WWDC 2022’de Apple Sherlock’un sunduğu her şey – Teknolojik Haberler


Apple, geçen hafta dünya çapındaki geliştirici konferansında (WWDC) iOS, iPadOS, watchOS ve macOS için bazı harika güncellemeler sundu.

Şirket, daha iyi çoklu görev için Stage Manager ve kötüye kullananlardan uzaklaşmak için Güvenlik Kontrolü gibi iOS’ta daha önce hiç görülmemiş birkaç yeni özelliği duyurdu. Ancak, Apple’ın basitçe Sherlock’a kattığı başkaları da var – Apple’ın üçüncü taraf uygulamaların ayırt edici özellikleri olan özellikleri bir araya getirmesi ve bu uygulamaların bu özellikler için artık kullanılmasına gerek kalmaması terimi. Birçok insanlar Twitter’dan Bu yıl kaç uygulamanın Sherlock’a sahip olduğuna şaşırdım.

Apple mühendislerinin bir toplantı odasında oturup bir uygulamadan “ilham aldığını” veya bir özelliğin zaten ürün yol haritalarının bir parçası olup olmadığını söylemek zor. Her iki durumda da, belirli bir sorun için bir uygulama bulmaya çalışmaktan çok daha fazla insanın sistem tarafından pişirilen bir özelliği kullanması muhtemeldir – ikincisi bazı benzersiz ekstra özellikler sunmuyorsa.

Deneyimsiz olanlar için, “Sherlocked”ın Apple meraklıları arasında nasıl popüler bir kelime haline geldiğinin arka planı burada. Şirket, 90’ların sonlarında macOS 8 için Sherlock adlı bir bulucu uygulaması yayınladı. Araç, yerel sisteminizdeki web’de ve dosyalarda arama yapma yeteneklerine sahipti.

Bu arada Karelia Software adlı bir şirketin, daha iyi internet araması için eklentiler gibi bazı üstün özelliklere sahip, 29 dolar fiyatla Watson adlı bir bulucu uygulaması vardı. 2002’de Apple, Watson’a benzer özelliklere sahip Sherlock 3’ü piyasaya sürdü ve Karelia’yı gereksiz hale getirdi ve sonunda kapanmaya zorladı.

Bu nedenle, Apple bir uygulamayı potansiyel olarak kapatabilecek veya işe yaramaz hale getirebilecek bir özellik yayınladığında Sherlocked kelimesi resme girdi.

Şimdi bu yoldan çıktı, işte Apple Sherlocked özelliklerin ve uygulamaların bir listesi.

Özellik: süreklilik kamerası

Sherlock’lu uygulama: kamuflaj

Apple’ın yeni süreklilik özelliği, iPhone’unuzu Camo’nun ana konuşması olan bir web kamerası olarak kullanmanıza izin verecek. iPhone üreticisi, bu yıl içinde iPhone’unuzu Macbook ekranınızın üzerinde tutacak özel bir montaj parçası çıkarmak için Belkin ile ortaklık kuruyor. Ayrıca, diğer uygulamaların bu özellikten kolayca yararlanabilmesi için Camera Continuity için bir API yayınlayacak.

Ama Camo tamamen ölmedi. Windows’ta mevcuttur ve ayrıca Android telefonlarla uyumludur. Camera Continuity yalnızca bir iPhone-Mac kombinasyonu ile çalışacağından, diğer masaüstü ve mobil sistem kombinasyonlarının Camo veya eşdeğer bir uygulamayı kullanması gerekecektir. Ayrıca, profesyonel kullanıcılarına paralarının karşılığını alabilmeleri için daha fazla video ayarlama özelliği sunabilir.

Özellik: Apple Pay Daha Sonra

Sherlock’lu uygulamalar: Klarna, Clearpaydiğerleri

Yılın başlarındaki raporlar, Apple’ın daha sonra öde hizmeti başlatacağını öne sürdü. Şirket bir adım daha ileri gitti ve hatta yeni bir kredi veren yan kuruluşu açtı.

Apple Pay Later hizmeti, altı haftaya yayılan dört eşit taksit halinde ödeyebileceğiniz, ancak herhangi bir faiz veya hizmet ücreti ödemeniz gerekmeyen alışverişler yapmanıza olanak tanır.

Klarna, Şimdi Al Sonra Öde (BNPL) hizmetiyle benzer bir anlaşma sunuyor. Apple ile rekabet etmenin bir yolu, müşterilerine daha iyi şartlar sunmak olabilir. (Klarna ve diğerlerinin hem tüketicilere hem de işletmelere daha geniş bir özellik ve hizmet yelpazesi sunduğunu da belirtmekte fayda var.)

