Webb Telescope, Bir Dış Gezegenden İlk Atmosferik Verileri Topladı


Bu site, bu sayfadaki bağlantılardan bağlı kuruluş komisyonları kazanabilir. Kullanım Şartları.

James Webb Uzay Teleskobu bir yıldan daha kısa bir süredir uzayda, ancak başka bir galaksinin kemiklerini yakalamaktan evrendeki en eski galaksiler arasında olabileceklerin ilk tespitine kadar etkileyici bir ilkler listesine şimdiden girdi. . Şimdi, Webb uzak bir ötegezegenin atmosferinden tam bir kimyasal profil toplayarak yeniden tarih yazıyor. Beş çalışmada birden fazla uluslararası ekip tarafından yayınlanan yeni veriler (1,2,3,4,5), WASP-39b’yi güneş sistemimiz dışında muhtemelen en iyi çalışılan gezegen yapar.

WASP-39 b, Dünya’dan yaklaşık 700 ışıkyılı uzaklıkta güneş benzeri bir yıldızın yörüngesinde dönüyor, ancak yörüngesinde son derece yakın. Kabaca Satürn büyüklüğünde olan ötegezegen, yıldızına Merkür’ün bizimkinden sekiz kat daha yakın. Dış gezegen ilk olarak, bir dış gezegenin bir yıldızın önünden geçtiğine dair kanıt bulmak için ışıktaki küçük düşüşleri analiz eden geçiş fotometrisi kullanılarak keşfedildi. Bu yöntem, ötegezegenleri tanımlamak için elimizdeki en etkili yöntemdir, ancak yalnızca yörünge düzlemi bizim bakış açımızdan yıldızın önünden geçerse işe yarar.

Aynı şekilde Webb, WASP-39 b’nin yıldızdan geçerek atmosferinden veri toplamasını izleyebilir. WASP-39 gezegeni radyasyonla döverken, bu enerjinin bir kısmı gaz devinin atmosferindeki moleküller tarafından emilir. Böylece, iş yerindeki kimyasal süreçler hakkında veri elde etmek mümkün oluyor ve birkaç dikkate değer şey oluyor. Örneğin, WASP-39b artık havasında kükürt dioksit olduğu bilinen ilk ötegezegendir. Bu molekülün bu üretimi, yıldızdan gelen yüksek enerjili ışıkla destekleniyor ve konumu göz önüne alındığında, WASP-39 b’de bol miktarda var. bu Bir ötegezegende fotokimyanın ilk teyidi.

Çalışmalardan elde edilen veriler (üçü Nature’da yayınlandı ve ikisi hala beklemede), karbon monoksit ve karbon dioksit gibi moleküllerin varlığını gösterdi ve önceki bir Webb gözlemini doğruladı. Ayrıca sodyum, potasyum ve bol miktarda su buharı var. Yine, ikincisi önceki bazı yer ve uzay tabanlı gözlemleri doğrular. Tüm bu ayrıntıları bilmek, bilim adamlarının WASP-39 sistemi içindeki daha küçük gezegenleri yutarak çok büyük hale gelmesi olasılığı da dahil olmak üzere WASP-39 b’nin oluşumu hakkında varsayımda bulunmalarına yardımcı olur – bu, yüksek kükürt / hidrojen oranına dayanan olası bir sonuçtur. Yüksek oksijen içeriği ayrıca WASP-39b’nin içe doğru göç etmeden önce ev sahibi yıldızından daha uzakta oluştuğunu düşündürür.

Bu, James Webb Uzay Teleskobu’nun neler yapabileceğine dair sadece bir ipucu. Dış gezegen atmosferlerini karakterize etme yeteneği, gökbilimcilerin umduğundan daha sağlam olacak şekilde şekilleniyor. TRAPPIST-1 sistemindekiler gibi küçük, kayalık gezegenlere yöneldiğinde, Webb daha da inanılmaz keşifler yapabilir.

Şimdi Oku:

Kaynak : https://www.extremetech.com/extreme/341114-webb-telescope-collects-first-ever-atmospheric-data-from-an-exoplanet

Yorum yapın