Westworld 4. Sezon Prömiyer Özeti: Christina Kimdir?


Aynı Dolores'e benzeyen Christina, mavi bir takım elbise ceketi giyerken sol omzunun üzerinden bakıyor.

resim: John Johnson/HBO

Ne zaman Batı dünyası TV dizisi Westworld parkın dışına ayak bastı üçüncü sezon, son derece istikrarsız olsa da gerekli bir adımdı. Gösterinin, farklı ortamından ve insan misafirleri ve yaratıcılarına kıyasla Ev Sahiplerinin duyarlılığı ve haklarıyla ilgili sorulardan daha geleneksel bir bilim kurgu ortamına geçiş yapması ve aynı zamanda yaşayabilirliği hakkında oldukça geleneksel bir soruya geçiş yapması şaşırtıcı değil. Özgür irade. İyi haber şu ki Batı dünyası‘s dördüncü sezon daha sağlam bir zemindeymiş gibi hissettiriyor – henüz riskleri göremesek bile.

Westworld 4. Sezon Başlıyor Bir Patlama, Bir Bıçak, Birkaç Patlama ve Bir Uyarı ile Başlıyor başlıklı makale için resim

Sizden sevenler Batı dünyası akıllara durgunluk veren felsefi soruları, zorlu anlatı yapısı ve “gizemli kutu” ödülleri için dördüncü sezon galasını yavaş bir yanık bulabilir. Büyük bir istisna dışında – tamam, belki iki – bölümde gösterilen hikayeler alışılmadık bir şekilde basit görünüyor, odağın yalnızca William (Ed Harris), Maeve (Thandiwe Newton) ve Caleb (Aaron Paul) üzerinde olmasına yardımcı oldu ve sonra… Christina (Eva Rachel Wood), namı diğer Dolores’e benzeyen ama şehirde büyük hayalleri olan ve mutluluğa özlem duyan bekar bir kız. Ama bir saniye içinde onun hakkında daha fazlası.

İlk önce diğer üçünün maceralarını özetlemek çok daha kolay. Dolores, Incite’in öznelerine geleceği tahmin eden dosyalarını yayınladığından ve Caleb, tahminde bulunan bilgisayar Rehoboam’a kendini silmesini söylediğinden bu yana yedi yıl geçti. Takip eden isyanların bir sonucu olarak, dünyanın robotlarının çoğunu veya tamamını yok ettiği, ancak aksi takdirde normale döndüğü görülüyor.

Tabii ki, “normal” hiçbir zaman Charlotte Hale’in (İçinde Dolores’in yozlaşmış zihnine sahip olan) Ev sahibi versiyonu olan Siyahlı Adam olan William’ı tanımlamak için kullanılabilecek bir terim olmamıştır. Batı dünyası) sonunda Tüm İnsanları Öldürme planına dahil oldu. Bölüm, William’ın sekiz yıl önce kendisinden çalındığını iddia ettiği verileri tutan son derece büyük bir bilgisayar sunucusu dizisine güç sağlayan Hoover Barajı’na varmasıyla başlar. Şimdi, sahiplerine, bir tür betimlenmemiş suç karteli, reddedemeyecekleri bir teklif sunuyor: Şirketlerini bugün tamamen satmak ya da yarın ona bedavaya vermek.

Westworld 4. Sezon Başlıyor Bir Patlama, Bir Bıçak, Birkaç Patlama ve Bir Uyarı ile Başlıyor başlıklı makale için resim

Fotoğraf: John Johnson/HBO

Çok iyi, William düzeyinde bir tehdit, şu anda Hale’in emirlerini yerine getiriyor olsa bile. Kartel elbette reddediyor, ancak üyelerden biri eve geldiğinde selamlıyor ve ardından gerçekten üzücü sayıda sinek tarafından kuşatılıyor. Ertesi sabah uyandığında, adam diğer kartel üyelerini ölümüne bıçaklar, şirketin kontrolünü sert bir şekilde kendini beğenmiş William’a devreder ve kendi boğazını keser. Soru, elbette, bu veri nedir? Yüce mi, diğer adıyla Host Heaven mı? Westworld yaratıcıları Delos’un topladığı konuklarla ilgili tüm veriler mi? Başka bir şey? William ve Hale bunu ne için istiyor? Ve bu sineklerin nesi var?

