Wikimedia, Ukrayna’nın İşgaliyle İlgili İçeriği Üzerinden Rus Cezalarıyla Mücadele Ediyor


itibaren kaynak belirtilmeli borç

Rus hükümetinin, Ukrayna’yı işgaliyle ilgili doğru bilgilerin vatandaşlara ulaşmasını engellemek için fazla mesai yaptığı bir sır değil. Bu, Ukrayna’nın bazı destekçilerinin Rusların daha geniş internete erişmesini daha da zorlaştırmaya çalışmasını bu kadar sinir bozucu bulmamızın bir parçası.

Her iki durumda da, Rusya’nın hedeflerinden biri, şaşırtıcı olmayan bir şekilde Wikipedia olmuştur. Rusya’nın yerel çalışanları hapse atmaya çalışabileceği veya bir şekilde onların kârına zarar verebileceği çeşitli büyük sosyal medya şirketlerinin aksine, Rusya’nın, içeriğinin tamamı gönüllüler tarafından oluşturulan Wikipedia’yı sindirmesi o kadar kolay değil. Mart ayı başlarında, aynı zamanda Rus hükümeti sosyal medyadan taleplerde bulundu, aynı zamanda Wikipedia’nın silinmesini istedi bazı içerikler de var. Wikipedia’yı yöneten Wikimedia Vakfı, uymayı reddetti.

Buna karşılık, bir Rus mahkemesi Wikimedia’ya 5 milyon ruble (yaklaşık 65.000 $) para cezası verdi. Wikimedia şimdi bir Rus mahkemesinde bu karara itiraz ediyor.

6 Haziran 2022’de Wikimedia Vakfı, Moskova Mahkemesi’nin, Vakfın büyük ölçüde Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle ilgili olan Wikipedia’daki “yasaklanmış” bilgileri kaldırmayarak idari bir suç işlediğine dair kararına itiraz etmek için temyiz başvurusunda bulundu. Wikimedia Vakfı temyiz başvurusunda, Wikipedia’daki bilgilerin ifade özgürlüğü ile korunması gerektiğini ve Mahkeme tarafından tespit edildiği gibi dezenformasyon teşkil etmediğini savunuyor. Söz konusu bilgiler gerçeklere dayalıdır ve sitedeki makaleleri sürekli olarak düzenleyen ve geliştiren gönüllüler tarafından doğrulanmıştır; bu nedenle kaldırılması, insanların özgür ifade ve bilgiye erişim haklarının ihlalini teşkil edecektir.

Burada alaycı olmak ve bunun zaman kaybı olduğunu söylemek kolay, çünkü bir Rus mahkemesinin Putin hükümetinin sansür taleplerine karşı karar vermesine imkan yok. Ancak, burada bir dereceye kadar, Wikimedia Vakfı’nın sahip olduğu türden bir karakteri gösterdiğini düşünüyorum – daha ileri gitmeden önce iyi niyet varsaymak ve tüm resmi yolları tüketmek.

Alt Mahkemenin kararına göre, Wikipedia’daki bilgiler, Rusya’da kitlesel kamu düzenini bozma riski oluşturan dezenformasyon olarak kabul ediliyor. Ayrıca Mahkeme, Wikimedia Vakfı’nın Rusya toprakları içinde faaliyet gösterdiğini ve bu nedenle Rus yasalarına uyması gerektiğini beyan etmiştir.

Wikimedia Vakfı Baş Hukuk Müşaviri Stephen LaPorte, “Bu karar, Wikipedia’da Rus hükümetinin hesaplarıyla tutarsız, iyi kaynaklı, doğrulanmış bilginin dezenformasyon teşkil ettiğini ima ediyor” dedi. “Hükümet, kriz zamanında insanların yaşamları için hayati önem taşıyan bilgileri hedefliyor. Mahkemeyi, herkesin bilgiye erişim ve ifade özgürlüğü haklarını yeniden gözden geçirmeye çağırıyoruz.”

Sonunda, temyizin işe yaraması pek olası değil, bu yüzden bir sonraki soru Vikipedi’nin bu sorunu ileride nasıl ele alacağıdır. Görünüşe göre en olası senaryo, Vikipedi’nin Rusya’da engellenmesidir, ki bu ne yazık ki olacaktır. Bilgiye erişim önemlidir ve Wikipedia bilgi paylaşımı için mükemmel bir araç olmaya devam etmektedir.

Rusça Vikipedi, güvenilir, doğruluğu kontrol edilmiş bilgileri herkesin kullanımına sunmak için gönüllü olan, dünyanın dört bir yanındaki Rusça konuşanlar tarafından ve onlar için yazılan önemli bir ikinci tarih taslağıdır. Rusya’da Wikipedia’ya erişimin engellenmesi, 145 milyondan fazla insanın bu hayati bilgi kaynağına erişimini engelleyecektir. Ayrıca, kaldırılmak üzere işaretlenen maddeler Vikipedi’nin standartlar makalelerin gerçeğe dayandığından emin olmak için tarafsızlık, doğrulanabilirlik ve güvenilir ikincil kaynaklar. Çeşitli yerleşik haber kaynaklarına yapılan alıntılar da dahil olmak üzere iyi kaynaklara sahiptirler. Makaleler, dünyanın her yerinden Wikipedia gönüllü editörleri tarafından daha fazla kaynak ve güncel bilgilerle geliştirilmeye devam ediyor.

Under: para cezaları, bilgi, rusya, ukrayna, wikipedia

Şirketler: wikimedia vakfıKaynak : https://www.techdirt.com/2022/06/17/wikimedia-fighting-russian-fines-over-its-content-about-invasion-of-ukraine/

Yorum yapın