WhatsApp’a Avrupa’daki tüketici ToS endişelerini gidermek için bir ay verildi – Teknolojik Haberler


WhatsApp, Avrupa düzenleyicileri tarafından, kafa karıştırıcı hizmet şartlarını düzeltmesi için bir ayı daha olduğu konusunda uyarıldı, Komisyon dedi bugün.

Meta’ya ait mesajlaşma platformu, Temmuz 2021’de İsveç’in ulusal otoritesi tarafından yönetilen Tüketici Koruma İşbirliği (CPC) Ağı tarafından BEUC ve WhatsApp tartışmalı bir gizlilik politikası güncellemesini uygulamaya çalıştıktan sonra üye kuruluşlarının sayısı, aynı yılın başlarında büyük bir kullanıcı tepkisine yol açtı.

WhatsApp’ın güncellenmiş Hizmet Şartları (ayrı ayrı) konusundaki endişeler, bir dizi AB veri koruma kurumunun kendi erken uyarılarını yayınlamasına neden oldu.

Bu ilgili düzenleyici kaygılarda bazı örtüşmeler var, ancak tüketici koruma şikayetleri, WhatsApp’ı kullanıcılara T&C’lerinde ve gizlilik politikasında yapılan değişiklikleri kabul etmeleri için haksız yere baskı yapmakla ve ayrıca kullanıcılara yönelik bildirimlerinde netlik eksikliğine itiraz etmekle suçluyor – ki bu gözlemciler tarafından yetersiz ve yetersiz olarak nitelendiriliyor. kafa karıştırıcı.

Komisyon bugün, Ocak ayında tüketici koruma şikayetleri hakkında WhatsApp’a gönderilen bir mektubu takip ettiğini ve şirketi ToS ve gizlilik politikası güncellemeleriyle ilgili kalan endişeleri gidermek için harekete geçmeye çağıran ikinci bir mektupla takip ettiğini söyledi; ve tüketicileri iş modeli hakkında “açıkça bilgilendirmek”.

“Özellikle, WhatsApp’tan hizmet şartlarında gelecekteki güncellemeleri nasıl iletmeyi planladığını göstermesi ve bunu tüketicilerin bu güncellemelerin sonuçlarını anlamasını ve isteyip istemediğine özgürce karar vermesini kolaylaştıracak şekilde yapması isteniyor. Bu güncellemelerden sonra WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek için,” Komisyon Fransızca bir açıklamada yazdı. [translated with machine translation]. Şirketten ayrıca kullanıcı verileriyle ilgili ticari politikalardan gelir elde edip etmediğini netleştirmesi isteniyor.

AB yöneticisi, WhatsApp’ın önceki şikayet mektubuna yanıt vererek yanıt verdiğini söyledi. kullanıcılara, uygulama içi bildirimler ve destek merkezi de dahil olmak üzere Hizmet Şartları güncellemeleriyle ilgili “gerekli bilgileri” sağlıyordu.

Ancak Komisyonun değerlendirmesi, WhatsApp’ın iletişimlerinin hala uyumlu olmadığı yönünde – bilgilerin nasıl sağlandığını (“ısrarlı bir şekilde”) eleştiriyor ve aynı zamanda hala “kullanıcılar için yetersiz ve kafa karıştırıcı” olarak değerlendiriyor.

Adalet Komiseri Didier Reynders yaptığı açıklamada, “WhatsApp, kullanıcıların neyi kabul ettiklerini ve kişisel verilerinin ticari amaçlarla, özellikle iş ortaklarına hizmet sunmak için nasıl kullanıldığını anlamalarını sağlamalıdır” dedi. WhatsApp’ın tüketicileri ve onların temel haklarını koruyan AB kurallarına tam olarak uymasını beklediğimi yineliyorum.”

Komisyon, WhatsApp’ın uygulamalarının AB tüketici yasasına uygun olduğunu blok genelindeki tüketici koruma yetkililerine göstermek için bir ayı olduğunu söyledi.

WhatsApp gerekli değişiklikleri yapmadan bu süre geçerse ne olacağı hemen belli değil, ancak tüketici koruma yasasının uygulanması ulusal kurumlara devredildi – ve Komisyon burada esasen koordinasyon rolü üstleniyor çünkü bu bir sınır ötesi şikayet. Dolayısıyla, devam eden uyumsuzluğun muhtemel sonucu, WhatsApp’ın Üye Devlet düzeyinde bir dizi yaptırım alma riskiyle karşı karşıya kalmasıdır.

Tarihsel olarak, ulusal kurumların tüketiciyi koruma ihlalleri için uygulayabilecekleri cezaların düzeyi değişkendir ve düşük olabilir.