Aynı şekilde, William ve Hale neden Maeve ve Caleb’in ölmesini istiyor? Çünkü Maeve, gücünü keşfederken yanlışlıkla bir elektrik şebekesini patlattığında – bilirsiniz, diğer Sunucuların programlarını anında yeniden yazmak ve Rehoboam’ın geçen sezonun büyük kötü Serac’ı ile konuştuğunu duymak – William bir grup Host goon gönderir. onu dışarı çıkarmak için. Yakın bir dövüş bile değil ki bu eğlenceli ama Caleb’in yeni bir karısı ve koruması gereken sevimli bir çocuğu olduğu için daha zor zamanlar geçiriyor. Neyse ki, Maeve kalan aptalları öldürmek için tam zamanında gelir ve ikisi William/Hale’i durdurmak için yola çıkmaları gerektiğini anlarlar. Yine, Hale neden Maeve ve Caleb’in ölmesini istiyor? Ve Rehoboam ve Caleb’i ölümcül şekilde yaralayan dinamik ikilinin geri dönüşüne dayanarak, üçüncü sezondaki olayların ardından ne yapıyorlardı?

Bu soruların nispeten basit cevapları olabilir gibi görünüyor, ancak şüpheliyim. Batı dünyası onları uzun süre basit tutmak için ya arzuya ya da kısıtlamaya sahiptir. Ancak dördüncü sezonun gerçek gizemi, mutlu sonla biten basit aşk romanları yazmak isteyen ancak sürekli iyi satan süper iç karartıcı cinayet hikayeleri yazması söylenen bir video oyun şirketinin yazarı Christina’ya ait. Şehirde yalnız bir hayat sürüyor, sadece daha sosyal arkadaşı/oda arkadaşı tarafından destekleniyor, bu da onu kör bir randevuya gitmeye ikna ediyor ve bu da saçma bir şekilde berbat oluyor. Bir sapık dışında (oyuncu 12 Maymun‘ Aaron Stanford), onu hayatını mahvetmekle suçlayan ve yaptığı şeyi bırakması gerektiğini çünkü “bütün bu insanlar senin istediklerini yapıyor. Ve en esrarengiz olanı, “Doktorlar benim deli olduğumu düşünüyorlar ama senin gerçek olduğunu biliyorum, tıpkı Kule’nin gerçek olması gibi.”

Sapık Peter bir gece ona yaklaştığında, Christina daha yüzünü göremeden saldırganıyla birlikte ortadan kaybolan gizemli bir yabancı tarafından kurtarılır. Ertesi gün, Christina, Peter’dan son bir çağrı alır ve onu yukarı bakması için yönlendirir – tam zamanında, onun ölümüne bir çatıdan atladığını görmek için. O gece, Christina balkonunda daha çok hüzünlü saçmalıklar söylüyor ve umutsuzca dairesine geri dönüyor… sadece Teddy (James Marsden) bir binanın arkasından dolaşıp (biraz rahatsız edici bir şekilde) olduğu yere ışınlanabiliyor.

Westworld 4. Sezon Başlıyor Bir Patlama, Bir Bıçak, Birkaç Patlama ve Bir Uyarı ile Başlıyor başlıklı makale için resim

Fotoğraf: John Johnson/HBO

Christina’nın hikayesi o kadar sıradan ki, bir tür simülasyon olduğundan şüpheleniyorum, Warworld simülasyon parkı Maeve’nin üçüncü sezonun başında tuzağa düştüğü gibi. Bu, Dolores’in onu parktaki tüm insanları öldürmeye yardım etmesi için yeniden programladığını keşfettikten sonra ikinci sezonun sonunda intihar eden Teddy’nin varlığını açıklar. Ve Christina’nın oyun hikayesi ile Dolores’in arka hikayesinin öncülü arasındaki paralellik o kadar açık ki, kırmızı bir ringa balığı olabilir.

