Hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.

Kaynak : https://www.computerworld.com/article/3663052/wwdc22-apple-brings-declarative-device-management-to-the-mac.html#tk.rss_all

Yorum yapın