WhatsApp, Cloud API’nin küresel lansmanı ve yakında İş Uygulaması için ücretli bir katman olan Teknolojik Haberler ile gelirini artırıyor


WhatsApp, WhatsApp Bulut API’sini dünya çapındaki tüm işletmelere sunduğuna dair bugünün haberleriyle iş piyasasına girişine devam ediyor. Geçen Kasım ayında beta testine sunulan yeni geliştirici aracı, WhatsApp Business API’nin (WhatsApp’ın ilk gelir getiren kurumsal ürünü) bulut tabanlı bir sürümüdür, ancak ana şirket Meta’nın altyapısında barındırılmaktadır.

Şirket, Business API platformunu, aksi takdirde ücretsiz mesajlaşma uygulamasının para kazanmasının temel yollarından biri olarak son birkaç yıldır geliştiriyordu. İşletmeler, bölgeye ve gönderilen mesaj sayısına göre değişen oranlarla WhatsApp’a mesaj başına ödeme yapar. Geçen yılın sonlarında, Vodafone, Coppel, Sears Mexico, BMW, KLM Royal Dutch Airlines, Iberia Airlines, Itau Brazil, iFood gibi markalar dahil olmak üzere Business API’nin bulut tabanlı olmayan sürümünde on binlerce işletme kuruldu. , ve Bank Mandiri ve diğerleri. API’nin bu şirket içi sürümünün kullanımı ücretsizdir.

Ancak şirket, bulut tabanlı sürümün daha küçük işletmelerden oluşan bir pazar çekmeyi ve entegrasyon süresini haftalardan yalnızca dakikalara indirmeyi hedeflediğini söyledi. Ayrıca ücretsizdir.

İşletmeler, WhatsApp iletişiminin genellikle mesajlaşma ve iletişim stratejilerinin yalnızca bir parçası olduğu arka uç sistemleriyle API’yi entegre eder. Ayrıca iletişimlerini SMS’e, diğer mesajlaşma uygulamalarına, e-postalara ve daha fazlasına yönlendirmek isteyebilirler. Tipik olarak işletmeler, bu entegrasyonları kolaylaştırmaya yardımcı olmak için Zendeks veya Twilio gibi bir çözüm sağlayıcı ile çalışır. Bulut API beta testleri sırasında sağlayıcılar arasında ABD’de Zendesk, Brezilya’da Take ve AB’de MessageBird yer aldı.

Meta’nın mesajlaşma odaklı çalışması sırasında “Konuşmalar” canlı etkinliği Bugün Meta CEO’su Mark Zuckerberg, artık WhatsApp Cloud API olarak adlandırılan bulut tabanlı platformun küresel, herkese açık olduğunu duyurdu.

“En iyi iş deneyimleri, insanlarla bulundukları yerde buluşur. Halihazırda 1 milyardan fazla kullanıcı, her hafta mesajlaşma hizmetlerimizde bir işletme hesabıyla bağlantı kuruyor. Ürünler ve hizmetler bulmak ve büyük bilet parçalarından günlük ürünlere kadar her şeyi satın almak için yardıma ulaşıyorlar. Ve bugün, WhatsApp Cloud API ile dünyanın her yerindeki her büyüklükteki işletmeye WhatsApp’ı açtığımızı duyurmaktan heyecan duyuyorum” dedi.

Şirketin yeni API’nin hem büyük hem de küçük işletmelerin daha fazla insanla bağlantı kurmasına yardımcı olacağına inandığını söyledi.

Meta, işletmelerin ve geliştiricilerin şirket içi sürümden daha hızlı kurulmasına yardımcı olmanın yanı sıra, Bulut API’sinin iş ortaklarının maliyetli sunucu masraflarını ortadan kaldırmasına ve müşterilere yeni özelliklere geldiklerinde hızlı erişim sağlamalarına yardımcı olacağını söylüyor.

Bazı işletmeler API’den vazgeçmeyi ve bunun yerine özel WhatsApp Business uygulamasını kullanmayı seçebilir. 2018’de piyasaya sürülen WhatsApp Business Uygulaması, WhatsApp hizmetinde resmi bir varlık oluşturmak ve müşterilerle bağlantı kurmak isteyen küçük işletmeleri hedefliyor. Otomatik hızlı yanıtları, karşılama mesajlarını, SSS’leri, uzakta mesajlaşmayı, istatistikleri ve daha fazlasını desteklemek gibi ücretsiz WhatsApp mesajlaşma uygulamasının kullanıcılarına sunulmayacak bir dizi özellik sunar.

Bugün Meta, WhatsApp Business uygulaması için, 10 cihaza kadar sohbetleri yönetme yeteneği gibi, bir ücret karşılığında sunulacak yeni güç özelliklerini de sunuyor. Şirket ayrıca, Meta’nın Facebook ve Instagram gibi diğer uygulamaları da dahil olmak üzere, işletmelerin çevrimiçi varlıkları üzerinden müşterileri çekmelerine yardımcı olan yeni özelleştirilebilir WhatsApp sohbet bağlantıları sağlayacak.

Bunlar, WhatsApp Business uygulaması kullanıcıları için yakında çıkacak bir Premium hizmetin parçası olacak. Fiyatlandırma dahil olmak üzere daha fazla ayrıntı daha sonraki bir tarihte duyurulacaktır.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/05/19/whatsapp-ramps-up-revenue-with-global-launch-of-cloud-api-and-soon-a-paid-tier-for-its-business-app/

Yorum yapın