Ama gizemlere gelince, burası Batı dünyası dördüncü sezon, “WTF” bayrağını sıkıca dikiyor. Christina’nın anlaşması ne? Varsa, Dolores ile ilişkisi nedir? Teddy nasıl geri döndü ve ayrıca, bu gerçekten Teddy mi yoksa Christina’ya bitişik bir sahte eşdeğer mi? Labirenti Christina’nın yangın merdivenine kim çizdi? Ama hepsinden önemlisi, Peter neden bahsediyor? O sadece, Christina’nın oyun tasarımının hayranı olan (neredeyse kesinlikle hayır) rastgele rahatsız biri mi, yoksa Christina’nın gerçekten insanlar üzerinde bir tür kontrolü var mı (neredeyse kesinlikle evet)? ve içinde ne var cehennem kule mi

Bu sezonun prömiyeri, üçüncü sezona kıyasla garip bir şekilde düşük riskli hissettirse de, (görünüşte) sadelik, takdir ettiğim bir kurs düzeltmesinin parçası gibi geliyor. Üçüncü sezon o kadar değişken ve dönüşlerle doluydu ki, çok sayıda ifşaat nadiren çok fazla etki yaratacak zaman buldu; Dördüncü sezona daha sağlam bir zeminle başlamayı takdir ediyorum. Batı dünyası her zamanki çılgınlığına ve kargaşasına doğru hızlanıyor. Çünkü Christina bir tane için ne kadar isterse istesin, bunun mutlu bir sonla bitme şansı çok az.

Ariana DeBose, Christina'nın tamamen normal ve kesinlikle hiçbir karanlık sırrı olmayan oda arkadaşı rolünde.

Ariana DeBose, Christina’nın tamamen normal ve kesinlikle hiçbir karanlık sırrı olmayan oda arkadaşı rolünde.
Fotoğraf: John Johnson/HBO

Çeşitli Müzikler:

  • Gerçekten, bunlara “Çeşitli Sorular” diyelim. Bernard ve Stubbs hangi cehennemdeler ve son yedi yıldır ne yapıyorlar? Sanırım önümüzdeki haftaki bölümde buna bir dereceye kadar cevap alacağız.
  • Syfy’nin mükemmel filminin başındaki Aaron Stanford’u görmek güzel. 12 Maymuns TV şovu, başka bir bilim kurgu dizisi. Merak ettiğim tek soru şu: Onu tek bölümlük konuk oyuncu olarak mı işe aldılar yoksa dördüncü sezonda daha büyük bir rolü olacak mı?
  • Caleb artık bir Sunucu, değil mi? O görev sırasında öldü ve Maeve onu yeni ailesiyle yaşaması için bir Ev Sahibi olarak geri mi getirdi?
  • Christina’nın patronu için adil olmak gerekirse, Christina’nın ilk hikayesi – hasta bir babası olan genç bir kız hakkında – olumsuzluk Dolores’in Westworld’deki hikayesinin temeli olsa bile kulağa heyecan verici geliyor. Kule’nin herkesin kendini öldürdüğü hikayeye ait olduğunu varsayarsak, Ev Sahiplerinin ikinci sezon finalinde Yüce’ye girmek için bedenlerini geride bırakarak atladıkları çok uzun, dikey yarığa bir gönderme olabilir mi?

Daha fazla io9 haberi ister misiniz? En son ne zaman bekleneceğini kontrol edin hayret ve Yıldız Savaşları sürümler, sırada ne var DC Universe film ve TV’deve hakkında bilmeniz gereken her şey Ejderha Evi ve Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri.Kaynak : https://gizmodo.com/westworld-hbo-s4-premiere-recap-dolores-christina-maeve-1849099052

Yorum yapın