Wefox, insurtech gerileme trendini yenmek için 4,5 milyar dolarlık değerlemeyle 400 milyon dolar aldı – Teknolojik Haberler


Avrupa sigorta teknolojisi başlangıcı Wefox D serisi finansman turunda 400 milyon dolar topladı ve Alman şirketine 4,5 milyar dolarlık bir para sonrası değerleme sağladı. Bu, C serisi turunda geçen yılki 3 milyar dolarlık değerlemede %50’lik bir artışı temsil ediyor.

2015 yılında Berlin’de kurulan Wefox, rakip Alman startup Getsafe’yi içeren doğrudan tüketiciye yönelik insurtech rakipleri modelini atlayarak, kurum içi ve harici brokerlerin bir kombinasyonu aracılığıyla çeşitli sigorta ürünleri satıyor. CEO ve kurucu Julian Teicke, üçüncü taraf brokerlerin kendi müşterilerine tavsiyelerde bulunmak için Wefox kullanmasını sağlayarak, kullanıcıları bu şekilde büyütmenin, şirketin geçen yıl gelirlerini ikiye katlayarak 320 milyon dolara çıkarmasına yardımcı olduğunu düşünüyor. Ayrıca, 2022’nin ilk dört ayında şimdiden 200 milyon dolar hasılat elde ederek, yıl sonuna kadar 600 milyon dolarlık ciroya ulaşmayı hedefledi ve yakın zamanda geçti. Yönetim kurulu genelinde 2 milyon müşteri.

Bugüne kadar Wefox, ana vatanı Almanya’da yaklaşık 3.000 bağımsız broker ağı oluşturduğunu, İsviçre, Almanya ve Avusturya gibi diğer pazarlarda ise kendi brokerlerini eğittiğini söyledi.

Teknolojik Haberler’a verdiği demeçte Teicke, “Wefox’un ‘gizli sosu’, şirketin dünyadaki diğer tüm insurtech’lerden daha hızlı ölçeklenmesini sağlayan dolaylı dağıtım iş modelinde yer alıyor” dedi. “Modelimiz insurtech alanında benzersiz, çünkü diğerleri doğrudan tüketiciye gidiyor.”

Muşteri kazanımı

Bu modelin ana faydası, brokerlerinin, acentelerinin ve diğer ortaklarının Wefox için büyük bir çaba sarf etmesi nedeniyle önemli ölçüde daha düşük olan müşteri edinme maliyetinde yatmaktadır. Ayrıca bu, Wefox’un yeni pazarlara daha hızlı girmesini de sağlar.

Teicke, “Ardından, komisyoncularımızın, acentelerimizin ve yakınlık ortaklarımızın en karlı müşterileri hedeflemesini sağlamaya odaklanabiliriz, bu da kayıp oranlarımızı ve müşteri yaşam boyu değerimizi geliştirir.” “Modelimiz, Wefox’un bizi kârlılığa giden net bir yola sokan üstün bir finansal profil oluşturmasını sağlıyor.”

Yaklaşım, sigortanın doğası gereği karmaşık bir konu olduğu ve insanların bir insanla sohbet etmeyi ve kişiselleştirilmiş tavsiye almayı tercih ettiği temel fikri üzerine inşa edilmiştir. Ve ancak o zaman teknoloji, tüm olağan mobil uygulamalar ve taleplerin kaydedilmesi ve dosyalanması için çevrimiçi panolarla birlikte devreye girer.

Wefox

gerileme

Çok az sektör ekonomik gerilemeden etkilenmez ve insurtech de farklı değildir. Policygenius, yalnızca geçen ay 125 milyon dolar topladıktan kısa bir süre sonra işgücünün dörtte birini azalttı. Sonraki Sigorta, yaklaşık %17 oranında geri ölçekleniyor. Başka yerlerde, halka açık bir dizi insurtech şirketi, ilk halka arz fiyatlarının çok altında işlem görüyor. Kök, su aygırıve Limonataikincisinin de işten çıkarıldığı bildirildi personelinin bir kısmı Nisan ayında.

Flip tarafında, gördük bazı Branch’ın yakın zamanda 1,05 milyar dolarlık bir değerlemeyle 147 milyon dolarlık bir C serisi dilimi çekmesiyle insurtech alanındaki tampon yatırımlar, YuLife ise geçen hafta 800 milyon dolarlık bir değerlemeyle 120 milyon dolar yakaladı. Karışıma atın sabit akış 2022, 2021 tamponunun ayak izlerini takip etmese bile, insurtech’in suda tam olarak ölmediği açık.

Wefox’un bakış açısına göre, 650 milyon dolarlık bir fon toplamasının üzerinden sadece bir yıl geçti, bu yüzden bu kadar kısa sürede bu kadar çok parayı yakabileceğini hayal etmek zor. Ve öyle görünüyor ki – Teicke’ye göre, tekrar yükseltmek için umutsuz değildi, sadece fonlara ihtiyaç duyması durumunda kendini geleceğe hazırlıyor.

“Daha fazla nakde ihtiyacımız yok, ancak C serisi turumuzu takiben yatırımcılar bize yaklaştı ve mevcut ekonomik ortamda durumu gözden geçirmenin ve mevcut ekonomik gerilemeden yararlanmanın ihtiyatlı olduğuna inanıyoruz – çünkü bunu bir risk olarak görüyoruz. daha da hızlı büyüme fırsatı,” dedi Teicke.

Wefox’un öz sermaye ve borçtan taviz veren D serisi, LGT, Horizons Ventures ve Omers Ventures’ın katılımıyla Mubadala Investment Company tarafından yönetildi. Nakit dolusu şirket, 2022’de yeni Avrupa pazarlarına girmeyi planladığını ve 2024’te ABD ve Asya’ya genişlemeyi planladığını söyledi.Kaynak : https://techcrunch.com/2022/07/11/wefox-grabs-400m-at-4-5b-valuation-to-buck-the-insurtech-downturn-trend/

Yorum yapın