Bununla birlikte, 2019’da AB milletvekilleri bir tüketici koruma kurallarının modernizasyonu daha caydırıcı cezalar getirmek – özellikle sınırları aşan ve birçok AB tüketicisini etkileyen sorunlar için, o zamanlar yaygın ihlaller için (WhatsApp’ın Avrupa’da ne kadar yaygın kullanıldığı göz önüne alındığında bu konu kesinlikle değerlendirilecektir) ulusal makamların izin vermesi gerektiği konusunda hemfikirdi. küresel yıllık cironun en az %4’üne kadar para cezası vermek.

AB Üye Devletlerinin 28 Mayıs 2022’den itibaren bu yeni kuralları uygulaması gerekiyordu – bu nedenle, WhatsApp hala Haziran 2022’de tüketicinin korunmasına ilişkin uyumsuzluk konusunda uyarıldığı için, sorun sıkılaştırılmış rejime girmeli ve şirketi zor durumda bırakmalıdır. çünkü eylemini zamanında temizlemezse, etli bir para cezası ne olabilir.

Komisyonun son uyarısı hakkında yorum yapmak için WhatsApp’a ulaştık ve bir sözcüye atfedilen şu açıklamayı gönderdi:

“2021 güncellememiz, Meta dahil olmak üzere verileri nasıl işlediğimiz, kullandığımız veya paylaştığımız dahil olmak üzere kullanıcı gizliliğine veya hizmetimizi çalıştırma şeklimize olan bağlılığımızı değiştirmedi. Avrupa Komisyonu’nun, uygulama içi bildirimler ve yardım merkezimiz de dahil olmak üzere güncellemelerimiz hakkında kullanıcılara gerekli bilgileri sağladığımızı kabul etmesini memnuniyetle karşılıyoruz. TBM’den gelen mektubu inceliyoruz ve zamanı gelince yanıt vereceğiz.”

Şirket ayrıca üstlendiği bölgesel Gizlilik Politikasının yeniden düzenlenmesine dikkat çekti. bu senenin başlarındabüyük bir AB veri koruma yaptırımının ardından – önde gelen AB veri koruma düzenleyicisi İrlanda Veri Koruma Komisyonu (DPC) doğrultusunda Avrupa bölgesindeki insanlar için ekstra ayrıntı eklediğini de söylediğinde.

Veri koruma düzenleyicileri, WhatsApp’ın operasyonları hakkında bir dizi benzer endişeyi dile getirdi – ilgili yasalar, tüketici koruma kurallarına göre farklı olsa da; ve İrlanda’nın veri koruma düzenleyicisi, uzun süredir bunları WhatsApp’ın ebeveyni Meta gibi teknoloji devlerine karşı güçlü bir şekilde uygulamamakla suçlanıyor.

Geçen yaz, diğer ilgili AB veri koruma kurumlarının müdahalesini takiben, Avrupa Veri Koruma Kurulu, DPC’ye WhatsApp-Facebook veri paylaşımını hızlı bir şekilde araştırmasını emretti – ancak bu siparişte nasıl / nerede hareket ettiği açık değil.

Geçen sonbaharda DPC, WhatsApp’a – AB’nin Genel Veri Koruma Yönetmeliği’nin (GDPR) şeffaflık ilkelerinin ihlali nedeniyle – 267 milyon dolarlık bir para cezası verdi – ancak bu soruşturma, tartışmalı gizlilik politikası güncellemesinden çok önce olan Aralık 2018’e kadar uzanıyordu. İrlanda, Meta’nın politikalarında anlamlı bir değişiklik olmadığı yönündeki çizgisini kabul etmekten memnun görünse de, hem tüketici koruma makamlarının hem de (diğer) AB veri koruma kurumlarının endişelerini dile getirdi.

Ek olarak, AB’de WhatsApp aleyhine (Mayıs 2018’e kadar uzanan) çok uzun süredir devam eden bir şikayet – reklam hedefleme amacıyla kullanıcı verilerini işlemek için yasal dayanağının ne olduğuna dair temel soruna odaklanan – henüz karara bağlanmadı. DPC’nin daha önce inceleme için diğer AB DPA’larına bir taslak karar gönderdiğini (ve itiraz etme şansını) anlayın, bu nedenle, yazı yazılırken, bu standart GDPR Madde 60 fikir birliği arama süreci devam ediyor.

Bu dört yaşındaki + şikayetle ilgili nihai bir karar, nihayet bu yıl içinde ortaya çıkabilir – WhatsApp’ın önüne başka bir büyük ceza gelme olasılığı. Hatta Meta’nın reklam teknolojisi işine çok daha fazla zarar verebilecek reklamlar için kullanıcı verilerini işlemeyi durdurma emri.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/06/08/whatsapp-consumer-tos-concerns-eu/

Yorum yapın