Web3 teknolojilerini Azure Devops ile tümleştirme


“Web3” olarak adlandırılan şeyi oluşturan çeşitli teknolojilerin son otuz yılda yaptığımız devasa altyapı ve yazılım yatırımlarının yerini alması pek mümkün olmasa da, burada hala ilginç bir şeyler var. Sormamız gereken ilk soru, hangi sorunları çözebilirler?

Web3 savunucuları, özünde, web’in işlemsel temellerinin yerini alabilecek çok sayıda tüketici teknolojisi olduğunu öne sürüyorlar. Bunu, elektronik veri alışverişine (EDI) odaklanan kurumsal uygulamaların bir alt kümesini desteklemek için blok zincir teknolojileri üzerine inşa edebilen daha sınırlı bir araç olarak düşünüyorum. Bunun nedeni, blok zincirini özüne döndürdüğünüzde, güvenilmeyen ortaklar arasında güvenilir bir şekilde paylaşılabilen değişmez bir veri yapısı olmasıdır. Bu, elektronik belgelerin uluslararası anlaşmalarda yer alan sözleşmeye dayalı ve yasal bir temele sahip olduğu ve tedarik zincirinin bir ucunun diğeriyle yalnızca dolaylı bir ilişkisi olduğu tedarik zincirlerinde yararlı olmasını sağlar.

Microsoft’un, güvenilmeyen kuruluşlardan oluşan konsorsiyumlar tarafından yürütülen, üyelik kanıtı mutabakat blok zincirleri üzerindeki çalışması, iş kanıtı ve risk kanıtı sistemlerine hızlı ve düşük etkili bir alternatif sunarak burada ilginç bir seçenektir. Aynı zamanda, SQL Server’ın son sürümleri artık farklı varlıklar arasında dağıtılması gerekmeyen uygulamalar için değiştirilemez bir defter sağlıyor.

Bu blok zinciri tabanlı hizmetleri, bir geminin kargosunu tanımlamak için kullanılan konşimentoların elektronik eşdeğeri gibi, birkaç farklı iş sisteminde değişiklik yapılmadan dolaşan ve etkileşime giren tüm farklı varlıkları bilmeyebileceğiniz bir şey olarak düşünebilirsiniz. belgeler ve sözleşmeler. Bu varlıklar, orijinal üreticiler, nakliyeciler, depolar, kargo gemileri, gümrük acenteleri, gümrük ofisleri ve daha pek çoğu olabilir. Hepsinin belgelere erişmesi gerekiyor ve birçoğunun karmaşık çok taraflı onay sürecinin bir parçası olarak kendi imzalarını eklemesi gerekiyor.

Bunları bir kurumsal blok zincirinde oluşturabiliriz, ancak bunları modern bir geliştirme ortamında nasıl kullandığımızı düşünmeye başlamalıyız. Halihazırda devops ve CI/CD platformlarını kullanarak yerel bulut uygulamaları için geniş ölçekte dağıtılmış sistemler oluşturuyoruz, dolayısıyla bu teknikleri Web3 için kullanabilir miyiz?

Blockchain ile kurumsal araçları kullanma

Microsoft’tan Donovan Brown, geliştiricilerin bu dağıtılmış uygulama platformlarıyla nasıl çalışması gerektiğine bakmakla görevlendirildi. Şu anda Azure’da Mark Russinovich’in CTO kuluçka ekibinin bir parçası olan Brown, devops çalışmalarıyla tanınıyor, bu nedenle popüler Web3 platformlarını hızla bir devops çerçevesine getirmeye başlaması şaşırtıcı değildi. İyi sonuçlar aldı. Geçenlerde onunla bu teknolojileri kurumsal araçlarla nasıl kullanabildiği hakkında bir konuşma yaptım.

Telif hakkı © 2022 IDG Communications, Inc.Kaynak : https://www.infoworld.com/article/3680592/integrating-web3-technologies-with-azure-devops.html#tk.rss_all

Yorum yapın