Özellik: Görsel Arama

Sherlock’lu uygulamalar: Kaldır.bg

Apple’ın WWDC’den çıkan en eğlenceli özelliği, bir fotoğraftan veya videodan bir nesneyi “almanıza” ve onu görüntü olarak paylaşmanıza olanak tanır. Son görüntü, yalnızca arka planı kaldırılmış nesnenin görüntüsüdür – remove.bg hizmetinin gerçekten iyi yaptığı bir şey. Yani bir iPhone’unuz varsa, iOS 16 buna olan ihtiyacı ortadan kaldıracaktır.

Artık iOS 16 ile evcil hayvanlarınızı çıkartmalara dönüştürebilirsiniz

Artık iOS 16 ile evcil hayvanlarınızı çıkartmalara dönüştürebilirsiniz

Özellik: İlaç takibi

Sherlock’lu uygulamalar: MyTherapy, hap kutusu

Apple, iOS 16 ile ilaç günlüğünü ve hatırlatıcılarını çok kolay hale getirecek. ABD’de yerleşik kullanıcılar için bu özellik, ilacın kritik etkileşimi hakkında da sizi bilgilendirecek – örneğin, belirli bir hapı alırken alkol tüketmeniz tavsiye edilmezse.

iOS 16, kritik ilaçları almayı unutmamanız için hatırlatıcılarla size yardımcı olacaktır

iOS 16, kritik ilaçları almayı unutmamanız için hatırlatıcılarla size yardımcı olacaktır

Bazı ilaç takibi uygulamaları, envanter takibi gibi şık özelliklere sahiptir, ancak Apple bunu gelecekteki sunumlara kolayca dahil edebilir.

Özellik: Serbest çalışma

Sherlock’lu uygulama: Figma’nın FigJam’idiğerleri

Freeform, Apple’ın sizin ve ekip arkadaşlarınızın dijital bir beyaz tahta üzerinde birlikte çalışmasına olanak tanıyan yeni işbirliği uygulamasıdır. Doğrudan uygulamadan kendi notlarınızı ekleyebilir, fotoğraflar ekleyebilir, karalamalar çizebilir ve hatta FaceTime’ı kullanabilirsiniz. Bu yıl içinde iOS 16, iPadOS 16 ve macOS Ventura’da kullanıma sunulacak.

Elma Serbest Formu

Resim Kredisi: Elma

Apple’ın duyurusu, Figma’nın Mart ayında iPad’de kendi işbirliği aracı FigJam’in uygulamasını yayınlamasından aylar sonra geldi. gibi diğer uygulamalar İyi Notlar ve Herşeyi açıkla da benzer özelliklere sahiptir.

Freeform, projeleri diğer uygulamalardan taşımak için kolay geçiş araçlarına sahip olmayacaksa, profesyonel kullanıcılar yine de mevcut çözümlerine bağlı kalabilir.

Özellik: uyku takibi

Sherlock’lu uygulama: Oura, oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook

Apple, WatchOS 7 ile uyku takibini başlattı – ve bir Apple Watch takmasanız bile, Sağlık uygulaması uyku zamanı modu programına ve telefonunuzun kullanımına göre uykuyu izleyebilir. Bunların hepsi oldukça basitti: Apple size yatakta geçirilen ortalama süre gibi temel istatistikleri verdi.

iOS 16 ve WatchOS 9 ile REM, Core veya Deep uyku gibi farklı uyku aşamalarının süresi ve uyku sırasındaki nabzınız dahil olmak üzere uykunuz hakkında daha iyi istatistikler elde edeceksiniz.

iOS 16 ve WatchOS 9 ile gelen yeni uyku takibi

iOS 16 ve WatchOS 9 ile gelen yeni uyku takibi

Şimdiye kadar, her ikisi de yüzük veya bileklik gibi ek donanımlara dayanan Oura ve Whoop gibi hizmetler, ayrıntılı uyku analizi sağlıyordu. Bu nedenle, mevcut kullanıcılar artık Apple’ın duyurusundan etkilenebilir. Ancak birisi yeni bir giyilebilir cihaz için pazardaysa, kapsamlı uyku takibi, onları bir Apple Watch almaya ikna edebilecek çok önemli bir faktör olabilir.

Geçmişte, şirketin kullanıp kullanmadığı konusunda tartışmalar oldu. önemli uygulamalardan fikirleri kopyalamak için App Store vs. bu yeni özellikler Apple’ın sisteminin doğal bir evrimiyse.

Yıllar boyunca Apple, App Store’un birçok geliştiriciyi ve işi desteklediğini belirtmekten çekinmedi. Ancak son Antitröst tartışmaları, birçok geliştiricinin şirketin yeni dikeylere girme konusundaki rekabet karşıtı stratejisinden memnun olmadığını gösteriyor.

Apple yeni özellikler, uygulamalar ve hizmetler sunmaya devam ederken, antitröst bekçilerinin incelemesinden kaçınmak için kendisini pazardaki mevcut oyunculara karşı nasıl konumlandırdığı konusunda dikkatli olması gerekecek.

Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/13/all-the-things-apple-sherlocked-at-wwdc-2022/

Yorum yapın