WEF dijital varlık başkanı, 2023’te gerçek dünya blok zincirinin benimsenmesini bekliyor


Dünyanın en büyük kripto borsası Binance’in CEO’su Changpeng Zhao, Davos’ta yaptığı bir konuşmada endüstrinin artık blockchain teknolojisinin kendisinin evrimine ve vaadine odaklanması gerektiğini söyledi.

Dünya Ekonomik Forumu’nun Blockchain ve Dijital Varlıklar Başkanı Brynly Llyr, özellikle sürdürülebilirlik çabalarında ve çevrede blockchain uygulamaları hakkında benzer görüşler paylaştı.

Forkast.News Genel Yayın Yönetmeni Angie Lau ile Davos’ta yaptığı bir röportajda Llyr, 2023’ün blockchain teknolojisinin gerçek dünyada daha fazla benimsendiğini görmesi gerektiğini savundu. Aşağıdaki Soru-Cevap, netlik ve uzunluk için düzenlendi.

Angie Lau: Sizce gündemde olan konular neler ve Davos sonrası insanların aklında ne var?

Brynly Llyr: İlginç olsa da, geçiş çizgisinin vaka çalışmaları, gerçek dünya vaka çalışmaları, yeterince teknik teori hakkında olduğunu söyleyebilirim. Bugün gördüğümüz gerçek kullanım durumlarını gerçekten sergilemenin zamanı geldi.

Lau: En büyük çıkarımlardan birinin birlikte çalışabilirlik olduğunu düşündüm. Farklı ekosistemler var ve yine de hepimiz küresel bir dijital ekonomiye katılıyoruz. Öyleyse eski dünyadan yeniye geçiş söz konusu olduğunda, bu birlikte çalışabilirlik mevcut değilse, likidite eski ekosistemde sıkışıp kalacak mı?

Llir: Evet. Bence bu kesinlikle doğru. İşte iş burada devreye giriyor ve forumun bu kadar yararlı olmasının nedeni bu, çünkü bu birlikte çalışabilirlik çözümünü bulmak için bu farklı sesleri bir araya getiriyoruz. Kendimize kapatılmış küçük köyler olmadığımız için küreseliz.

Lau: 2022 yılı Terra Luna ile başladı ve ardından FTX ile sona erdi. Finansal kurumların spekülatif bir alternatif varlık olarak kripto para birimlerine olan ilgilerini geri çekmiş olabileceklerini, ancak blok zincirine yatırım yapma ilgilerini geri çekmediklerini not ediyorum. Teknoloji başarısız olmadı.

Llir: Bu, blok zincirinin neler sağlayabileceği, neyin mümkün olduğu ile ilgili ve ben hala orada çok fazla coşku görüyorum. Bu, kripto etkisiyle ilgili forumda yaptığımız işe geri dönüyor. Bu yüzden dünyanın dört bir yanındaki ve ABD’deki girişimcilerle çalışıyoruz, şu anda ABD’ye odaklandık ve onu genişleteceğiz. Enerji almaya ve bu projeler üzerinde çalışmaya devam eden bir dizi kullanım durumu ve bir dizi geliştirici görüyoruz. Ve bence hala onlara para geldiğini görüyorsunuz.

Lau: Bu alana yeni katılımcılar girerken, birkaç kişiden daha fazlasını kucaklayan dijital ekonomiye geçişi nasıl sağlarsınız?

Llir: Birincisi, hepimizin bir araya gelmesi gerekiyor mu? Belki, belki değil. Demek istediğim, merkezi olmayan bir sistemin faydalarından bazıları, geliştirilmekte olan şeyde birçok farklı bakış açısı ve çok çeşitliliğe sahip olmanızdır. Bu yüzden, bu çeşitliliği korumak için söylenecek bir şey olduğunu düşünüyorum. Hepimiz tek bir dosya satırında olmamalıyız. Diğeri, oraya nasıl gideceğiz? Kullanıcının yolunu takip ettiğimizi düşünüyorum. Bence insanlar bu ürünleri kullanmanın hayatlarında bir fark yarattığını fark edip kullanmaya başladıklarında ve benimsemenin nerede olduğunu gördüğümüzde oraya gidiyoruz.

Lau: Bu küresel konuşmaları yönetirken 2023 sizi nereye götürüyor?

Llir: Sürdürülebilirlik ve çevre alanında gerçekten ilginç çalışmalar görüyorum. Zaten buna odaklandık ama bu hafta beni bu konuda daha da heyecanlandıran bağlantılar kurdum. Gıda güvenliği bence çok ilgili. Bundan çıkan bazı gerçekten ilginç fikirler ve kavramların kanıtı ve bazı gerçekten ilginç iş örneklerini denemekle ilgilenen birçok insan. Bu yüzden bunun gerçek bir eylem, geliştirme, çalışma ve araştırma yılı olacağını düşünüyorum.Kaynak : https://forkast.news/world-economic-forum-real-world-blockchain-adoption/

Yorum yapın