Windows sorun giderme ipuçları, araçları ve teknikleri


İnsanlar günlük işlerinde Windows 10 veya 11 kullandıkça, bazen sorunlar, sorunlar ve açık hatalar meydana gelebilir. Ardından, altta yatan nedenleri teşhis etmeye çalışmak için sorun giderme alıştırmaları yapmak gerekebilir.

Bazen bu tür tanımlama, denenen düzeltmelere yol açabilir. Bazen bu tür girişimler başarılı bile olur. Diğer zamanlarda, sorunları çözmeyi ve/veya bu sorunları Microsoft’a bildirmeyi gerektirebilecek düzeltmeler mevcut olmayabilir.

Bütün bunlar, Windows’ta sorun gidermeye yönelik belirli bir disiplinin, kullanıcıların ve yöneticilerin süreci tamamlamasına ve minimum kesinti ile işe geri dönmesine yardımcı olması muhtemeldir.

Sorun giderme neyle ilgili

Her biri dikkatli gözlem ve bazı belgeler içeren üç temel faaliyet, çoğu sorun giderme çabasını yönlendirir. Kısaca açıklananlar, şunlardan oluşur:

1. Semptomları gözlemleme ve tanımlama: Windows cihazlarda bazı belirtiler tamamen açıktır. Genellikle, nedenleri doğrudan belirlemek için arayabileceğiniz hata mesajları içerirler.

“Sistem yavaş çalışıyor”, “önyüklenmesi sonsuza kadar sürüyor”, “uygulamanın başlatılması sonsuza kadar sürüyor”, “uzun ağ gecikmeleri” gibi diğer belirtiler daha genel olabilir. Bu son tür sorunlar, düzeltilmesi daha can sıkıcı ve zaman alıcı olabilir, ancak belirli sorun giderme araçlarına uygun olabilir (bu hikayenin ilerleyen bölümlerindeki “Windows sorun gidericilerinde” daha ayrıntılı olarak açıklanmıştır).

Telif Hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.Kaynak : https://www.computerworld.com/article/3672929/windows-troubleshooting-tips-tools-techniques.html#tk.rss_all

Yorum yapın